Toplam 25,104 Hadis
Konular

Korku Namazı Kategorisi

Esma Bintu Ebi Bekr (radıyallahu anhümâ), küsuf namazıyla ilgili  rivayetinde der ki: 

#9,662 أَتَيْتُ عَائِشَةَ زَوْجَ النَّبِيِّ حِينَ خَسَفَتِ الشَّمْسُ، فَإِذَا النَّاسُ قِيَامٌ يُصَلُّونَ، وَإِذَا هِيَ قَائِمَةٌ تُصَلِّي، فَقُلْتُ: مَا لِلنَّاسِ؟ فَأَشَارَتْ بِيَدِهَا نَحْوَ السَّمَاءِ، وَقَالَتْ: سُبْحَانَ اللَّهِ، فَقُلْتُ: آيَةٌ، فَأَشَارَتْ أَيْ نَعَمْ، فَقُمْتُ حَتَّى تَجَلَّانِي الْغَشْيُ وَجَعَلْتُ أَصُبُّ فَوْقَ رَأْسِي مَاءً، فَلَمَّا انْصَرَفَ رَسُولُ اللَّهِ حَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَى عَلَيْهِ، ثُمَّ قَالَ: " مَا مِنْ شَيْءٍ كُنْتُ لَمْ أَرَهُ إِلَّا قَدْ رَأَيْتُهُ فِي مَقَامِي هَذَا حَتَّى الْجَنَّةَ وَالنَّارَ، وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيَّ أَنَّكُمْ تُفْتَنُونَ فِي الْقُبُورِ مِثْلَ أَوْ قَرِيبًا مِنْ فِتْنَةِ الدَّجَّالِ لَا أَدْرِي أَيَّ ذَلِكَ، قَالَتْ أَسْمَاءُ: يُؤْتَى أَحَدُكُمْ، فَيُقَالُ لَهُ مَا عِلْمُكَ بِهَذَا الرَّجُلِ؟ فَأَمَّا الْمُؤْمِنُ أَوِ الْمُوقِنُ لَا أَدْرِي أَيَّ ذَلِكَ، قَالَتْ أَسْمَاءُ: فَيَقُولُ هُوَ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ جَاءَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَى فَأَجَبْنَا وَآمَنَّا وَاتَّبَعْنَا، فَيُقَالُ لَهُ صَالِحًا: فَقَدْ عَلِمْنَا إِنْ كُنْتَ لَمُؤْمِنًا، وَأَمَّا الْمُنَافِقُ أَوِ الْمُرْتَابُ لَا أَدْرِي أَيَّ ذَلِكَ، قَالَتْ أَسْمَاءُ: فَيَقُولُ لَا أَدْرِي سَمِعْتُ النَّاسَ يَقُولُونَ شَيْئًا فَقُلْتُهُ
Güneş tutulduğu zaman Peygamber'in zevcesi Aişe r.anhe'ye geldim. Bir de baktım ki, insanlar hep dikilmiş namaz kılıyorlar. Baktım Âişe de kalkmış namaz kılmakta. İnsanlara ne oluyor? dedim. Âişe eliyle göğe doğru işaret edip Subhanallah dedi. Ben: Bu bir alamet mi? diye sordum. Âişe başıyle evet diye işaret etti. Bunun üzerine ben de kalkıp namaza durdum. Nihayet (kıyamın uzunluğundan) üzerime baygınlık geldi. Başımın üstüne su dökmeğe başladım. Rasulüllah (sallallahü aleyhi ve sellem) namazdan ayrılınca Allah'a hamd ve sena ettikten sonra şöyle buyurdu: "Cennet ve cehenneme kadar (evvelce) görmemiş olduğum hiçbir şey kalmadı ki, bu makaamımda onu görmüş olmayayım. Ve yemin olsun bana vahyolundu ki, sizler kabirlerde Deccal imtihanına benzer yahut ona yakın bir imtihana çekileceksiniz -Ravi: Esma'nın bu, benzer yahut yakın ta'birlerinden hangisini söylediğini bilemiyorum, dedi- Birinize gelinecek de: Bu adam (yani Muhammed) hakkındaki ilmin redir? Denilecek. Mü'min yahut yakin sahibi olan kimse -Ravi: Esma, bu iki sözün hangisini söyledi bilmiyorum, dedi- 'O Allah'ın elçisi Muhammed'dir, bize beyyinelerle hidayet getirdi. Biz de icabet ettik ve O'na uyduk' diyecektir. Bunun üzerine ona: Sen iyi halde yat uyu. Biz kat’i olarak bildik ki sen O'na iyice inanmışsın, denilecektir. Münafık yahut kalbinde şüphesi olan kimseye gelince -Ravi: Esma bunların hangisini söyledi bilmiyorum, dedi- o: Ben bilmiyorum. İnsanlardan işittim, bir şey söylüyorlardı, onu ben de söyledim, diyecektir".

Buhari, Vudu: 39 Hn: 184; Malik, Muvatta, Küsuf: 2 Hn: 447.

Câbir b. Abdullah r.a’tan rivâyete göre, 

#4,933
Rasulullah s.a.v ashabına korku namazını kıldırmıştı. Bir gurup  O’nunla birlikte namaz kılıyor diğer gurup ise düşmanla karşı karşıya duruyordu. Rasulullah s.a.v iki rekat bir guruba namaz kıldırıyor onlarla diğerleri yer değiştiriyor onlara da iki rekat namaz kıldırıyordu ve selam veriyordu.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1536-1534; Buhârî, Megazî: 32

Sehl b. ebi Hasme r.a korku namazı ile ilgili şöyle der:

#4,932
İmam kıbleye dönerek ayakta durur, bir gurup ta kendisi ile birlikte namaza durur, diğer gurupta düşmana karşı durur, herkesin yönü düşmana doğrudur. İmam arkasındakilere bir rekat kıldırır onlar kendi başlarına oldukları yerde bir rüku’ ve iki secde yaparlar sonra ikinci gurupta aynısını yapar, böylece guruplar tek rekat imam ise iki rekat kılmış olur.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1535; Ebû Davud, Salat: 284; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 151

Ebu Bekre r.a’den rivâyete göre, 

#4,931
Rasulullah s.a.v bir topluluğa iki rekat korku namazı kıldırdıktan sonra selam verdi sonra diğer bir topluluğa yine aynı şekilde iki rekat kıldırıp selam verdi. Böylece Rasulullah s.a.v dört rekat kılmış oldu.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1533-1537; Ebû Davud, Salat: 284

Ebu Ayyaş ez Züraki r.a’den rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,930
Şu’be bana mektup yazdı ben de onu okudum, zaten ondan onu işitmiştim, bahsetmişti fakat onu ezberledim. İbn Beşşar hadisinde diyor ki: Bunu mektuptan ezberledim.  Rasulullah s.a.v, Üsfan denilen yerde düşmanla karşı karşıya gelmişti. Müşrik ordularının başında Halid b. Velid vardı. Rasulullah s.a.v orada ordusuna öğle namazını kıldırmıştı. Müşrikler kendi aralarında şöyle diyorlardı. Onların mallarından, çocuklarından çok sevdikleri namazları vardır. Rasulullah s.a.v askerlerine ikindi namazını kıldırdı ve orduyu arkasında iki saf haline getirdi. Rasulullah s.a.v onlarla birlikte rüku’a gidiyordu. Rüku’dan başlarını kaldırınca arkasındaki saf kendisiyle birlikte secdeye gidiyor diğerleri ise ayakta bekliyorlardı, secdeden kalktıklarında ise diğer saf secdeye gidiyor. Rasulullah s.a.v ile birlikte rekatı tamamlıyorlardı sonra önceki saf geriliyor gerideki saf ise öne geçiyordu. Böylece hepsi birbirinin yerine geçereknamazlarını ve savaşı devam ettiriyorlardı. Sonra  Rasulullah s.a.v hepsiyle birlikte rüku’a vardı, hepsi rüku’dan başlarını kaldırınca arkadaki saf secde etti. Diğerleri ise ayakta beklediler. Onlar secdeden kalkınca bu berikiler secdeye varıyorlardı daha sonra Peygamber s.a.v selam vererek  namazlarını bitirmiş oldular. Böylece her iki gurupta ikişer rekat kılmış oldu

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1532; Ebû Davud, Salat: 284

Câbir b. Abdullah r.a’tan rivâyete göre, şöyle diyor: 

#4,928
Rasulullah s.a.v ile beraberdik, namaz için kamet getirildi. Rasulullah s.a.v namaz için kalktı, kendisiyle beraber bir gurup ta kalkıp arkasına durdu, bir gurup ta düşmanla karşı karşıyaydı, arkasındakilere bir rekat kıldırıp iki secde yaptırdı. Sonra onlar gidip düşman karşısında yerlerini aldılar, onlar da gelip Peygamber s.a.v’in arkasında saf tuttular. Rasulullah s.a.v onlara da bir rekat kıldırıp iki secde yaptı sonra Rasulullah s.a.v bunlarla birlikte selam verdi, diğerleri de selam verdiler. 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1528-1527; Buhârî, Megazî: 32; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 151

Ebu Hüreyre r.a’den rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,927
Rasulullah s.a.v müşrikleri kuşatarak  Dacnan ile Usfan arasında konakladı. Bunun üzerine müşrikler birbirlerine: Onların kız ve erkek çocuklarından daha çok sevdikleri namazları vardır. Onlar namaz kılarlarken hazır olun ve tek bir çırpıda üzerlerine saldırın. Bunun üzerine Cebrail gelip Peygamber s.a.v’e ashabını iki guruba ayırmasını ve birine namaz kıldırırken diğerlerinin düşman karşısında pür dikkat silahlarıyla karşılık vermelerini emretti.Böylece Peygamber s.a.v bir guruba namaz kıldırdıktan sonra onlar gidip düşman karşısında olanlar geldiler, onlara da bir rekat kıldırdı. Böylece guruplar tek rekat kılmış oldular Peygamber s.a.v’ de iki rekat namaz kılmış oldu. 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1526; Ebû Davud, Salat: 284

Mervan b. Hakem r.a’den rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,926
Ebu Hüreyre’ye: “Peygamber s.a.v’le birlikte korku namazı kıldın mı?” diye sordum. “Evet” dedi. “Ne zaman” diye sordum, “Necid gazvesinde” dedi ve şöyle devam etti: “Rasulullah s.a.v, ikindi namazını kıldırmak için kalktı, bir grupta kendisiyle birlikte kalktılar, diğer grupta düşmanla karşı karşıyaydı, düşman karşısındakilerin sırtları kıbleye karşı idi. Rasulullah  s.a.v tekbir aldı, her iki grup ta tekbir aldılar. Sonra Rasulullah s.a.v rüku’a giderek bir rüku’ yaptı arkasındakiler de bir rüku’ yaptılar sonra Rasulullah  s.a.v bir secde yaptı. Düşman karşısındakiler de ayakta duruyorlardı. Peygamber s.a.v ikinci rekata kalktı. Kendisiyle birlikte olanlar düşman karşısına geçtiler, onlarda bu tarafa geldiler ve rüku’ yaptılar, secde yaptılar.Rasulullah s.a.v aynı şekilde ayakta duruyordu, onlar da kıyama kalktılar.Rasulullah s.a.v bu guruba da bir rekat kıldırmış oldu, bunlar da rüku’ ve secdeleri yapmış oldular. Sonra düşman karşısında duranlar geldiler, rüku’ edip secde edip bir rekat daha kılmış oldular. Sonra tekrar düşman karşısında ki gurup gelerek rüku’ ve secde ettiler. Rasulullah s.a.v oturuyordu sonra hepsi birlikte selam verdiler, böylece her iki gurup ta  Rasulullah s.a.v’ile ikişer rekat namaz kılmış oldular.”

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1525; Ebû Davud, Salat: 284

Abdullah b. Ömer r.a'den rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,925
Rasulullah s.a.v, korku namazı kıldırdı. Ayağa kalkıp tekbir aldı. arkasında bir gurup kendisiyle namaz kılarken diğer gurupta düşman karşısında idi. Rasulullah s.a.v onlarla bir rüku’ ve iki secde yaparak tek rekat kıldırdı. Sonra onlar namazı bıraktılar selam vermemişlerdi. Bu gurup düşman tarafına yöneldiler, onların yerini aldılar. O gurup ta  Rasulullah  s.a.v arkasında saf tutup bir rüku’ ve iki secde yaparak namazlarını kıldılar sonra  Rasulullah  s.a.v selam vererek namazı iki rüku’ ve dört secde olarak tamamlamış oldu. Sonra her iki gurubun fertleri kalkıp birer rekat namaz olan tek rüku’ ve iki secde yaparak namazlarını tamamlamış oldular.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1523-1524; Muvatta', Salatül Havf: 1;Buhârî, Salatül Havf: 2

Abdullah b. Ömer r.a anlatıyor.

