Toplam 23,319 Hadis
Konular

Gusl ve Teyemmüm Kategorisi

Hazreti Aişe r.anhe dedi ki:

#9,700 كَانَ رَسُولُ اللَّهِ إِذَا اغْتَسَلَ، بَدَأَ بِيَمِينِهِ، فَصَبَّ عَلَيْهَا مِنَ الْمَاءِ، فَغَسَلَهَا، ثُمَّ صَبَّ الْمَاءَ عَلَى الأَذَى الَّذِي بِهِ بِيَمِينِهِ، وَغَسَلَ عَنْهُ بِشِمَالِهِ، حَتَّى إِذَا فَرَغَ مِنْ ذَلِكَ، صَبَّ عَلَى رَأْسِهِ، قَالَتْ عَائِشَةُ: كُنْتُ أَغْتَسِلُ أَنَا وَرَسُولُ اللَّهِ مِنْ إِنَاءٍ وَاحِدٍ وَنَحْنُ جُنُبَانِ
"ResulüIIah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) yıkanmak istediği vakit sağından başlar sağ eline su dökerek onu yıkardi. Sonra vücudundaki pisliğin üzerine sağ eliyle su döker; onu sol eliyle yıkardı. Bu işleri görünce başına su dokunurdu. Resulüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ile ben cünüb iken bir kabtan yıkanırdık."

Müslim, Hayz: 10 Hn: 321; Ebu Avane, Müstehareç Hn: 858; Ebu Naim, Müsnedi Müstahreç ala Sahihi Müslim Hn: 721; Beyhaki, Sünenil Kübra Hn: 751.

Şureyh b. Ubeyd rahimullah şöyle demiştir: "Cübeyr b. Nüfeyr bana cünuplükten yıkanmak hususunda fet­va verdi. (Cübeyr'in dediğine göre) Sevban, onlara (Cübeyr ve arka­daşlarına): Gusül hususunda Rasülullah (s.a.)'den fetva istediklerini bildirmiştir

#9,697 حَدَّثَهُمْ: أَنَّهُمُ اسْتَفْتَوْا النَّبِيَّ عَنْ ذَلِكَ، فَقَالَ: " أَمَّا الرَّجُلُ فَلْيَنْشُرْ رَأْسَهُ فَلْيَغْسِلْهُ حَتَّى يَبْلُغَ أُصُولَ الشَّعْرِ، وَأَمَّا الْمَرْأَةُ فَلَا عَلَيْهَا أَنْ لَا تَنْقُضَهُ لِتَغْرِفْ عَلَى رَأْسِهَا ثَلَاثَ غَرَفَاتٍ بِكَفَّيْهَا
"Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'a cenabetten temizlenmek hususunda sorulmuştu. Buyurdular ki: "Erkek ise, saçını açsın ve su  kılların dibine varıncaya kadar yıkasın. Kadın ise, saçını(n örgüsünü) açmamasının ona bir zararı yok. Başına elleriyle üç kere su avuçlayıp döksün."

Ebu Davud, Tahara: 97 Hn: 255.

Mervan b. Hakem (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,757
“Abdest almak tenasül organına dokunmaktan dolayıdır.” Mervan diyor ki: Büsre bana böyle bildirdi: Urve mürsel olarak bu hadisi aktardı ve şöyle dedi: Rasulullah (s.a.v): “Tenasül organına dokunmadan dolayı abdest gerekir” buyurmuştu.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 30 Hn ; 442 ; Ebû Davud, Tahara: 70; Muvatta', Tahara: 15

Enes (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#4,755
“Namazında uyuklayan kimse namazını bıraksın ve yatsın.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 29 Hn ;439 ; Ebû Davud, Tahara: 80; Müslim, Hayz: 33

Ebû Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,754
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Biriniz uykudan uyanınca elini iki veya üç defa yıkamadan su kabına sokmasın. Çünkü elinin uykuda nereye dokunduğunu bilemez.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm :29 Hn ; 437 ; Ebû Davud, Tahara: 82; İbn Mâce, Tahara: 70

