Toplam 26,814 Hadis
Konular

İsim Künye Kategorisi

Ali r.a. dedi ki:

#458 يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَرَأَيْتَ إِنْ وُلِدَ لِي بَعْدَكَ أُسَمِّيهِ مُحَمَّدًا وَأُكَنِّيهِ بِكُنْيَتِكَ؟ قَالَ: نَعَمْ، قَالَ: فَكَانَتْ رُخْصَةً لِي
“Ey Allah’ın Rasulü! Senden sonra çocuğum olursa ona senin ismini verip senin künyenle künyelendirebilir miyim? Rasulullah (s.a.v.) “Evet” buyurdular. Ali dedi ki: Bu benim için özel bir izindi.”

Tirmizi, Edeb 68 Hn: 2843; Ebu Davud, Edeb: 27 ve diğerleri.ž Bu hadis sahihtir.

Cabir r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#457 إِذَا سَمَّيْتُمْ بِاسْمِي فَلَا تَكْتَنُوا بِي
“Benim ismimi koyarsanız bile künyemle künyelenmeyiniz.”

Buhari, Humus: 27; Müslim, Edeb: 17; Tirmizi Edeb 68 Hn: 2842 vediğerleri. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.

Nebi sallallahu aleyhi vesellem’den şöyle rivayet edilmiştir:

#456 أَنَّهُ: سَمِعَ رَجُلًا فِي السُّوقِ يُنَادِي: يَا أَبَا الْقَاسِمِ، فَالْتَفَتَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم فَقَال: لَمْ أَعْنِكَ، فَقَال النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم: " لَا تَكْتَنُوا بِكُنْيَتِي
“Rasülullah (s.a.v.), bir gün çarşıda bir adamın “Ey Ebul Kasım” diyerek bağırdığını işitti ve ona döndü o adam da seni kastetmedim dedi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.), “Benim künyemle künyelenmeyiniz” buyurdu. Bu çarşı hadisini Hasan b. Ali el Hallal, Yezid b. Harun vasıtasıyla Humeyd’den, Enes’den bu şekilde bize rivayet etmiştir. Bu hadiste Ebu’l Kasım künyesiyle künyelenmenin hoş olmadığına bir delil vardır.

Tirmizi, Edeb 68 Hn: 2841.

Ebu Hüreyre r.a'dan

#455 أَنّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم: نَهَى أَنْ يَجْمَعَ أَحَدٌ بَيْنَ اسْمِهِ وَكُنْيَتِهِ وَيُسَمِّيَ مُحَمَّدًا أَبَا الْقَاسِمِ
Peygamber (s.a.v.); “bir kişinin kendi ismiyle künyesini bir araya getirerek; “Muhammed Ebul Kasım” adının verilmesini yasakladı.”

Buhari, İlim: 27; Müslim, Edeb: 17; Tirmizi, Edeb 68 Hn: 2841 ve diğerleri. Tirmizi:ž Bu konuda Câbir’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Bazı ilim adamları herhangi bir kişinin Peygamber (s.a.v.)’in adı ile künyesinin bir arada kullanılmasını hoş karşılamamışlardır. Bazıları da bunu yapmıştır.

Cübeyir bin Mutim r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#454 إِنَّ لِي أَسْمَاءً أَنَا مُحَمَّدٌ، وَأَنَا أَحْمَدُ، وَأَنَا الْمَاحِي الَّذِي يَمْحُو اللَّهُ بِيَ الْكُفْرَ، وَأَنَا الْحَاشِرُ الَّذِي يُحْشَرُ النَّاسُ عَلَى قَدَمِي، وَأَنَا الْعَاقِبُ الَّذِي لَيْسَ بَعْدِي نَبِيٌّ
"Benim isimlerim vardır: “Ben Muhammed’im=övülmüş birisiyim; Ben Ahmed’im=En övgün kimseyim: Ben Mahi’yim=İmha ediciyim, Allah benimle küfrü imha edecektir: Ben Haşirim=İnsanlar benden sonra haşredileceklerdir; Ben Akib=Sonuncuyum, benden sonra peygamber gelmeyecektir.

Buhari, Menakıb: 27; Müslim, Fedail: 17; Tirmizi, Edeb 67 Hn: 2840 ve diğerleri. Tirmizi:ž Bu konuda Huzeyfe’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

Aişe r.a'dan rivayete göre:

#453 أَنّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم: كَانَ يُغَيِّرُ الِاسْمَ الْقَبِيحَ
“Nebi (s.a.v.), çirkin isimleri değiştirirdi.”

Tirmizi, Edeb 66 Hn: 2839; El-Kamil fi Duafayır Rical Hn: 5461 ve diğerleri.ž Ebû Bekir b. Nafi’ şöyle dedi: Ömer b. Ali bu hadisin senedinde bazen; Hişâm b. Urve vasıtasıyla babasından diyerek mürsel olarak rivâyet etmiş ve senedinde “Aişe”yi zikretmemiştir.

