Toplam 22,984 Hadis
Konular

Şevkat ve Merhametli Davranmak Kategorisi

Abdullah b. Amr r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#671 الرَّاحِمُونَ يَرْحَمُهُمُ الرَّحْمَنُ، ارْحَمُوا مَنْ فِي الْأَرْضِ يَرْحَمْكُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ، الرَّحِمُ شُجْنَةٌ مِنَ الرَّحْمَنِ فَمَنْ وَصَلَهَا وَصَلَهُ اللَّهُ، وَمَنْ قَطَعَهَا قَطَعَهُ اللَّهُ
“Merhametlilere Rahman olan Allah merhamet eder. Siz yeryüzündekilere acıyın ki göktekiler de size acısın Rahm; Rahman isminden bir damardır; Her kim bağları koparmaz ilgiyi kesmezse Allah’ta onu rahmetine ulaştırır. Her kim de bağları koparırsa Allah’ta o kimseden rahmetini keser.”

Müslim, Birr ve Sıla: 23; Tirmizi, Birr ve Sıla 16 Hn: 1924 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Ebul Kasım (s.a.v.)’den işittim şöyle buyuruyordu:

#670 لَا تُنْزَعُ الرَّحْمَةُ إِلَّا مِنْ شَقِيٍّ
“Merhamet ancak Şaki = Kalbi katılaşmış haydutların kalbinden kaldırılır.”

Müslim, Birr ve Sıla: 23; Tirmizi, Birr ve Sıla 16 Hn: 1923 ve diğerleri.ž Tirmizi: Ebu Hüreyre’den rivayet eden Ebu Osman’ın adı bilinmiyor. Musa b. ebi Osman’ın babası olduğu söyleniyor ki Ebuz Zinad kendisinden hadis rivâyet etmiştir. Ebuz Zinad, Musa b. ebi Osman’dan ve babasından bu hadisin dışında da hadisler rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis hasendir.

Cerir b. Abdullah r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#669 مَنْ لَا يَرْحَمُ النَّاسَ لَا يَرْحَمُهُ اللَّهُ
“İnsanlara merhamet etmeyene, Allah merhamet etmez.”

Müslim, Birr ve Sıla: 23; Tirmizi, Birr ve Sıla 16 Hn: 1922 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Tirmizi: Bu konuda Abdurrahman b. Avf, Ebu Said, İbn Ömer, Ebu Hüreyre ve Abdullah b. Amr’dan da hadis rivayet edilmiştir.

Ebu Said (Hudri) r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#570 مَنْ لَا يَرْحَمُ النَّاسَ لَا يَرْحَمْهُ اللَّهُ
"İnsanlara merhamet etmeyene Allah'ta merhamet etmez."

Tirmizi, Zühd 48 Hn: 2381; İbn Mace, Zühd: 21 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Hundep ve Abdullah b. Amr’dan da hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen sahihtir.