Toplam 22,984 Hadis
Konular

Mehdi Kategorisi

Ebu Said el Hudri (r.a.) dedi ki:

#2,166 خَشِينَا أَنْ يَكُونَ بَعْدَ نَبِيِّنَا حَدَثٌ، فَسَأَلْنَا نَبِيَّ اللَّهِ فَقَالَ: " إِنَّ فِي أُمَّتِي الْمَهْدِيَّ يَخْرُجُ يَعِيشُ خَمْسًا، أَوْ سَبْعًا، أَوْ تِسْعًا "، زَيْدٌ الشَّاكُّ، قَالَ: قُلْنَا: وَمَا ذَاكَ؟ قَالَ: " سِنِينَ "، قَالَ: " فَيَجِيءُ إِلَيْهِ رَجُلٌ، فَيَقُولُ: يَا مَهْدِيُّ، أَعْطِنِي أَعْطِنِي، قَالَ: فَيَحْثِي لَهُ فِي ثَوْبِهِ مَا اسْتَطَاعَ أَنْ يَحْمِلَهُ
Peygamberimizden sonra bir olay çıkacağından korktuk ve Rasulullah (s.a.v.)’e sorduk, buyurdular ki: “Ümmetimin arasında Mehdi çıkacaktır, beş veya yedi veya dokuz (şüphe eden ravi: Zeyd’tir) yaşayacaktır. Ebu Said diyor ki: “Bu müddet nedir?” Diye sorduk. Rasülullah (s.a.v.) “Senedir” buyurdu, ve şöyle devam etti: “Bir kimse o mehdiye gelecek ve Ey Mehdi bana ver bana ver diyecek mehdi de onun elbisesinin eteğiyle taşıyabileceği kadar eteğini dolduracaktır.”

Tirmizi, Fiten: 53 Hn: 2232; Ebu Davud, Mehdi, 7 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasendir. Ebu Said’den değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir. Ebû’s Sıddîk en Nacî’nin ismi Bekir b. Amr’dır. Bekir b. Kays da denilmektedir.

Abdullah (b. Mesud) (r.a.) dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#2,165 يَلِي رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي يُوَاطِئُ اسْمُهُ اسْمِي "، قَالَ عَاصِمٌ: وَأَخْبَرَنَا أَبُو صَالِحٍ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، قَالَ: لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ لَطَوَّلَ اللَّهُ ذَلِكَ الْيَوْمَ حَتَّى يَلِيَ،
“Ehli beytimden ismi ismime benzer bir kişi iş başına geçecektir.” Asım diyor ki: Ebu Salih, Ebu Hüreyre’nin şöyle dediğini bize aktardı: “Dünyanın bir günlük ömrü kalmış olsa bile o kimsenin başa geçmesi için Allah o günü uzatır.”

Tirmizi, Fiten: 52 Hn: 2231; Ebu Davud, Mehdi: 7 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Abdullah (b. Mesud (r.a.) dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#2,164 لَا تَذْهَبُ الدُّنْيَا حَتَّى يَمْلِكَ الْعَرَبَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي يُوَاطِئُ اسْمُهُ اسْمِي
“Ehli beytimden ismi ismime benzeyen bir kişi Arapların başına geçip idarelerini eline alıncaya kadar dünyanın sonu gelmeyecektir.”

Tirmizi, Fiten: 52 Hn: 2230; Ebu Davud, Mehdi, 7 ve diğerleri. Tirmizî: Bu konuda Ali, Ebu Said, Ümmü Seleme ve Ebu Hüreyre’den de hadis rivâyet edilmiştir. Bu hadis hasen sahihtir.