Toplam 22,984 Hadis
Konular

Zariyat Suresi Tefsiri Kategorisi

İbn Abbas'ın bildirdiğine göre Resûllullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

#18,367
"Allah, Ad kavmi üzerine rüzgardan ancak bir yüzük
yeri kadar açıp salıvermişti. Rüzgar üzerlerine gönderildi ve bedevileri alıp
şehirlilere doğru taşıdı. Şehir halkı onu görünce « Vadilerimize doğru gelen bu
şey, bize yağmur yağdıracak yaygın bir buluttur» dediler. Oysa ki o çöl
sakinlerini taşıyordu. Sonra çöl sakiplerini şehir halkı üzerine atıverdi ve hepsi
birden helak oldular." Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki: "Rüzgar,
bekçilerine isyan ederek kapılardan çıktı."

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11367. Bunu Taberani, rivayet etmiş olup ravilerinden Müslim el-Mulai zayıftır.

İbn Ömer'in bildirdiğine göre Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

#18,366
"Allah, Ad kavmi üzerine kendilerini helak eden
rüzgardan ancak bir yüzük yeri kadar açıp salıvermişti. Rüzgar çöl sakinlerini
yakaladı ve onların gök ile yer arasındaki bütün hayvanlarını ve mallarını
havaya kaldırdı. Şehir halkı rüzgarın kendilerinin uzağında olduğunu görünce
«Bu bize yağmur yağdıracak yaygın bir buluttur» dediler. Fakat rüzgar, çöl
sakinlerini ve hayvanlarını şehir halkı üzerine atıverdi."

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 12 Hn: 11366. Bunu Taberani, rivayet etmiş olup ravilerinden Müslim el-Mulai zayıftır. Zariyat Sur. 41.

Haris b. Yezid el Bekri r.a. dedi ki:

#1,989 قَدِمْتُ الْمَدِينَةَ فَدَخَلْتُ الْمَسْجِدَ، فَإِذَا هُوَ غَاصٌّ بِالنَّاسِ، وَإِذَا رَايَاتٌ سُودٌ تَخْفُقُ، وَإِذَا بِلَالٌ مُتَقَلِّدٌ السَّيْفَ بَيْنَ يَدَيْ رَسُولِ اللَّهِ قُلْتُ: مَا شَأْنُ النَّاسِ؟ قَالُوا: يُرِيدُ أَنْ يَبْعَثَ عَمْرَو بْنَ الْعَاصِ وَجْهًا
Medine’ye geldim ve mescide girdim. Bir de ne göreyim, mescid insanlarla dopdolu, siyah sancaklar dalgalanıyor. Bilal de kılıcını kuşanmış Rasulullah (s.a.v.)’in yanında duruyor buldum. Bu insanların işi nedir diye sordum? Dediler ki: Amr b. As’ı karşılamaya gelmişler. Manaca Sufyan b. Uyeyne’nin hadisinin bir benzerini uzunca rivayet etmiştir.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 52 Hn: 3274; İbn Mace, Cihad: 27 ve diğerleri.ž Hâris b. Yezîd’e, Hâris b. Hassân’da denilir.

Rabia kabilesinden bir adamdan rivâyete göre, şöyle demiştir:

