Toplam 23,478 Hadis
Konular

Hadis Sanılan Sözler Kategorisi

Amr b. As (radıyallahu anh) dedi ki: 

#11,291 احْرُثْ لَدُنْيَاكَ كَأَنَّكَ تَعِيشُ أَبَدًا، وَاعْمَلْ لآخِرَتِكَ كَأَنَّكَ تَمُوتُ غَدًا
"Ebedi yaşayacakmış gibi dünyana hırslı ol ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretin için çalış. DİKKAT: Bu okuduğunuz ve bundan sonra aşağıda okuyacağınız diğer rivayetler kesinlikle hadis değildir. Bu sahabe Amr b. As'ın mısırdayken söylemiş olduğu kendi sözdür. Diğer rivayette ise:
اعمل لدنياك كأنك تعيش أبدًا واعمل لآخرتك كأنك تموت غدًا
Hiç ölmeyecek gibi dünya için hemen ölecekmiş gibide ahiret için çalış. Diğer rivayette ise: احْرِزْ لِدُنْيَاكَ كَأَنَّكَ تَعِيشُ أَبَدًا، وَاعْمَلْ لآخِرَتِكَ كَأَنَّكَ تَمُوتُ غَدًا
"Ebedi yaşayacak gibi dünyanı, yarın ölecekmiş gibi de ahiretini kazanmaya bak." Müsnedi Haris Rn: 1093; İbn Hacer, Metalibul Aliye ve Makasıdul Hasene fima İştehere alel Elsineh Rn: 1043.
BU SÖZÜ HADİS DİYE PEYGAMBER ADINA ANLATMAK BÜYÜK GÜNAHTIR. Daha önce bilmeden hadis diye anlattıysanız veya anlatanlarda hemen tövbe istiğfar etsinler inşallah Allah affeder. Bu teknolojik imkanda bilmemek mazeret değildir. ARTIK BİLİYORSUNUZ HADİS OLARAK KESİNLİKLE ANLATMAYINIZ. HALA BİLMEDEN ANLATANLARI ALLAH İÇİN UYARIN. HADİS OLMADIĞINI BİLEREK BU SÖZÜ KASITLI OLARAK ANLATANLAR İSE HAİN MÜNAFIKTIR. Kim benim adıma yalan söylerse cehennem ateşine oturtulacaktır" hadisi bunlara kafidir.

İbn Ebid Dünya, Islahul Mal Rn: 49. Hadis değildir. Hadis olarak rivayet eden anlatanlar Allah'ın rasülü adına yalan söylüyorlar.