Ali (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,753
Fatıma hanımım olduğu için Rasulullah (s.a.v)’e mezi’nin hükmünü sormaya utanmıştım. Mıkdad’a emrettim. O sordu. Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştu: “Abdest almak yeterlidir.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 28 Hn ; 432-433-434-435 436 ; Ebû Davud, Tahara: 82; İbn Mâce, Tahara: 70

İbn Abbas (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,752
Ali, Mikdad ve Ammar kendi aralarında konuşurken Ali diyor ki: Benden çok mezi geliyor, kızı hanımım olduğu için bunu Rasulullah (s.a.v)’e sormaya utanıyorum. Biriniz benim için sorsanız ve bana anlatsanız. -Hangisi sormuştu onu unuttum- birisi sorduğunda; Rasulullah (s.a.v) ona: “O mezidir, sizden birinden mezi gelirse organını yıkasın, namaz abdesti gibi abdest alsın.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 28 Hn ; 431 ; Ebû Davud, Tahara: 82; İbn Mâce, Tahara: 70

Ebû Said (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,751
“İki kişi teyemmüm ederek namazlarını kılmışlardı. O namaz vakti çıkmadan da su bulmuşlardı. Onlardan biri su ile abdest alıp namazını tekrar kıldı. Diğeri ise namazını tekrar kılmadı. İkisi birden durumu Rasulullah (s.a.v)’e sordular. Rasulullah (s.a.v), namazı tekrar etmeyen kimseye şöyle buyurdu: “Sünnete uyup doğruyu yapmışsın, namazın tamamdır.” Diğer kimseye de: “Sana da kıldığın namaz kadar sevap vardır” buyurdular.

Nesai ,Gusl ve Teyemmüm :27 Hn ;430 ; Ebû Davud, Tahara: 128; Dârimi, Tahara: 65

Câbir b. Abdullah (r.a)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,750
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Benden önce hiçbir peygambere verilmeyen beş özellik bana verilmiştir; 1- Bir aylık mesafedeki düşmana bile korku salmak, 2-Ganimetler bana helal kılındı 3- Yeryüzü benim için tertemiz ve Mescid kılındı, ümmetime namaz vakti nerede gelirse orada namazı kılar. 4- Hiçbir peygambere verilmeyen şefaat hakkı bana verildi. 5- Her peygamber kendi toplumuna gönderildiği halde ben bütün insanlara gönderilmiş bir peygamberim.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 26 Hn ; 429 ;Müslim, Mesacid: 1; Dârimi, Tahara: 111

Aişe (r.anha) şöyle demiştir:

#4,749
“Rasulullah (s.a.v)’e koku sürerdim, o kokuyla tüm hanımlarını dolaşır ve gusleder sabahleyin de ihrama girer ve o koku çevresine yayılırdı.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 25 Hn ; 428 ; Buhârî, Gusül: 1; İbn Mâce, Tahara: 10

Cafer b. Muhammed (r.a), babasından aktararak şöyle demiştir:

#4,748
Cabir b. Abdullah’ın yanına giderek veda haccına dair sorular sorduk. O da bize şunları anlattı: Rasulullah (s.a.v) ile birlikte Zilkade ayının bitmesine beş gün kala hac için yola çıkmıştık. Zulhuleyfe denilen yere vardığımızda Umeysin kızı Esma, Muhammed b. ebi Bekri doğurdu. Bunun üzerine Esma; Rasulullah (s.a.v)’e haber göndererek ne yapması gerektiğini sordu. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) cevap olarak: “Yıkandıktan sonra kan gelecek yere bez koy ve ihrama gir” buyurdular.