İbni Ömer r.a'dan:

#452 أَنّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم غَيَّرَ اسْمَ عَاصِيَةَ، وَقَالَ: أَنْتِ جَمِيلَةُ
Nebi sallallahu aleyhi ve sellem: “Asiye” (Allah’a isyan eden) kadın ismini “Cemile” (güzel) olarak değiştirdi.

Buhari, Meğazi: 27; Müslim, Edeb: 17; Tirmizi Edeb 66 Hn: 2838 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir. Yahya b. Saîd el Kattan bu hadisi Ubeydullah’tan, Nafi’den, İbn Ömer’den müsned olarak rivâyet eden tek kişidir. Bazıları da bu hadisi Ubeydullah’tan Nafi’den “Ömer” diye müsned olarak rivâyet etmişlerdir. Bu konuda Abdurrahman b. Avf, Abdullah b. Selam, Abdullah b. Muti, Aişe, Hakem b. Sad, Müslim, Üsame b. Ahderî, Şüreyh b. Hâni’nin babasından, Hayseme b. Abdurrahman’dan ve babasından hadis rivâyet edilmiştir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Nebi sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#451 أَخْنَعُ اسْمٍ عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ رَجُلٌ تَسَمَّى بِمَلِكِ الْأَمْلَاكِ
“Kıyamet günü Allah katında isimlerin en kötüsü kendisine “melikül emlak, krallar kralı, padişahlar padişahı verilen kişidir.” Sufyan diyor ki: “Şahan şah” padişahlar padişahı demektir. “Ahneu” en kötüsü demektir.”

Müslim, Edeb: 27; Müslim, Edeb: 17; Tirmizi, Edeb 65 Hn: 2837 ve diğerleri. Tirmizi: Hadis hasen sahihtir dedi.

Semüre bin Cündeb r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#450 َا تُسَمِّ غُلَامَكَ رَبَاحٌ وَلَا أَفْلَحُ وَلَا يَسَارٌ وَلَا نَجِيحٌ "، يُقَالُ: أَثَمَّ هُوَ؟ فَيُقَالُ: " لَا
“Çocuğuna Rebah, Eflah, Yesar ve Necih ismi verme! Sonra bu isimli bir kimse için “o orada mı?” diye sorulur da “yok” denilir.”

Müslim, Edeb: 27; Tirmizi, Edeb 65 Hn: 2836 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

Ömer bin Hattab (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#449 لَأَنْهَيَنَّ أَنْ يُسَمَّى رَافِعٌ، وَبَرَكَةُ، وَيَسَارٌ
“Rafi’, Bereket ve Yesar isminin konulmasını yasaklayacağım.”

Tirmizi, Edeb 65 Hn: 2835. Tirmizi: Bu hadis garibtir. Ebu Ahmed bu hadisi aynı şekilde Sûfyân’dan, Ebû’z Zübeyr’den, Cabir’den ve Ömer’den böylece rivâyet etmiştir. Ondan başkaları ise Sûfyân’dan, Ebû’z Zübeyr’den, Cabir’den rivâyet etmişlerdir. Ebû Ahmet, güvenilen bir kişi olup hafızdır. Halk arasında meşhur olan bu hadisin Cabir tarafından rivâyetinde “Ömer’den” denmemiştir.

İbn Ömer (r.a.)’den rivayet edildiğine göre, Nebi sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuş:

#448 إِنَّ أَحَبَّ الْأَسْمَاءِ إِلَى اللَّهِ عَبْدُ اللَّهِ، وَعَبْدُ الرَّحْمَنِ
“Allah’a isimlerin en sevimli olanı Abdullah ve Abdurrahman’dır.”

Müslim, Edeb: 27; Tirmizi, Edeb 64 Hn: 2864; Ebu Davud, Edeb: 17 ve diğerleri. Bu hadis bu şekliyle garibtir.

İbn Ömer r.a. dedi ki: Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

#447 أَحَبُّ الْأَسْمَاءِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَبْدُ اللَّهِ، وَعَبْدُ الرَّحْمَنِ
“Allah’a isimlerin en sevimli olanı: Abdullah ve Abdurrahman’dır.”

Müslim, Edeb: 27; Tirmizi, Edeb 63 Hn: 2833; Ebu Davud, Edeb: 1 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.

Abdullah bin Amr bin As r.a'dan

#446 أَنّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم " أَمَرَ بِتَسْمِيَةِ الْمَوْلُودِ يَوْمَ سَابِعِهِ وَوَضْعِ الْأَذَى عَنْهُ وَالْعَقِّ
“Rasülullah (s.a.v.), yeni doğan çocuğa yedinci günde isim verilmesini çocuktan eziyetin kaldırılmasını ve akıka kurbanı kesilmesini emretmişti.”

Tirmizi, Edeb 63 Hn: 2832. Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir.