Toplam 25,104 Hadis
Konular

İstihaze/Özür Kan Akıntı Kategorisi

Hazreti Aişe (r.anh)'dan:

#9,756 أَنَّ أُمَّ حَبِيبَةَ بِنْتَ جَحْشٍ، خَتَنَةَ رَسُولِ اللَّهِ وَتَحْتَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ عَوْفٍ، اسْتُحِيضَتْ سَبْعَ سِنِينَ، فَاسْتَفْتَتْ رَسُولَ اللَّهِ فِي ذَلِكَ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ : إِنَّ هَذِهِ لَيْسَتْ بِالْحَيْضَةِ وَلَكِنَّ هَذَا عِرْقٌ، فَاغْتَسِلِي وَصَلِّي "، قَالَتْ عَائِشَةُ: فَكَانَتْ تَغْتَسِلُ فِي مِرْكَنٍ فِي حُجْرَةِ أُخْتِهَا زَيْنَبَ بِنْتِ جَحْشٍ، حَتَّى تَعْلُوَ حُمْرَةُ الدَّمِ الْمَاءَ، قَالَ ابْنُ شِهَابٍ: فَحَدَّثْتُ بِذَلِكَ أَبَا بَكْرِ بْنَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ الْحَارِثِ بْنِ هِشَامٍ، فَقَالَ: يَرْحَمُ اللَّهُ هِنْدًا، لَوْ سَمِعَتْ بِهَذِهِ الْفُتْيَا، وَاللَّهِ إِنْ كَانَتْ لَتَبْكِي، لِأَنَّهَا كَانَتْ لَا تُصَلِّي
Resülüllah (Sallallahu aleyhi ve sellem) in baldızı ve Abdurrahman b. Avf'ın zevcesi Ümmü Habibe binti Cahş yedi sene İstihaza görmüş ve bu babda Resulüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e fetva sor­muş Resülüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :
"Şüphesiz ki bu hayz değildir, lakin bu bir damar (kanı) dır. Binaen­aleyh sen yıkan ve namazını kıl." buyurmuşlar. Aişe demişki:
"Artık Ümmü Habibe kız kardeşi Zeynep binti Cahş'in odasında bir leğen içinde yıkanıyor, hatta kanın kızıllığı suyun üstüne çıkıyordu."
İbni Şihap şöyle demiş: "Ben bu hadisi Ebu Bekr b. Abdirrahman b. Haris b. Hişam'a nak­lettim, de Ebu Bekr: "Allah Hind'e rahmet eylesin, bu fetvayı o işitseydi vallahi ağlardı, çünkü kendisi namaz kılmazdı, dedi.