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 23 Hn ; 426 ; Ebû Davud, Menâsik: 10; Müslim, Hac: 16

Rasûlullah (s.a.v)’in hanımı Meymune (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,747
“Peygamber (s.a.v), cünüplükten dolayı guslederken önce avret bölgelerini yıkar ve elini toprağa ve yeryüzüne sürterdi. Sonra namaz abdesti gibi abdest alır sonra suyu bolca başına ve vücuduna dökerdi ''

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 22 Hn ; 425 ; Buhârî, Gusül: 16; Ebû Davud, Tahara: 98

Aişe (r.anha)’dan:

#4,746 أَنَّ امْرَأَةً سَأَلَتِ النَّبِيَّ قَالَتْ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، كَيْفَ أَغْتَسِلُ عِنْدَ الطُّهُورِ؟ قَالَ: " خُذِي فِرْصَةً مُمَسَّكَةً فَتَوَضَّئِي بِهَا ". قَالَتْ: كَيْفَ أَتَوَضَّأُ بِهَا؟ قَالَ: " تَوَضَّئِي بِهَا، " قَالَتْ: كَيْفَ أَتَوَضَّأُ بِهَا؟ قَالَتْ: ثُمَّ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ سَبَّحَ وَأَعْرَضَ عَنْهَا، فَفَطِنَتْ عَائِشَةُ لِمَا يُرِيدُ رَسُولُ اللَّهِ قَالَتْ: فَأَخَذْتُهَا وَجَبَذْتُهَا إِلَيَّ فَأَخْبَرْتُهَا بِمَا يُرِيدُ رَسُولُ اللَّهِ
"Bir kadın Rasulullah (s.a.v)’e: “Ey Allah’ın Rasulü! aybaşından temizlendiğimde nasıl gusledeceğim” diye sordu. Rasulullah (s.a.v)’de şöyle buyurdu: “Eski bir bez parçası al ve onunla temizlen” Kadın: “O bez parçasıyla nasıl temizleneyim?” dedi. Rasulullah (s.a.v): “Onunla temizlen” buyurdu. Kadın tekrar: “Onunla nasıl temizleneceğim” deyince; Rasulullah (s.a.v): “Sübhanallah deyip kadından yüzünü çevirdi.” Bu sefer ben “Rasulullah (s.a.v)’in ne demek istediğini anladım o kadını tutup bir tarafa çektim ve Rasulullah (s.a.v)’in ne demek istediğini kendisine anlattım.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm: 21 Hn: 424; Ahmed, Müsned Hn: 24385; Buhârî, Hayz: 15 Hn: 315; Müslim, Hayz: 13 Hn: 334; İbn Mâce, Tahara: 124; ve diğerleri. Buhari ve Müslim Muhtasar olarak rivayet etmiştir.

Cübeyr b. Mut’ım (r.a)’den rivâyet edildiğine göre,

#4,744
Rasulullah (s.a.v)’in yanında gusülden söz edilince: “Ben guslederken başıma üç defa su dökerim” buyurdu.

Nesai , Gusl ve Teymmüm : 20 Hn ; 422 ; Buhârî, Gusül: 4; Ebû Davud, Tahara: 98

İbn Ömer (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,743
“Babam Ömer, Rasulullah (s.a.v)’e cünüplükten dolayı nasıl gusledileceğini sordu. (Bu konudaki tüm hadisler şu mana üzerinde birleşirler) Gusül yapacak kimse önce sağ eline iki veya üç kere su döker sonra sağ elini su kabına sokarak sol eline su döküp, avret yerlerini tertemiz oluncaya kadar yıkar. Sonra dilerse sol elini toprağa sürer sonra sol eline iyice temizleninceye kadar su döker sonra iki elini de üç sefer yıkar. Ağzına ve burnuna su verir. Yüzünü ve kollarını üçer sefer yıkar. Başına gelince meshetmez su dökerdi. Rasulullah (s.a.v)’in böyle guslettiği rivayet edilir.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 18 Hn ; 419 ; Ebû Davud, Tahara: 98; Müslim, Hayz: 29

Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,742
“Rasulullah (s.a.v), abdest, gusül gibi temizlik işlerinde ayakkabı giymede, saçını taramada mümkün olduğu kadar sağdan başlamayı severdi.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 17 Hn; 418 ; Buhârî, Salat: 47; İbn Mâce, Tahara: 42

Rasûlullah (s.a.v)’in hanımı, Haris’in kızı Meymune binti el Haris anlatıyor:

#4,741
“Rasulullah (s.a.v), gusledeceğinde önce ellerini yıkayarak başlar sonra sağ eliyle sol eline su dökerek avret yerlerini yıkar sonra elini toprağa sürer sonra tekrar ellerini yıkar sonra namaz abdesti gibi abdest alır, sonra başına su döker tüm vücudunu yıkadıktan sonra bir kenara çekilerek ayaklarını yıkardı.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 15 Hn; 416 ; Ebû Davud, Tahara: 98; Buhârî, Gusül: 18

Meymune (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,740
“Rasulullah (s.a.v), namaz abdesti gibi abdest aldı fakat ayaklarını yıkamadı. Avret yerini ve meni bulaşabilecek yerlerini yıkadı sonra baştan ayağa üzerine su döktü. Sonra bir kenara çekilip ayaklarını yıkadı.” Meymune diyor ki: “Cünüp kimsenin yıkanma şekli budur.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 14 Hn ; 415 ; Müslim, Hayz: 9; Ebû Davud, Tahara: 98

Muhammed b. Münteşir, babasından aktarıyor ve şöyle diyor

#4,739
İbn Ömer’den işittim şöyle diyordu: “Üstüme başıma katran sürerek ihrama girmem; üzerimde güzel koku kokarak ihrama girmemden daha hayırlıdır.” Bu sözleri duyar duymaz hemen Aişe (r.anha)’nın yanına gittim, kendisine İbn Ömer’in bu sözlerini naklettim. Bunun üzerine o da şöyle buyurdu: Rasulullah (s.a.v)’e güzel koku sürmüştüm, bu kokusuyla hanımlarını teker teker dolaştı. Sonra da ihrama girdi.

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 13 Hn ; 414 ; Buhârî, Gusül: 13; Müslim, Hac: 7

Aişe (r.anha) anlatıyor:

#4,738
“Rasulullah (s.a.v) ile birlikte şu kaptan -yaklaşık olarak bir sa’ kadar bir kap- guslederdik: Gusletmeye beraber başlar ellerimle başıma üç sefer su dökerdim. Saçımın örgüsünü de çözmezdim.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 12 Hn ; 413 ; İbn Mâce, Tahara: 108; Müslim, Hayz: 12

Ümmü Hani (r.anha) anlatıyor:

#4,737
“Mekke fethi günü, Rasulullah (s.a.v)’in yanına geldim, guslediyordu. Önüne bir perde gerdim, yanında hamur bulaşığı olan bir leğen vardı. Kuşluk namazını kıldı, gusül yaptıktan sonra kaç rekat kıldı bilmiyorum.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 11 Hn ; 412 ; Buhârî, Gusül: 21; İbn Mâce, Tahara: 113

Yine Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,736
Rasulullah (s.a.v) ile beraber aynı kaptan gusleder, ben önce alacağım Sen önce alacaksın diye şakalaşırdık. Hatta, Rasulullah (s.a.v): “Bana bırak” ben de: “Bana bırak” derdim.

Nesai ,Gusl ve Teyemmüm : 9 -10 Hn; 410 -411 ; Müslim, Hayz: 10; Dârimi, Tahara: 68

Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,735
“Cünüp olduğumuz zaman Rasulullah (s.a.v) ile birlikte bir kaptan guslederdik.

Nesai ,Gusl ve Teyemmüm : 9 Hn; 409 ; Buhârî, Gusül: 2; Tirmizî, Tahara: 46

Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,734
“Rasulullah (s.a.v) ile birlikte aynı kaptan guslederdik ve o kaptan birlikte avuç avuç su alırdık.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 9 Hn; 408 ; Buhârî, Gusül: 2; Müslim, Hayz: 10

Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#4,733
“Rasulullah (s.a.v), Farak denilen bir kapta guslederdi. O ve ben bir kaptan guslederdik.”

