Toplam 22,892 Hadis
Konular

Kadir Suresi Tefsiri Kategorisi

Yine İbn Abbas:

#18,941
"Kuşkusuz Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik"2 ayeti ile ilgili olarak der ki: "Kur'an, bir defada indirilerek dünya semasındaki Beytü'l-izze'ye kondu. Sonra Cebrail onu, kulların soruları ile yaptıkları iş ve davranışlarına cevap olarak Muhammed'e (sallallahu aleyhi ve sellem) indirdi.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11506. Bunu Taberani, ve kısa metinle Bezzar rivayet etmiş olup Bezzar'ın ravileri, Sahih'in ravileridir. Taberani'nin isnadında ismi geçen Amr b. Abdilğaffar ise zayıftır.3 2 Kadir Sur. 1. ; 3 Bezzar (2290); Taberani, el-Mu'cemu'l-kebir (12382)

İbn Abbas der ki:

#18,940
"Kur'an, Ramazan ayı içinde Kadir gecesi bir defada (toptan) dünya semasına, sonra oradan parça parça (yeryüzüne) indi."

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11505. Bunu Taberani, el-Mu'cemu'l-evsat ve el-Mu'cemu'l-kebir'de rivayet etmiş olup ravilerinden İmran el-Kattan'da zayıflık vardır. Bununla beraber onu İbn Hibban ve başkaları güvenilir kabul etmişlerdir. el-Mu'cemu'l-kebir'in diğer ravileri ise güvenilirdir.1 1 Taberani, el-Mu'cemu'l-evsat (1502)

Zirr b. Hubeyş rahimullah dedi ki:

#2,068 إِنَّ أَخَاكَ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ مَسْعُودٍ يَقُولُ: " مَنْ يَقُمِ الْحَوْلَ يُصِبْ لَيْلَةَ الْقَدْرِ، فَقَالَ: يَغْفِرُ اللَّهُ لِأَبِي عَبْدِ الرَّحْمَنِ لَقَدْ عَلِمَ أَنَّهَا فِي الْعَشَرَةَ الْأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ، وَأَنَّهَا لَيْلَةُ سَبْعٍ وَعِشْرِينَ، وَلَكِنَّهُ أَرَادَ أَنْ لَا يَتَّكِلَ النَّاسُ ثُمَّ حَلَفَ لَا يَسْتَثْنِي أَنَّهَا لَيْلَةُ سَبْعٍ وَعِشْرِينَ، قَالَ: قُلْتُ لَهُ: بِأَيِّ شَيْءٍ تَقُولُ ذَلِكَ يَا أَبَا الْمُنْذِرِ، قَالَ: بِالْآيَةِ الَّتِي أَخْبَرَنَا رَسُولُ اللَّهِ أَوْ بِالْعَلَامَةِ أَنَّ الشَّمْسَ تَطْلُعُ يَوْمَئِذٍ لَا شُعَاعَ لَهَا
Übey b. Kab (r.a.)’e: Senin din kardeşin Abdullah b. Mesud: “Bütün seneyi değerlendiren kişi Kadir gecesine rastlar diyor” dedim. Übey b. Kab şu karşılığı verdi: “Allah, Ebu Abdurrahman’ı bağışlasın, Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde veya yirmi yedinci gününde olduğunu bilmektedir. Fakat, Müslümanların sadece bu geceye güvenmemelerini istemiştir. Sonra Übey b. Kab, Kadir gecesinin yirmi yedinci gece olduğuna dair istisnasız yemin etti.” Bunun üzerine kendisine: “Ey Ebu Münzir! Bunu neye dayanarak söylüyorsun?” dedim. Dedi ki: “Peygamber (s.a.v)’in bize bildirdiği ayet ve alametle ki; Güneş o gün parlak olarak doğmaz.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 86 Hn: 3351; Müslim, Salat-ül Müsafirin: 27; Ebu Davud, Salat: 17 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Yusuf b. Sad ra.himullah'dan rivayete göre dedi ki:

#2,067 قَامَ رَجُلٌ إِلَى الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ بَعْدَ مَا بَايَعَ مُعَاوِيَةَ، فَقَالَ: سَوَّدْتَ وُجُوهَ الْمُؤْمِنِينَ أَوْ يَا مُسَوِّدَ وُجُوهِ الْمُؤْمِنِينَ، فَقَالَ: لَا تُؤَنِّبْنِي رَحِمَكَ اللَّهُ، فَإِنَّ النَّبِيَّ أُرِيَ بَنِي أُمَيَّةَ عَلَى مِنْبَرِهِ فَسَاءَهُ ذَلِكَ، فَنَزَلَتْ: إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ، يَا مُحَمَّدُ يَعْنِي نَهْرًا فِي الْجَنَّةِ، وَنَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةَ: إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ، وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ يَمْلِكُهَا بَعْدَكَ بَنُو أُمَيَّةَ يَا مُحَمَّدُ، قَالَ الْقَاسِمُ: فَعَدَدْنَاهَا، فَإِذَا هِيَ أَلْفُ شَهْرٍ لَا يَزِيدُ يَوْمٌ وَلَا يَنْقُصُ
Hasan b. Ali, Muaviye’ye biat ettikten sonra adamın biri kalkıp ona: “Müminlerin yüzünü kara ettin” veya “ey müminlerin yüzünü kara eden” dedi. Bunun üzerine Hasan şu karşılığı verdi: Allah seni esirgesin beni kınama, Emeviler, Peygamber (s.a.v)’e kendi minberi üzerinde gösterilmişlerdi de bu Rasulullah (s.a.v.)’in fenasına gitmişti. Sonra Rasulullah (s.a.v.)’e Kevser suresi indirilmişti. Yani Cennet’te bir nehir kastedilmiştir. Aynı zamanda Kadir suresi indirilmiştir. Bu sure Ümeyyeoğullarının hükümranlık süresidir. Kasım diyor ki: Biz de Emevilerin hükümranlık sürelerini hesab ettik bunun bin aydan ne bir gün fazla ne de bir gün eksik olduğunu gördük.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 86 Hn: 3350 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis garibtir. Ancak bu şekliyle bilmekteyiz. Kâsım b. Fadl rivâyeti olarak aynı zamanda bu hadisin senedinde Kâsım b. Fadl’den Yusuf b. Mazin’den de denilmiştir. Kâsım b. Fadl el Hudânî güvenilir bir kişidir. Abdurrahman b. Mehdî ve Yahya b. Saîd onun güvenilir bir kişi olduğunu söylemişlerdir. Yusuf b. Sa’d mechul bir şahıstır. Bu hadisi bu lafızla sadece bu şekliyle bilmekteyiz.