Toplam 22,892 Hadis
Konular

Medh/Övgü Kategorisi

Bekre (radıyallahu anh) anlatıyor:

#8,884 أَثْنَى رَجُلٌ عَلَى رَجُلٍ عِنْدَ النَّبِيِّ فَقَالَ: وَيْلَكَ، قَطَعْتَ عُنُقَ صَاحِبِكَ، قَطَعْتَ عُنُقَ صَاحِبِكَ مِرَارًا، ثُمَّ قَالَ: " مَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَادِحًا أَخَاهُ لَا مَحَالَةَ، فَلْيَقُلْ أَحْسِبُ فُلَانًا وَاللَّهُ حَسِيبُهُ، وَلَا أُزَكِّي عَلَى اللَّهِ أَحَدًا أَحْسِبُهُ كَذَا وَكَذَا إِنْ كَانَ يَعْلَمُ ذَلِكَ مِنْهُ
 "Bir adam, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'ın yanında bir başkasını medh u sena etmişti.
"Yazık sana! Arkadaşının boynunu kestin" buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettiler. Sonra da şu açıklamayı yaptılar:
"Bir kimse kardeşini illa da övecekse bari: "Falancayı zannederim, ona Allah kafidir.[6]Ben Allah'a karşı kimseyi tezkiye etmem (çünkü Allah herkesi benden iyi bilir). -Ondan (böyle bir fazilet) biliyorsa- falanca şöyle şöyledir" desin." 

Buharî, Şehâdat 16, Edeb 54 Hn: 2662 ve Edebül Müfred Hn: 333; Müslim, Zühd ve Rekaik 14 Hn: 3002; Ebu Davud, Edeb: 10 Hn: 4805; Tayalisi, Müsned Hn: 903; İbn Cad, Müsned Hn: 1258; Taberi, Tehzibül Eser Hn: 138; Essumt ve Edebül Lisan Hn: 597; İbn Sünni, Amelül Yevm velleyl Hn: 333 ve diğerleri.

Hz. İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: 

#8,883 وعن ابن عبّاسٍ رَضِيَ اللّهُ عَنْهما قال: ]سَمِعْتُ عُمَرَ رَضِيَ اللّهُ عَنْه يقُولُ: سَمِعْتُ النّبِىَّ # يَقُولُ: َ تُطْرُونِى كَمَا أطْرَتِ النَّصَارَى ابْنَ مَرْيَمَ، فَإنَّمَا أنَا عَبْدٌ. فَقُولُوا: عَبْدُاللّهِ وَرَسُولُهُ[. أخرجه الشيخان.»ا“طْرَاءُ« مجاوزة الحد في المدح والكذب فيه .
"Hz. Ömer (radıyallahu anh)'in şöyle söylediğini işittim: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'ı dinledim diyordu ki: "Hakkımda, Hıristiyanların Meryem oğlu İsa'ya yaptıkları aşırı övgülerde bulunmayın. Şurası muhakkak ki ben bir kulum. Benim için "Allah'ın kulu ve elçisi" deyin."

İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 15/204.  [Buhârî, Enbiya 44, Teysir bu hadisi Müslim'de rivayet ettiğine işaret eder. Ancak rivayet Müslim'de mevcut değildir.)]

Mutarrif İbnu Abdillah, babası (Abdullah b. Şuheyr radıyallahu anh)'tan naklederek diyor ki: Babam dedi ki:

#8,882 انْطَلَقْتُ فِي وَفْدِ بَنِي عَامِرٍ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ فَقُلْنَا: أَنْتَ سَيِّدُنَا، فَقَالَ: السَّيِّدُ اللَّهُ، قُلْنَا: وَأَفْضَلُنَا فَضْلًا وَأَعْظَمُنَا طَوْلًا، فَقَالَ: قُولُوا بِقَوْلِكُمْ أَوْ بَعْضِ قَوْلِكُمْ، وَلَا يَسْتَجْرِيَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ
"Beni Amir heyetiyle Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'ın yanına gitmiştik.
"Sen bizim efendimizsin!" diye hitap ettik.
"Efendi, Allah'tır!" buyurdular. Biz:
"Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!" dedik. Bize: "Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medihlerde) koşturmasın!" buyurdular." 

Ebu Davud, Edeb: 10 Hn: 4806; Nesai, Süneni Kübra Hn: 10004; Buhari, Edebül Müfred Hn: 211; Hattabi, Garibul Hadis Hn: 331; Beyhaki, Medhal ala Sünenil Kübra Hn: 537 ve Elesma ve Sıfat Hn: 33 ve Şuabul İman Hn: 4870 ve Delailin Nübüvve Hn: 2075İbn Sad Tabaktül Kübra Hn: 8379 ve diğerleri.