Nesai ,Gusl ve Teyemmüm : 8 Hn; 407 ; Buhârî, Gusül: 2; Müslim, Hayz: 10

Ebu Hüreyre r.anhu dedi ki: Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#4,732 بَيْنَمَا أَيُّوبُ عَلَيْهِ السَّلَام يَغْتَسِلُ عُرْيَانًا خَرَّ عَلَيْهِ جَرَادٌ مِنْ ذَهَبٍ فَجَعَلَ يَحْثِي فِي ثَوْبِهِ، قَالَ: فَنَادَاهُ رَبُّهُ : يَا أَيُّوبُ، أَلَمْ أَكُنْ أَغْنَيْتُكَ، قَالَ: بَلَى يَا رَبِّ، وَلَكِنْ لَا غِنَى بِي عَنْ بَرَكَاتِكَ
“Eyyub Peygamber çıplak olarak guslediyordu. Yukarıdan üzerine altın bir çekirge düştü, elbisesiyle onu yakalamaya çalıştı. Bunun üzerine Rabbi: “Ey Eyyub! Ben, seni zengin kılmadım mı?” buyurdu. Eyyub (a.s)’da: “Evet Ya Rabbi! Fakat senin bereket ve lütfuna her zaman muhtacım” dedi.

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 7 Hn; 406 ; Buhârî, Gusül: 20; Müsned: 7008)

Meymune r.anha dedi ki:

#4,731 وَضَعْتُ لِرَسُولِ اللَّهِ مَاءً، قَالَتْ: فَسَتَرْتُهُ فَذَكَرَتِ الْغُسْلَ، قَالَتْ: ثُمَّ أَتَيْتُهُ بِخِرْقَةٍ فَلَمْ يُرِدْهَا
“Rasulullah (s.a.v)’e gusledeceği suyu hazırladım ve bir perde çektim. -Meymune, Rasulullah (s.a.v)’in guslünü anlattı- Sonra silinmek için kendisine bir hırka getirdim, kabul etmedi.”

Nesai , Gusl ve Teyemmüm : 7 Hn; 405 ; İbn Mâce, Tahara: 113; Buhârî, Gusül: 20 ve diğerleri.

Yala b. Ümeyye r.anhu'dan:

#4,730 أَنّ رَسُولَ اللَّهِ رَأَى رَجُلًا يَغْتَسِلُ بِالْبَرَازِ، فَصَعِدَ الْمِنْبَرَ، فَحَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَى عَلَيْهِ، وَقَالَ: " إِنَّ اللَّهَ حَلِيمٌ حَيِيٌّ سِتِّيرٌ يُحِبُّ الْحَيَاءَ وَالسَّتْرَ، فَإِذَا اغْتَسَلَ أَحَدُكُمْ فَلْيَسْتَتِرْ
Rasulullah (s.a.v) açıkta gusleden bir adam gördü, minbere çıktı. Allah’a hamdedip sena ederek şöyle dedi: “Allah halimdir, haya sahibidir, ayıp ve kusurları örter. Haya ve örtünmeyi sever, sizden biriniz gusledeceğinde kapalı yerde gusletsin.”

Nesai, Gusl ve Teyemmüm: 7 Hn; 403; Ebû Davud, Hamam: 2; Müsned: 17287.

