Toplam 23,448 Hadis
Konular

Şemail Kategorisi

Aişe r.a. dedi ki:

#820 إِنَّمَا كَانَ فِرَاشُ النَّبِيِّ الَّذِي يَنَامُ عَلَيْهِ أَدَمٌ حَشْوُهُ لِيفٌ
“Nebi (s.a.v.)’in üzerinde yatıp uyuduğu yatak deriden olup içi hurma lifinden idi.

Tirmizi, Libas 27 Hn: 1761; Nesai, Ziyne: 119 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Tirmizi: Bu konuda Hafsa ve Cabir’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Enes r.a. dedi ki:

#813 كَانَ رَسُولُ اللَّهِ رَبْعَةً لَيْسَ بِالطَّوِيلِ وَلَا بِالْقَصِيرِ، حَسَنَ الْجِسْمِ، أَسْمَرَ اللَّوْنِ، وَكَانَ شَعْرُهُ لَيْسَ بِجَعْدٍ وَلَا سَبْطٍ، إِذَا مَشَى يَتَوَكَّأُ
“Rasülullah (s.a.v.) ne uzun nede kısa boylu olmayıp orta boylu idi. Vücudu dengeli ve güzeldi, rengi esmer idi. Saçı ne çok kıvırcık nede düz yani orta kıvırcık idi yürürken öne doğru eğimli yürürdü.”

Tirmizi, Libas 21 Hn: 1754; Nesai, Ziyne: 60 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Aişe, Bera, Ebu Hüreyre, İbn Abbas, Ebu Said, Cabir, Vail b. Hucr ve Ümmü Hani’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Enes hadisi Humeyd rivâyeti olarak bu yönüyle hasen sahih garibtir.

Ebu Cuhayfe (Vehb bin Vehb Sevai) r.a. dedi ki:

#441 رَأَيْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَكَانَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ يُشْبِهُهُ
“Rasülullah (s.a.v.)’i gördüm Ali’nin oğlu Hasan ona benzerdi.”

Buhari, Menakıb: 27; Müslim, Hac: 42; Tirmizi, Edeb 60 Hn: 2827 ve diğerleri.ž Tirmizi: Pek çok kişi bu hadisi İsmail b. ebî Hâlid’den buradakine benzer şekilde rivâyet etmişlerdir. Ebu Cuhayfe’nin adı, Vehb es Suvai’dir.

Ebu Cuhayfe (Vehb bin Vehb Sevai) r.a. dedi ki:

#440 رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَبْيَضَ قَدْ شَابَ، وَكَانَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ يُشْبِهُهُ، وَأَمَرَ لَنَا بِثَلَاثَةَ عَشَرَ قَلُوصًا، فَذَهَبْنَا نَقْبِضُهَا فَأَتَانَا مَوْتُهُ فَلَمْ يُعْطُونَا شَيْئًا، فَلَمَّا قَامَ أَبُو بَكْرٍ قَالَ: مَنْ كَانَتْ لَهُ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عِدَةٌ فَلْيَجِئْ، فَقُمْتُ إِلَيْهِ فَأَخْبَرْتُهُ فَأَمَرَ لَنَا بِهَا
"Rasülullah (s.a.v.)’i beyaz tenli ve saçları ağarmış vaziyette gördüm. Ali’nin oğlu Hasan’da kendisine benzerdi. Rasülullah (s.a.v.) bize verilmesi için on üç deve emretmişti biz de onları almaya gitmiştik. Rasulullah (s.a.v.)’in ölüm haberi gelince onlar da bize bir şey vermediler. Ebu Bekir kalkıp, kimin Rasulullah (s.a.v.)’in kendisine verdiği bir sözü ve alacağı varsa hemen gelsin dedi. Bende durumu kendisine anlattım. Ebu Bekir’de o develerin bize verilmesini emretti.”

Buhari, Menakıb: 27; Müslim, Fadail: 17 Tirmizi, Edeb 60 Hn: 2826 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasendir. Mervan b. Muaviye bu hadisi kendi senediyle Ebû Cuhayfe’den benzeri şekilde rivâyet etmiştir. Pek çok kimse İsmail b. ebî Hâlid vasıtasıyla Ebu Cuhayfe’nin şöyle söylediğini rivâyet etmiştir: “Rasûlullah (s.a.v.)’i gördüm Ali’nin oğlu Hasan kendine benzerdi” bu söze başka bir şey ilave etmemişlerdir.