Toplam 22,892 Hadis
Konular

İnşirah Suresi Tefsiri Kategorisi

Enes b. Malik anlatıyor:

#18,842
Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) oturuyordu. Derken tam karşısındaki bir deliğe baktı ve şöyle buyurdu: "Zorluk gelip şu deliğe girse, muhakkak ardından kolaylık gelir ve onu oradan çıkarır." Sonra Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem): "Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır"1 ayetini okudu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11501. Bunu el-Mu'cemu'l-evsat'ta Taberani ve ayrıca benzerini Bezzar rivayet etmiş olup ravilerinden Aiz b. Şurayh zayıftır.2 1 İnşirah Sur. 5, 6. ; 2 Taberani, el-Mu'cemu'l-evsat (1548); Bezzar (2288). Her iki müellif de bu hadisi Enes'ten, sadece Afz'in rivayet ettiğini belirtmişlerdir.

Abdullah (İbn Mes'ud)'un bildirdiğine göre Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

#18,841
"Zorluk bir deliğe girse, muhakkak kolaylık da ardından girerek onu oradan çıkarır." Sonra Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem.) "Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır"1 ayetini okudu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11500. Bunu Taberani, rivayet etmiş olup ravilerinden Ebu Malik en-Nehai zayıftır.2 1 İnşirah Sur. 5, 6. ; 2 Taberani, el-Mu'cemu'l-kebir (9977). Senedinde ismi geçen Ebu Hamza da zayıtır.

Malik b. Sasa r.a.’dan: Rasûlullah (s.a.v.)’in şöyle buyurdu:

#2,063 بَيْنَمَا أَنَا عِنْدَ الْبَيْتِ بَيْنَ النَّائِمِ وَالْيَقْظَانِ إِذْ سَمِعْتُ قَائِلًا يَقُولُ: أَحَدٌ بَيْنَ الثَّلَاثَةِ، فَأُتِيتُ بِطَسْتٍ مِنْ ذَهَبٍ فِيهَا مَاءُ زَمْزَمَ فَشَرَحَ صَدْرِي إِلَى كَذَا وَكَذَا، قَالَ قَتَادَةُ: قُلْتُ لِأَنَسِ بْنِ مَالِكٍ: مَا يَعْنِي؟ قَالَ: إِلَى أَسْفَلِ بَطْنِي، فَاسْتُخْرِجَ قَلْبِي فَغُسِلَ قَلْبِي بِمَاءِ زَمْزَمَ ثُمَّ أُعِيدَ مَكَانَهُ ثُمَّ حُشِيَ إِيمَانًا وَحِكْمَةً
“Ben uyku ile uyanıklık arasında bir durumda iken Kabe’nin yanında üç kişiden biri dediğini işittim. Sonra bana içinde zemzem suyu bulunan altından bir leğen getirildi. Sonra göksüm şuradan şuraya kadar yarıldı.” Katade (ravi) diyor ki: Enes b. Malik’e: “Neyi kastediyor” diye sordum. Enes: “Karnımın altına kadar demek istiyor” dedi. “Sonra kalbimi çıkardı ve kalbimi zemzem suyu ile yıkadı. Sonra kalbim yerine konuldu. Sonra iman ve hikmetle dolduruldu.” Bu hadis buradakinden daha uzuncadır.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 83 Hn: 3346; Buhari, Menakıb: 27; Müslim, İman: 17ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.