Gudayf b. el Haris rahimehulla dedi ki:

#4,729 دَخَلْتُ عَلَى عَائِشَةَ، فَسَأَلْتُهَا، فَقُلْتُ: أَكَانَ رَسُولُ اللَّهِ يَغْتَسِلُ مِنْ أَوَّلِ اللَّيْلِ أَوْ مِنْ آخِرِهِ؟ قَالَتْ: كُلُّ ذَلِكَ كَانَ " رُبَّمَا اغْتَسَلَ مِنْ أَوَّلِهِ وَرُبَّمَا اغْتَسَلَ مِنْ آخِرِه
Aişe (r.anha)’nın yanına geldim ve: “Rasulullah (s.a.v)’in gecenin önünde mi yoksa sonunda mı cünüplükten guslederdi” dedim. Aişe: “Her ikisini de yapardı bazen gecenin önünde bazen da sonunda guslederdi” dedi. Ben de: “Din işlerimizde bize kolaylık veren Allah’a hamdolsun dedim.”

Nesai, Gusl ve Teyemmüm: 6 Hn: 402; Müslim, Hayz: 6; Ebû Davud, Tahara: 90.

Abdullah b. ebi Kays rahimehullah dedi ki:

#4,728 سَأَلْتُ عَائِشَةَ: كَيْفَ كَانَ نَوْمُ رَسُولِ اللَّهِ فِي الْجَنَابَةِ، أَيَغْتَسِلُ قَبْلَ أَنْ يَنَامَ أَوْ يَنَامُ قَبْلَ أَنْ يَغْتَسِلَ؟ قَالَتْ: كُلُّ ذَلِكَ قَدْ كَانَ يَفْعَلُ " رُبَّمَا اغْتَسَلَ فَنَامَ وَرُبَّمَا تَوَضَّأَ فَنَامَ
Aişe (r.anha)’ya: “Rasulullah (s.a.v) cünüp olduğu zaman yatmadan önce mi gusleder yoksa gusletmeden mi yatardı” diye sordum. Aişe (r.anha): “Her ikisinide yapardı yani bazen gusleder yatar bazen de abdest alır ve uyurdu.”

Nesai, Gusl ve Teyemmüm: 5 Hn; 401 ;Müslim, Hayz: 6; Ebû Davud, Tahara: 90 ve diğerleri.

Yala b. Ümeyye r.anhu dedi ki: Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#4,727 إِنَّ اللَّهَ سِتِّيرٌ، فَإِذَا أَرَادَ أَحَدُكُمْ أَنْ يَغْتَسِلَ فَلْيَتَوَارَ بِشَيْءٍ
“Allah ayıpları ve kusurları örter. Sizden biriniz gusledeceğinizde çevresini bir şeyle örtsün.''

Nesai, Gusl ve Teyemmüm: 7 Hn: 404; Ebu Davud, Hamam: 2; Müsned: 17287 ve diğerleri.

Cabir b. Abdullah r.anhu'dan: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#4,725 مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ، فَلَا يَدْخُلِ الْحَمَّامَ إِلَّا بِمِئْزَر
“Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa hamama çıplak vaziyette girmesin, peştamal kullansın.”

Nesai, Gusl ve Teyemmüm : 2 Hn; 398 ; Buhârî, Gusül: 20; Müslim, Hayz: 16 ve diğerleri.

.

#4,724
yeni hadis

.

Ebû Hüreyre r.anhu diyor ki: Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#4,723 لَا يَغْتَسِلْ أَحَدُكُمْ فِي الْمَاءِ الدَّائِمِ وَهُوَ جُنُبٌ
“Hiçbiriniz durgun suda gusletmesin”
Diğer rivayet: Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Rasulullah (s.a.v):
نَهَى أَنْ يُبَالَ فِي الْمَاءِ الدَّائِمِ، ثُمَّ يُغْتَسَلَ فِيهِ مِنَ الْجَنَابَةِ
“Durgun suya idrar yapıp sonra orada gusletmeyi yasakladı.” Nesai, Gusl ve Teyemmüm :1 Hn; 394-395-396-397; İbn Mace, Tahara: 109; Ebu Davud, Tahara: 36

Nesai , Gusl ve Teyemmüm: 1 Hn; 393 ; Ebû Davud, Tahara: 36; İbn Mâce, Tahara: 109 ve diğerleri