Diğer rivayette ise:
َنَّ أُمَّ حَبِيبَةَ اسْتُحِيضَتْ سَبْعَ سِنِينَ، فَسَأَلَتْ رَسُولَ اللَّهِ K عَنْ ذَلِكَ، " فَأَمَرَهَا أَنْ تَغْتَسِلَ، فَقَالَ: هَذَا عِرْقٌ " فَكَانَتْ تَغْتَسِلُ لِكُلِّ صَلَاةٍ
"Ümmü Habibe bintu Cahş radıyallahu anha tam yedi yıl boyu istihaze kanı gördü. Ne yapacağı hususunda Resulullah'a sordu. Aleyhissalatu vesselam yıkanmasını emretti ve "Bu, damar (kanıdır)" dedi. Ümmü Habibe her namazda yıkanırdı."1
Diğer rivayette ise:
إِنَّ أُمَّ حَبِيبَةَ بِنْتَ جَحْشٍ، التِي كَانَتْ تَحْتَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ عَوْفٍ، شَكَتْ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ K الدَّمَ، فَقَالَ لَهَا: امْكُثِي قَدْرَ مَا كَانَتْ تَحْبِسُكِ حَيْضَتُكِ، ثُمَّ اغْتَسِلِي، فَكَانَتْ تَغْتَسِلُ عِنْدَ كُلِّ صَلَاةٍ
"Ümmü Habibe radıyallahu anha -ki Abdurrahman İbnu Avf'ın nikahı altında idi- Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'a kanamasından şikayet etti. Ona şu tavsiyede bulundu: "Hayız (müddetin normalde ne kadar devam ediyor ve) seni bekletiyor idiyse o müddetce bekle, sonra yıkan!" Ümmü Habibe her namazda yıkanırdı."2
Tirmizi der ki: Kuteybe diyor ki: Leys şöyle demiştir: Hadisin ravilerinden İbn Şihab: “Rasulullah (s.a.v.) her namaz için yıkanmayı emretmemiştir, kadın bunu kendiliğinden yapmıştı. Tirmizi: Bu hadis, Zuhri, Amre yoluyla yine Âişe’den aynı şekilde rivayet edilmiştir. Bazı ilim adamları: Özür kanı gelen kimsenin her namaz için yıkanması gerekir demişlerdir. Evzai bu hadisi Zühri, Urve, Amre ve Âişe’den rivayet etmektedir.
Beyhaki der ki: Her namaz için kendi arzusu ile yıkanıyordu. Bu sahiheynde gelen iki rivayette de belirtildiği gibi kendisine her namaz vakti için abdest alması emredilmemiştir. (Sadece her hayız bitiminde yıkanması emredilmiştir). O (Ümmü Habibe) (her vakit gusül abdestini) kendi arzusuyla alıyordu. Urvenin bir rivayetiyle kadının her namaz vakti gusletmesi nasıl emredilebir?
Diğer rivayet:
“أَنَّ أُمَّ حَبِيبَةَ سَأَلَتْ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنِ الدَّمِ قَالَتْ: عَائِشَةُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا: رَأَيْتُ مِرْكَنَهَا مَلْآنَ دَمًا. فَقَالَ لَهَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «امْكُثِي قَدْرَ مَا كَانَتْ تَحْبِسُكِ حَيْضَتُكِ، ثُمَّ اغْتَسِلِي”
Ümmü Habibe Rasulullah (s.a.v)’e hayız kanı dışındaki gelen kanın hükmünü sordu. Aişe’de dedi ki: “Onun yıkandığı leğenin kandan dolayı kıpkırmızı olduğunu gördüm. Rasulullah (s.a.v) şöyle cevap verdi: “Normal hayız müddetin kadar bekle, o müddet dolunca guslet. (ve namazlarını kıl)”3

1. Buhari, Tahara: 27 Hn: 327; Tahavi, Müşkilil Eser Hn: 2741; Tayalisi, Müsned Hn: 1542,1688; Beyhaki, Marifetis Sünne vel Eser Hn: 555. Hadis merfu sahih ve azizdir.
2. Müslim, Hayz: 14 Hn: 335; Ebu Davud, Tahara: 107 Hn: 279; Tirmizi, Tahara: 96 Hn: 129; Nesai, Hayz ve İstihade: 2 Hn 349,352 ve Süneni Kübra Hn: 203; Ahmed, Müsned Hn: 25330; Ebu Avane, Müstahreç Hn: 937,938; Beyhaki, Süneni Kübra Hn: 1430,1433, 1434, 1497 ve Marifetis Sünne vel Eser Hn: 552; İbn Hazm, Muhalla Hn: 271, 275. Sahihtir.
3. Nesai, Tahara: 135 Hn: 207; İbn Mace, Tahara: 116; Müslim, Hayz: 14 ve diğerleri. Sahihtir.

Müslim, Hayz: 13 Hn: 335; Ebu Davud, Tahara: 110 Hn: 288; İbn Hibban, Sahih Hn: 1352,1353; Ebu Avane, Müstahreç Hn: 935; Beyhaki, Süneni Kübra Hn: 1492; İbn Hazm, Muhalla Hn: 263. Garip Osman der ki: Hadis merfu sahihtir, lakin her vakit için yıkanma kısmı mensuhtur. Her vakit için abdest alınır. Raviler ve muhaddisler şunu özellikle belirtirler.