Toplam 23,714 Hadis
Konular

İlkindi Namazının Sünneti Kategorisi

Nasr b. Abdurrahman’ın dedesi Muaz r.a’den aktarıldığına göre:

#4,217 أَنَّهُ طَافَ مَعَ مُعَاذِ ابْنِ عَفْرَاءَ فَلَمْ يُصَلِّ، فَقُلْتُ: أَلَا تُصَلِّي؟ فَقَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: " لَا صَلَاةَ بَعْدَ الْعَصْرِ حَتَّى تَغِيبَ الشَّمْسُ، وَلَا بَعْدَ الصُّبْحِ حَتَّى تَطْلُعَ الشَّمْسُ
Muaz ile beraber Kabe’yi tavaf ettiğimizde namaz kılmadı da, kendisine; namaz kılmıyor musun? Deyince şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v: ikindiden sonra güneş batıncaya kadar, sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar namaz yoktur” kılınmaz buyurdular. 

Nesai, Mevakit: 11 Hn:515; Müsned: 17244

Ali r.anhu'dan:

#4,188 شَغَلُونَا عَنِ الصَّلَاةِ الْوُسْطَى حَتَّى غَرَبَتِ الشَّمْسُ
Nebi s.a.v: Hendek savaşında Müslümanların namazlarına engel olan müşrik ordusu için: “Güneş batıncaya kadar bizi oyaladılar ve orta ikindi namazını kılamadık” buyurdular.

Nesai, Salat: 14 Hn: 469; Müslim, Mesacid: 36; Dârimi, Salat: 28

Peygamber s.a.v’in hanımı Aişe r.anha’nın kölesi Ebû Yunus’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,187 أَمَرَتْنِي عَائِشَةُ أَنْ أَكْتُبَ لَهَا مُصْحَفًا، فَقَالَتْ: إِذَا بَلَغْتَ هَذِهِ الْآيَةَ فَآذِنِّيف حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلاةِ الْوُسْطَىق، فَلَمَّا بَلَغْتُهَا آذَنْتُهَا، فَأَمْلَتْ عَلَيَّ: " حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَى وَصَلَاةِ الْعَصْرِ وَقُومُوا لِلَّهِ قَانِتِينَ ". ثُمَّ قَالَتْ: سَمِعْتُهَا مِنْ رَسُولِ اللَّهِ
“Aişe kendisine bir Mushaf yazmamı emretti, “Namazlara dikkat edin! Özellikle orta namaza.” Bakara 238 ayetine gelince bana haber ver” dedi. Ben de: O ayete geldiğimde kendisine haber verdim. Bana şunu yazdırdı: “Tüm namazlarınıza, özellikle orta ikindi namazına devam edin ve Allah’ın huzurunda içten bir bağlılıkla durun” dedi ve şöyle devam etti: “Bunu; Rasulullah s.a.v’den böylece duymuştum.” 

Nesai, Salat: 14 Hn: 468; Müslim, Mesacid: 36; Ebû Davud, Salat: 5 ve diğerleri.