Toplam 23,143 Hadis
Konular

Cuma Suresi Tefsiri Kategorisi

İbn Abbas anlatıyor:

#18,575
Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) Cuma günü hutbe irat ediyordu. Derken Dıhye b. Halife gelerek kendisine ait bir malı satmaya başladı. Mescid'de birkaç kişi dışında kimse kalmadı, hepsi dışarı çıktı. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) hutbedeydi. Bu olayla ilgili olarak Allah: "Onlar bir kazanç veya bir eğlence gördüklerinde, seni ayakta bırakarak oraya yöneldiler. De ki: Allah katında olan, eğlenceden de kazançtan da hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en iyisidir"1 ayetini indirdi.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11419. Bunu Bezzar zayıf biri olan hocası Abdullah b. Şebib'den rivayet etmiştir.2 1 Cuma Sur. 11. ; 2 Bezzar (2273). Ayrıca demiştir ki: "Hadisin tam olarak sadece bu isnadla rivayet edildiğini biliyoruz."

Katade der ki:

#18,574
Ayet, İbn Mes'ud'un cüzünde/kıraatinde "Allah'ı anmaya gidin (فامضوا إلي ذكر الله)" şeklindeydi. Sa'y ile "Kuşkusuz işleriniz (sa'y) başka başkadır''3 ayetinde olduğu gibi burada da "amel/ çalışma" kastedilmektedir.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11418. Bunu Taberani, rivayet etmiştir. Ancak Katade, lbn Mes'ud'a yetişememiştir. Fakat ravileri güvenilir kimselerdir.4 3 Leyl Sur. 4. ; 4 Taberani, el-Mu'cemu 'l-kebir (9540)

İbrahim'in bildirdiğine göre Abdullah b. Mes'ud:

#18,573
"Cuma günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman hemen Allah'ı anmaya koşun (فاسعوا)" ayeti 1 ile ilgili olarak: Ayeti "koşun (فاسعوا)" diye okursam, hırkam üzerimden düşercesine koşarım" demiştir. Fakat o bu ayeti "Allah'ı anmaya gidin (فامضوا)" şeklinde okurdu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11417. Bunu Taberani, rivayet etmiştir. Ancak ravilerinden İbrahim, İbn Mes'ud'a yetişememiştir. Bununla beraber ravileri, güvenilir kimselerdir.2 1 Cuma Sur. 9. ; 2 el-Mu'cemu'l-kebir (9539)

Cabir r.a. dedi ki:

#2,026 بَيْنَمَا النَّبِيُّ يَخْطُبُ يَوْمَ الْجُمُعَةِ قَائِمًا إِذْ قَدِمَتْ عِيرُ الْمَدِينَةِ، فَابْتَدَرَهَا أَصْحَابُ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى لَمْ يَبْقَ مِنْهُمْ إِلَّا اثْنَا عَشَرَ رَجُلًا فِيهِمْ أَبُو بَكْرٍ، وَعُمَرُ وَنَزَلَتِ الْآيَةَ:ف وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْوًا انْفَضُّوا إِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا
Peygamber (s.a.v), Cuma günü ayakta hutbe okurken Medine kafilesi geldi. Rasulullah (s.a.v.)’in ashabı hemen ona koştular. Mescidde Ebu Bekir ve Ömer’in de bulunduğu on iki kişi kalmıştı. Bunun üzerine Cuma suresi 11. ayet nazil oldu: “Böyle iken insanlardan bir kısmı, kıtlık senesinde ticaret kervanının geldiğini haber alınca veya dünyevi bir kazanç yada geçici bir eğlence gördükleri zaman, ona doğru koşup seni mescidde ayakta bırakıverirler. De ki: Allah katında olan nimetler, Cennetler ve sevap bütün geçici eğlencelerden ve bütün kazançlardan çok daha hayırlıdır ve Allah rızık vererek ihtiyaçları karşılayanların en hayırlısıdır.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 6 Hn: 3311; Buhari, Cuma: 17; Müslim, Cuma: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ahmed b. Müni’ Hişâm vasıtasıyla Husayn’dan Sâlim b. eb’il Ca’d’den, Câbir’den bu hadisin bir benzerini bize aktarmıştır. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#2,025 كُنَّا عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حِينَ أُنْزِلَتْ سُورَةُ الْجُمُعَةِ فَتَلَاهَا، فَلَمَّا بَلَغَ:ف وَآخَرِينَ مِنْهُمْ لَمَّا يَلْحَقُوا بِهِمْق، قَالَ لَهُ رَجُلٌ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَنْ هَؤُلَاءِ الَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِنَا؟ فَلَمْ يُكَلِّمْهُ، قَالَ: وَسَلْمَانُ الْفَارِسِيُّ فِينَا، قَالَ: فَوَضَعَ رَسُولُ اللَّهِ يَدَهُ عَلَى سَلْمَانَ، فَقَالَ: " وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَوْ كَانَ الْإِيمَانُ بِالثُّرَيَّا لَتَنَاوَلَهُ رِجَالٌ مِنْ هَؤُلَاءِ
Cuma suresi indirildiği zaman Rasulullah (s.a.v.)’in yanında idik, bize okudu ve 3. ayetteki: “Bu peygamber daha sonra gelecek olan diğer toplumlara…” gelince bir adam: O’na, Ey Allah’ın Rasulü dedi: “Bize erişemeyen bu kişiler kimlerdir?” Rasulullah (s.a.v.), onunla konuşmadı. Selman da aramızda idi. Rasulullah (s.a.v.), elini Selman’ın üzerine koydu ve şöyle buyurdu: “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki iman Süreyya yıldızında bile olsa bunlardan bazı kimseler onu elde edebilirler.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 63 Hn: 3310; Buhari, Tefsir-ül Kur’ân: 27; Müslim, Fedail-üs Sahabe: 17 ve diğerleri.ž Sevr b. Zeyd, Medînelidir. Sevr b. Yezîd ise Şamlıdır. Ebûl Gays’ın ismi Sâlim’dir ve kendisi Abdullah b. Mutı’ın azâdlısıdır. Medîneli olup güvenilen bir kimsedir. Tirmizî: Bu hadis garibtir. Abdullah b. Cafer, Ali b. el Medini’nin babasıdır. Yahya b. Maînkendisini zayıf kabul eder.