#1,988 قَدِمْتُ الْمَدِينَةَ، فَدَخَلْتُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ فَذَكَرْتُ عِنْدَهُ وَافِدَ عَادٍ، فَقُلْتُ: أَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ أَكُونَ مِثْلَ وَافِدِ عَادٍ، قَالَ رَسُولُ اللَّهِ : " وَمَا وَافِدُ عَادٍ؟ " قَالَ: فَقُلْتُ: عَلَى الْخَبِيرِ سَقَطْتَ، إِنَّ عَادًا لَمَّا أُقْحِطَتْ بَعَثَتْ قَيْلًا فَنَزَلَ عَلَى بَكْرِ بْنِ مُعَاوِيَةَ فَسَقَاهُ الْخَمْرَ وَغَنَّتْهُ الْجَرَادَتَانِ، ثُمَّ خَرَجَ يُرِيدُ جِبَالَ مَهْرَةَ، فَقَالَ: اللَّهُمَّ إِنِّي لَمْ آتِكَ لِمَرِيضٍ فَأُدَاوِيَهُ، وَلَا لِأَسِيرٍ فَأُفَادِيَهُ فَاسْقِ عَبْدَكَ مَا كُنْتَ مُسْقِيَهُ وَاسْقِ مَعَهُ بَكْرَ بْنَ مُعَاوِيَةَ يَشْكُرُ لَهُ الْخَمْرَ الَّتِي سَقَاهُ، فَرُفِعَ لَهُ سَحَابَاتٌ، فَقِيلَ لَهُ: اخْتَرْ إِحْدَاهُنَّ، فَاخْتَارَ السَّوْدَاءَ مِنْهُنَّ، فَقِيلَ لَهُ: خُذْهَا رَمَادًا رِمْدِدًا لَا تَذَرُ مِنْ عَادٍ أَحَدًا، وَذُكِرَ أَنَّهُ لَمْ يُرْسَلْ عَلَيْهِمْ مِنَ الرِّيحِ إِلَّا قَدْرُ هَذِهِ الْحَلْقَةِ يَعْنِي حَلْقَةَ الْخَاتَمِ، ثُمَّ قَرَأَ:ف إِذْ أَرْسَلْنَا عَلَيْهِمُ الرِّيحَ الْعَقِيمَ { 41 } مَا تَذَرُ مِنْ شَيْءٍ أَتَتْ عَلَيْهِ إِلا جَعَلَتْهُ كَالرَّمِيمِ { 42 } الْآيَةَ
Medine’ye gelerek Rasulullah (s.a.v.)’in yanına girdim ve onun yanında Ad’ın delegesi olarak anıldım. Bunun üzerine Ad’ın delegesine benzemekten Allah’a sığınırım dedim. Rasulullah (s.a.v.), Ad’ın delegesi nedir? diye sordu. Dedim ki bu konuyu en iyi bilen kişiye düştüm. Ad kavmi kuraklığa uğrayınca Kayl adında birini gönderdi. Bu adam Bekir b. Muaviye’ye misafir oldu. Bekir ona şarap içirdi iki şarkıcı da şarkı söylediler. Sonra mehre dağlarına doğru yola çıktı ve şöyle dua etti: Allah’ım ben sana iyileştireceğim bir hasta ve fidyesini vereceğim bir esir için gelmedim kuluna eskiden içirmekte olduğun şeylerden içir Bekr b. Muaviye’ye içir ki kendisine şarap içirdiğinden dolayı teşekkür eder. Kendisine bazı bulutlar çıkarıldı. Bunların birini seç denildi. Oda bunlardan siyah bulutu seçti. Bunun üzerine kendisine al sana ipince bir kum ki Ad kavminden hiç kimseyi bırakmayacaktır denildi. Rasulullah (s.a.v.) onlara gönderilen rüzgarın yüzük halkası olarak küçük olduğunu belirtti ve Zariyat suresi 41.42. ayetlerini okudu: “Ve tüm günahkarları yok eden kasırgayı, üzerlerine saldığımız Ad kavminin başına gelenlerde de, aynı ibretleri görebilirsiniz. Bu kasırga geçtiği her yerde, hiç bir şey bırakmadı, her şeyi çürümüş kemiklere ve küle çevirdi.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 52 Hn: 3273; İbn Mace, Cihad: 27 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadisi pek çok kişi Sellam Ebû’l Münzir’den, Âsım b. ebin Nücüd’den, Ebû Vâil’den, Hâris b. Hassân’dan rivâyet etmişlerdir. Hâris b. Hassân’a, Hâris b. Yezîd de denilir.