Toplam 22,984 Hadis
Konular

Kevser Suresi Tefsiri Kategorisi

Ümmü Seleme'nin bildirdiğine göre Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem):

#18,958
"Kuşkusuz biz sana kevseri verdik"5 ayetini okudu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11527. Bunu Taberani, el-Mu'cemu'l-kebir ve el-Mu'cemu'l-evsat'ta rivayet etmiş olup ravilerinden Amr b. Mahzum son derece zayıftır. Havz'la ilgili hadislerin kalanı Yeniden Dirilme bölümünde gelecektir.6 5 Kevser Sur. 1. ; 6 Taberani, el-Mu'cemu'l-kebir (23/365)

Huzeyfe der ki:

#18,955
"Kuşkusuz biz sana kevseri verdik"3 ayetiyle işaret edilen Kevser, cennetin ortasında yer alan bir nehir olup içerisinde mahiyetini ancak Allah'ın bildiği altın ve gümüş kaplar bulunur.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11526. Bunu Taberani, el-Mu'cemu'l-evsat'ta rivayet etmiş olup senedi hasendir.4 3 Kevser Sur. 1. ; 4 Taberani, el-Mu'cemu'l-evsat (1995)

Ebu Eyyub anlatıyor:

#18,954
Allah Resulü'nün (sallallahu aleyhi ve sellem) oğlu İbrahim ölünce müşrikler birbirlerine giderek "Bu gece isyancının soyu kesildi" dediler. Bunun üzerine Yüce Allah: "Kuşkusuz biz sana kevseri verdik ... "1 suresini indirdi.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11525. Bunu Taberani, yeri geldikçe naklettiğim uzunca bir hadis içerisinde rivayet etmiş olup ravilerinden Vasıl b. es-Saib metruktur.2 1 Kevser Sur. 1. ; 2 Taberani, el-Mu'cemu'l-kebir (4071)

Abdullah b. Ömer r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#2,078 الْكَوْثَرُ نَهْرٌ فِي الْجَنَّةِ حَافَّتَاهُ مِنْ ذَهَبٍ، وَمَجْرَاهُ عَلَى الدُّرِّ وَالْيَاقُوتِ، تُرْبَتُهُ أَطْيَبُ مِنَ الْمِسْكِ، وَمَاؤُهُ أَحْلَى مِنَ الْعَسَلِ وَأَبْيَضُ مِنَ الثَّلْجِ
“Kevser, Cennet’te bir nehirdir; İki kıyısı altındandır. Nehrin yatağı inci ve yakuttandır. Toprağı miskten daha hoştur suyu baldan daha tatlı ve kardan daha beyazdır.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 90 Hn: 3361; İbn Mace, Zühd: 27 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Enes r.a. dedi ki: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#2,077 بَيْنَا أَنَا أَسِيرُ فِي الْجَنَّةِ إِذْ عُرِضَ لِي نَهْرٌ حَافَّتَاهُ قِبَابُ اللُّؤْلُؤِ، قُلْتُ لِلْمَلَكِ: مَا هَذَا؟ قَالَ: هَذَا الْكَوْثَرُ الَّذِي أَعْطَاكَهُ اللَّهُ، قَالَ: ثُمَّ ضَرَبَ بِيَدِهِ إِلَى طِينَةٍ فَاسْتَخْرَجَ مِسْكًا، ثُمَّ رُفِعَتْ لِي سِدْرَةُ الْمُنْتَهَى، فَرَأَيْتُ عِنْدَهَا نُورًا عَظِيمًا
“Cennet’te dolaşmakta iken iki kenarı inciden kubbelerle donatılmış bir nehir bana gösterildi. Görevli meleğe bu nedir diye sordum. Bu Allah’ın sana vereceği Kevser’dir dedi. Sonra eliyle nehrin çamuruna dokunarak misk çıkardı. Sonra beni Sidret-ül Münteha’ya çıkardılar, orada çok büyük bir nur gördüm.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 90 Hn: 3360; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Enes’den değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir.

Enes r.a.’dan:

#2,076 إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ أَنّ النَّبِيَّ قَالَ: " هُوَ نَهْرٌ فِي الْجَنَّةِ فَقَالَ النَّبِيُّ : " رَأَيْتُ نَهْرًا فِي الْجَنَّةِ حَافَّتَاهُ قِبَابُ اللُّؤْلُؤِ، قُلْتُ: مَا هَذَا يَا جِبْرِيلُ قَالَ: هَذَا الْكَوْثَرُ الَّذِي أَعْطَاكَهُ اللَّهُ
Kevser suresi hakkında Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: O Cennet’te bir nehirdir. İki yanında inciden kubbeler vardır. Ey Cibril bu nedir? dedim; “Allah’ın sana verdiği Kevser budur” dedi.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 90 Hn: 3359; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.