#4,924
Rasulullah s.a.v ile birlikte korku namazı kıldım. Bizden bir gurubu arkasında saf yaptı, diğerlerini de düşman karşısına bıraktı, bizle bir rüku’ ve iki secde yaparak tek rekat kıldı sonra bizler dönüp diğerlerinin yerine çarpışmaya gittik. Onlar da bizim yerimize gelerek namaz kılacaklardı. Rasulullah s.a.v onlara da aynı şekilde bir rüku’ ve iki secde yaptırarak namaz kıldırdı sonra selam verdi sonra her iki guruptaki kimseler kendi başlarına birer rüku’ ve ikişer secde yaparak namazlarını tamamladılar.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1522; Muvatta', Salatül Havf: 1; İbn Mâce, İkmetü’s Salat: 151

Sâlim b. Abdullah r.a, babasından naklediyor ve şöyle diyor: 

#4,923
Rasulullah s.a.v ile birlikte  necid taraflarında yapılan bir savaşta bulundum. Düşmanla karşılaşınca saf olduk,Rasulullah  s.a.v bize namaz kıldırdı. Bir gurup Rasulullah s.a.v ile birlikte namaz kılarken diğer gurup düşman karşısında durdu. Rasulullah  s.a.v, arkasındakilerle beraber rüku’ yaptı ve iki secde yaptıktan sonra onlar gitti, diğerleri onların yerlerine geldiler. Bu gelen guruba da bir rüku’ ve iki secde yaptırdıktan sonra selam verdi. Sonradan askerlerin hepsi kılamadıkları tek rekatları kendi başlarına kıldılar. 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1521; uhârî, SalatülHavf: 1; Ebû Davud, Salat: 283

Sâlim r.a’in babasından naklettiğine göre, 

#4,922
Peygamber s.a.v guruplardan birine namazı kıldırırken diğer gurup düşmanın karşısında idi sonra, namaz kılanlarla düşman karşısında olanlar yer değiştirdi. Peygamber s.a.v kalan bir rekatı da onlara kıldırdıktan sonra selam verdi. Sonra guruplardan biri daha sonra da diğeri kılamadıkları birer rekatı kaza ettiler.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1520; Buhârî, Salatül Havf: 1; Ebû Davud, Salat: 283

Salih b. Havvat r.a, Rasûlullah s.a.v ile birlikte korku namazı kılan birinden naklediyor: 

#4,921
“Rasulullah s.a.v, Zat-ür Rika  savaşında korku namazı kılmıştı. Bir gurup Peygamber ile birlikte namaz için saf tutarken diğer gurup düşmana karşı idi, kendisiyle birlikte saf tutanlara bir rekat kıldırdı ve kıyama kalktı. Onlar kendi kendilerine namazlarını tamamladılar sonra düşman karşısındaki gurupla yer değiştirdiler. O gurupla da Rasulullah s.a.v kalan bir rekatı kıldı ve oturdu. Onlar da kılmadıkları tek rekatı kendi başlarına kıldılar sonra Peygamber s.a.v selam verdi.” 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1519; Ebû Davud, Salat: 283; Muvatta', SalatülHavf: 1

Sehl b. ebi Hasme r.a’den rivâyete göre, 

#4,920
Rasulullah s.a.v Müslümanlara korku namazı kıldırırken onları iki kısma  ayırdı, biri düşmanla savaşa devam ediyor diğeri de kendisi arkasında namaz için duruyorlardı. Arkasındakilere bir rekat kıldırdı, onlar diğerleriyle yer değiştirdiler, onlara da bir rekat namaz kıldırdı sonra her iki gurupta birer rekat namazlarını kaza yaptılar.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1518; İbn Mâce, İkametü’sSalat: 151; Ebû Davud, Salat: 281

İbn Abbas r.a’den rivâyete göre, Rasûlullah s.a.v şöyle buyurdu:

#4,919
“Korku namazı bu gün imamlarınızın arkasında muhafızlarınızın kıldığı iki secdeli namaz gibidir, tek farkı secdelerde birbirini takip etmeleridir.  Rasulullah s.a.v ile birlikte cemaatle namaz kılarken bir grup kıyamda bekler diğer gurup Rasulullah s.a.v ile birlikte secdeye varır. Rasulullah s.a.v kalkar ve onlarda hep birlikte kalkarlar. SonraRasulullah s.a.v rüku’a varır onlar da onunla birlikte rüku’a varırlar. Sonra Rasulullah s.a.v secdeye varır,  Rasulullah s.a.v ile birlikte önceki sefer ayakta olanlar secdeye varırlar. Rasulullah s.a.v ve O’nunla birlikte secdeye varanlar namazın sonunda oturduğu zaman kıyamda bekleyenler kendi kendilerine secdeye varıp otururlar. Rasulullah s.a.v de tüm cemaatin namazını selamla tamamlar.”

