Toplam 23,164 Hadis
Konular

Ramazan Geceleri İbadet Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) kesinlikle emretmeksizin Müslümanların Ramazan gecelerini ibadetle geçirmelerini teşvik ederek şöyle buyururdu:

#1,053 كَانَ رَسُولُ اللَّهِ يُرَغِّبُ فِي قِيَامِ رَمَضَانَ مِنْ غَيْرِ أَنْ يَأْمُرَهُمْ بِعَزِيمَةٍ، وَيَقُولُ: مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ "، فَتُوُفِّيَ رَسُولُ اللَّهِ وَالْأَمْرُ عَلَى ذَلِكَ. ثُمَّ كَانَ الْأَمْرُ كَذَلِكَ فِي خِلَافَةِ أَبِي بَكْرٍ وَصَدْرًا مِنْ خِلَافَةِ عُمَرَ عَلَى ذَلِكَ
“Her kim inanarak ve karşılığını da Allah’tan bekleyerek Ramazan gecelerini ibadetle değerlendirirse o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Ramazan geceleri bu şekilde değerlendirilirken Rasülullah (s.a.v.) vefat etti Ebu Bekir (r.a.)’ın halifeliği döneminde ve Ömer (r.a.)’ın halifeliğinin başlarına kadar bu şekilde devam etti.
Nesainin muhtasar rivayetinde ise: Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim inanıp mükafatını da Allah’tan bekleyerek Ramazan ayının gecelerini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.”

Müslim, Salatül Müsafirin: 25 Hn: 760, 761; Buhari, Hn: 2009; Tirmizi, Savm 83 Hn: 808; Ebu Davud, Ramazan: 1 Hn: 1371; Nesai, İmam ve Şearihi: 21 Hn: 5024-5025-5026; Malik, Muvatta Hn: 251; Ebu Avane, Müstahreç Hn: 3045; Cevheri, Müsnedil Muvatta Hn: 148; Abdurrrezzak, Musannef Hn: 7719; Taberani, Mucemül Evsat Hn: 4922; Beyhaki, Şuabul İman Hn: 3268 ve Fedailil Evkat Hn: 120; Hatip, Tarihi Bağdat Hn: 1978; Fakihi, Ahbarul mekke Hn: 1293; şerhus Sünne Hn: 988 da muhtasar olarak rivayet etmiştir. Ve diğerleri.ž Bu konuda Aişe’den de hadis rivâyet edilmiştir. Bu hadis aynı şekilde Zührî, Urve ve Aişe’den de rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

Ebu Zerr r.a. dedi ki:

#1,051 صُمْنَا مَعَ رَسُولِ اللَّهِ فَلَمْ يُصَلِّ بِنَا حَتَّى بَقِيَ سَبْعٌ مِنَ الشَّهْرِ، فَقَامَ بِنَا حَتَّى ذَهَبَ ثُلُثُ اللَّيْلِ، ثُمَّ لَمْ يَقُمْ بِنَا فِي السَّادِسَةِ وَقَامَ بِنَا فِي الْخَامِسَةِ حَتَّى ذَهَبَ شَطْرُ اللَّيْلِ، فَقُلْنَا لَهُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ لَوْ نَفَّلْتَنَا بَقِيَّةَ لَيْلَتِنَا هَذِهِ؟ فَقَالَ: " إِنَّهُ مَنْ قَامَ مَعَ الْإِمَامِ حَتَّى يَنْصَرِفَ كُتِبَ لَهُ قِيَامُ لَيْلَةٍ "، ثُمَّ لَمْ يُصَلِّ بِنَا حَتَّى بَقِيَ ثَلَاثٌ مِنَ الشَّهْرِ، وَصَلَّى بِنَا فِي الثَّالِثَةِ وَدَعَا أَهْلَهُ وَنِسَاءَهُ، فَقَامَ بِنَا حَتَّى تَخَوَّفْنَا الْفَلَاحَ، قُلْتُ لَهُ: وَمَا الْفَلَاحُ؟ قَالَ: " السُّحُور
“Rasülullah (s.a.v.) ile beraber oruç tuttuk Ramazan ayının son haftasına kadar bize farz namazdan başka bir namaz kıldırmadı. Ramazan’ın bitmesine bir hafta kala gecenin üçte biri geçinceye kadar namaz kıldırdı altıncı gün namaz kıldırmadı beşinci gün gecenin yarısına kadar bize namaz kıldırdı. Bizde dedik ki: “Ey Allah’ın Rasulü bu gecenin geri kalan kısmında da bize nafile namaz kıldırsanız?” Bunun üzerine şöyle buyurdu: “Her kim imam namazı bitirinceye kadar onunla namaz kılarsa geceyi ibadet etmiş gibi sevap yazılır.” Sonra Ramazan ayının son üç günü kalıncaya kadar bize namaz kıldırmadı üçüncü gün kıldırdı çoluk çocuğunu da çağırdı ve “Felah” geçirme korkusuna düşünceye kadar bize namaz kıldırdı. Ebu Zerr’e “Felah” nedir? dedim. “Sahur” dedi. Ramazan gecelerindeki ibadet konusunda ilim adamları farklı görüşler ortaya koymuşlardır. Bir kısmı vitr ile birlikte “kırk bir” rekat kılınması görüşündedirler. Medineliler bu görüşte olup Medine’de bu uygulama geçerlidir. İlim adamlarından pek çoğu ise: Peygamber (s.a.v.)’in ashabından Ömer, Ali ve başkaları tarafından rivayet edilen “yirmi” rekat kılınması görüşündedirler. Sevri, İbn Mübarek ve Şafii’de bu görüştedir. Şafii diyor ki: Memleketimiz olan Mekke’de ben “yirmi” rekat kılındığına şahid oldum. Ahmed ise: Bu konuda pek çok görüşler vardır diyor ve hiçbiri hakkında bir hüküm ortaya koymuyor. İshak ise: Übey b. Ka’b’tan rivayet edilen “kırk bir” rekat kılmayı tercih ederim demektedir. İbn Mübarek, Ahmed ve İshak Ramazan da gece namazının imamla kılınması gerektiğini tercih etmiştir. Şafii ise: Okuması düzgün olan kimsenin kendi başına kılabileceğini tercih etmektedir.

Tirmizi, Savm 81 Hn: 806; Nesai, Sehv: 103; İbn Mace, İkame: 173 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Bu konuda Aişe, Numan b. Beşir ve İbn Abbas’tan da hadis rivâyet edilmiştir.

Enes (r.a) dedi ki: Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#226 مَنْ قَامَ شَهْرَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ
“Kim inanıp mükafatını da Allah’tan bekleyerek Ramazan ayının gecelerini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.”

Buhari, İman: 25; Ebu Davud, İman: 17; Nesai, İman 21 Hn: 5024,5025,5026 ve diğerleri.