Toplam 26,814 Hadis
Konular

Leheb Suresi Tefsiri Kategorisi

İbn Abbas anlatıyor:

#19,013
"Ebu Leheb'in iki eli kurusun!" (Tebbet) suresi nazil olunca Ebu Leheb'in karısı Peygamber'in (sallallahu aleyhi ve sellem) yanına gitti. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Ebu Bekir ile birlikteydi. Ebu Bekir kadını görünce: "Ya Resulallah! Bu, çirkef bir kadındır. Seni üzmesinden korkuyorum. Kalkıp gitsen" dedi. Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem): "O beni göremeyecektir" buyurdu. Derken kadın geldi ve: "Ebu Bekir! Arkadaşın nerede? O beni hicvetmiş" dedi. Ebu Bekir: "O şiir okumaz" diye cevap verince kadın: "Sen benim nazarımda dürüst/doğru birisin" deyip oradan ayrıldı. (Ebu Bekir der ki) "Ya Resulallah! O seni göremedi (mi)" dedim. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de: "Bir melek iki kanadıyla sürekli beni ondan gizledi" buyurdu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11529. Bunu Ebu Ya'la ve benzerini Bezzar rivayet etmiştir. Ancak Bezzar'ın ifadesi şöyledir: Resulullah (salalahu aleyhi ve sellem): "Benimle onun arasına engel konacaktır" buyurdu. Derken kadın gelip Ebu Bekir'in başucunda durdu. "Ebu Bekir, senin arkadaşın beni hicvetmiş" dedi. Ebu Bekir: "Asla. Şu yapının (Kabe'nin) Rabbi'ne yemin ederim ki o, ne şiir söyler, ne de ağzına alır" dedi. Bezzar hadisin senedinin hasen olduğunu belirtmiştir. Ben derim ki: Fakat isnadında ismi geçen Ata b. es-Saib ahir ömründe bunamıştır.1 1Ebu Ya'la (25, 2358); Bezzar (2294). Senedinde ismi geçen Abdüsselam b. Harb, Ata' dan geç dönemde hadis dinlemiştir. Bu konuda gözden kaçırılan zevaidden biri de şöyledir: İbn Abbas bildiriyor: Kureyş kabilesi, Resulullah'a sallallahu aleyhi ve sellem şu tekliflerle geldi: "Kendisi için mal toplasınlar; böylece Mekke'nin en zengin adamı olsun. Onu kadınlardan dilediği ile evlendirsinler ve ona tabi olsunlar." Dediler ki: "Bizden sana bu kadar, ey Muhammed. Tanrılarımızı kötülemeyi bırak. Onları çirkin sözlerle anma. Eğer istemezsen, sana son bir teklifimiz daha var. Bu senin için uygundur. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Nedir o?" diye sorduğunda şöyle dediler: "Sen bir yıl bizim tanrımıza -Lat ve Uzza'ya- ibadet et, biz de bir yıl senin tanrına ibadet edelim." Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Bakalım Rabbi'mden bu konuda bana ne emir gelecek?" dedi. Derken Allah katından Levh-i Mahfuz'dan şu vahiy geldi: "De ki: Ey kafirler, ben sizin taptıklarınıza tapmam ... " (Kafirun suresi). Yine yüce Allah şu ayeti indirdi: "De ki: Bana Allah'tan başkasına ibadet etmemi mi emrediyorsunuz ey cahiller .... Bilakis Allah'a ibadet et ve şükredenlerden oı" (Zümer Sur. 64-66). Bunu Taberani, el-Mu'cemu's-sağir'de (751) rivayet etmiş olup ravilerinden Abdullah b. İsa el-Hazzaz hadisi münker biridir. Taberani'nin hocası Kasım b. Abbas b. Hammad el-Mevsıli'nin de biyografisi yazılmamıştır.

İbn Abbas r.a. dedi ki:

#2,080 صَعِدَ رَسُولُ اللَّهِ ذَاتَ يَوْمٍ عَلَى الصَّفَا فَنَادَى: " يَا صَبَاحَاهُ "، فَاجْتَمَعَتْ إِلَيْهِ قُرَيْشٌ، فَقَالَ: " إِنِّي نَذِيرٌ لَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ عَذَابٍ شَدِيدٍ، أَرَأَيْتُمْ لَوْ أَنِّي أَخْبَرْتُكُمْ أَنَّ الْعَدُوَّ مُمَسِّيكُمْ، أَوْ مُصَبِّحُكُمْ، أَكُنْتُمْ تُصَدِّقُونِي؟ " فَقَالَ أَبُو لَهَبٍ: أَلِهَذَا جَمَعْتَنَا تَبًّا لَكَ فَأَنْزَلَ اللَّهُ: تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ
Rasulullah (s.a.v.), bir gün Safa tepesine çıktı ve Ya Sabahah (Dikkat dikkat) diye bağırdı. Bunun üzerine Kureyş onun etrafına toplandılar. Rasulullah (s.a.v.)’de şöyle konuştu: “Şiddetli bir azabın önünden gönderilmiş bir uyarıcıyım ben. Size düşmanın akşam ve sabah gelip size baskın yapacağını söylemiş olsaydım ne derdiniz? Beni tasdik eder miydiniz? Ebu Leheb: “Bunun için mi topladın bizi buraya? Ellerin kırılıp kahrolasın” dedi. Bunun üzerine Allah, Leheb suresini indirdi: “Ebu Leheb’in elleri kırılıp kahrolsun. Bütün imkanları yok olup, helak olsun, zaten kendisine yazık etti, kahrolup gitti, yok oldu ya!…”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 92 Hn: 3363; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 27; Müslim, İman: 17 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.