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1517; Müsned: 1957

Abdullah b. Abbas r.a’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,918
“Rasulullah s.a.v ayağa kalktı cemaat de ayağa kalktı. Rasulullah s.a.v tekbir aldı onlar da tekbir aldılar.  Rasulüllah  rüku’a gitti onlardan bir bölümü de rüku’a gittiler.  Rasulullah s.a.v secdeye gitti onlar da gittiler sonra ikinci rekata kalktı. Bu sefer Peygamberle secde edenler diğer savaşan kardeşlerinin yerini aldılar. Diğerleri gelip Rasulullah s.a.v ile beraber secde edip rüku’ ettiler. Cemaatin hepsi aynı anda tekbir getiriyorlardı fakat bir kısmı diğer kısmını bekliyordu.” 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1516; Buhârî, Salatül Havf: 3; Müsned: 1959

İbn Abbas r.a’tan rivâyete göre,

#4,917
Rasulullah s.a.v, Zü Kared savaşında namaz kıldırdı. Cemaat iki saf oldu, saflardan biri arkasına durdu diğeri de düşmana karşı durdu, arkasındakilere bir rekat kıldırdıktan sonra onlar diğerlerinin yerine geçtiler. Düşmana karşı duranlar da gelip Peygamber s.a.v’in arkasında yer aldılar, Peygamber s.a.v onlara da bir rekat kıldırdı. Cemaatten hiç biri de ileride kılamadıkları bu birer rekatı kaza etmediler.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1515; Buhârî, Salatül Havf: 3; Müsned: 1959

 İbn Abbas r.a’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,916
“Allah Peygamberinin diliyle normal zamandaki namazları dört rekat, yolculukta iki rekat, korkulu zamanlarda savaş v.b. tek rekat olarak farz kılmıştır.” 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1514; Ebû Davud, Salat: 288; Müslim, Salatül Müsafirin: 1

Sa’lebe b. Zehdem r.a’den rivâyete göre, şöyle demiştir: 

#4,915
Said b. Âs ileTaberistan’da idik; “Rasulullah s.a.v ile hanginiz korku namazı kıldı” diye sordum.Huzeyfe: “Ben kıldım” dedi. Huzeyfe ayağa kalktı, insanlar da arkasına iki saf oldular, bir kısmı düşmana karşı dururken diğerleri imamın arkasına durarak namaza başladılar. Önce arkasındakilere bir rekat kıldırdı sonra onlar düşman karşısındakilerle yer değiştirdiler. Bu sefer cephedekiler  Huzeyfe’nin arkasında saf oldular.  Huzeyfeonlara da bir rekat namaz kıldırdı. Cemaatten hiç biri bu kılamadıkları birer rekatı kaza etmediler. 

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1513; Ebû Davud, Salat: 287; Müsned: 22261

Salebe b. Zehdem rahimehullah dedi ki:

#4,914 كُنَّا مَعَ سَعِيدِ بْنِ الْعَاصِي بِطَبَرِسْتَانَ وَمَعَنَا حُذَيْفَةُ بْنُ الْيَمَانِ، فَقَالَ: أَيُّكُمْ صَلَّى مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَاةَ الْخَوْفِ؟ فَقَالَ حُذَيْفَةُ: أَنَا فَوَصَفَ، فَقَالَ: " صَلَّى رَسُولُ اللَّهِ صَلَاةَ الْخَوْفِ بِطَائِفَةٍ رَكْعَةً صَفٍّ خَلْفَهُ وَطَائِفَةٍ أُخْرَى بَيْنَهُ وَبَيْنَ الْعَدُوِّ، فَصَلَّى بِالطَّائِفَةِ الَّتِي تَلِيهِ رَكْعَةً، ثُمَّ نَكَصَ هَؤُلَاءِ إِلَى مَصَافِّ أُولَئِكَ، وَجَاءَ أُولَئِكَ فَصَلَّى بِهِمْ رَكْعَةً
Said b.el ÂsileTaberistanda idik, 
Huzeyfe b. Yeman’dayanımızda idi. “Rasulullah s.a.v ile birlikte hanginiz korku namazı kıldı” diye sordum. Huzeyfe: “Ben kıldım” dedi ve şöyle anlattı: “Rasulullah s.a.v arkasında saf olan guruba bir rekat kıldırdı. Diğer gurup ise  O’nunladüşman arasında çarpışıyordu, arkasındaki cemaate bir rekat kıldırdı, saf olan gurup yerlerinden ayrılıp düşmana karşı savaşanların yerlerini aldılar. Bu sefer onlar gelip Peygamber s.a.v’in arkasında bir rekat kıldılar.” Böylece imam durumunda olan Peygamber s.a.v iki rekat, askerler de birer rekat kılmış oldular.

Nesai, Salatül Havf: 1 Hn:1512; Ebû Davud, Salat: 287;Müsned: 22261 ve diğerleri.