Toplam 23,164 Hadis
Konular

Zina Kategorisi

Ebu Zer anlatıyor:

#19,092
Bir yolculukta Hz. Peygamber (sallaDahu aleyhi vesellem) ile beraber bulunuyorduk. Bir adam gelip: "Sonda bulunan kişi zina etti" deyince Allah' ın ResUlü (sa1Jallahu aleyhi vesellem) ondan yüz çevirdi. Sonra adam üçüncü ve dördüncü defa tekrarlayınca Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) bineğinden inip sordu, adam da zina ettiğine dair ikrar etti. Resulullah (sallalJahu aleyhi veelem) onu dört defa ikrar ettirdikten sonra konaklayıp bir çukur açmamızı emretti. Adamın boyundan daha kısa bir çukur kazdık ve adamı taşladık. Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) üzgün bir şekilde yoluna devam etti. Bir yerde konaklayınca Allah' ın Resulü' nün (sallallahu aleyhi vesellem) mutlu olduğunu gördük. Restllullah (sallalahu aleyhi vesellem) bana: "Ey Ebu Zer! (Recmedilen) arkadaşınız var ya; günahı affedildi ve cennete sokuldu" buyurdu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 11 Hn: 10606;* Hadisi Ahmed ve Bezzar rivayet etmişlerdir. Ravilerden Haccac b. Ertat müdellistir.2 Hadisi Ahmed (5/179) ve Bezzar (1555) rivayet etmiştir.

Ebu Musa el Eşari r.a. dedi ki: Nebi sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#390 كُلُّ عَيْنٍ زَانِيَةٌ، وَالْمَرْأَةُ إِذَا اسْتَعْطَرَتْ فَمَرَّتْ بِالْمَجْلِسِ فَهِيَ كَذَا وَكَذَا يَعْنِي زَانِيَةً
“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.”

Tirmizi, Edeb 35 Hn: 2786; Darimi, İstizan: 27 ve diğerleri. Tirmizi:ž Bu konuda Ebu Hüreyre’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Büreyde bin Hasib r.a. merfu olarak (Rasülullah s.a.v. şöybe buyurdu) dedi ki:

#381 يَا عَلِيُّ، لَا تُتْبِعِ النَّظْرَةَ النَّظْرَةَ فَإِنَّ لَكَ الْأُولَى وَلَيْسَتْ لَكَ الْآخِرَةُ
“Ey Ali yabancı kadınlara ansızın bakış! Ardından bakışını sürdürme çünkü önceki bakış senin için bağışlanmış ise de sonraki bakışta hakkın yoktur.”

Tirmizi, Edeb 28 Hn: 2777; Ebu Davud, Nikah: 27 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir. Bu hadisi sadece Şerîk’in rivâyetiyle bilmekteyiz.

Cerir bin Abdullah r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#380 سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنْ نَظْرَةِ الْفُجَاءَةِ " فَأَمَرَنِي أَنْ أَصْرِفَ بَصَرِي
Rasulullah (s.a.v.)’e ansızın bir kadına bakmanın hükmünü sordum; gözünü hemen ondan çevirmemi emretti.”

Müslim, Edeb: 17; Tirmizi, Edeb 28 Hn: 2776 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Ebu Zür’a b. Amr’ın ismi Herîm’dir.