Toplam 23,164 Hadis
Konular

Muhammed (Kıtal) Süresi Tefsiri Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#1,976 قَالَ نَاسٌ مِنْ أَصْحَابِ رَسُولِ اللَّهِ : يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَنْ هَؤُلَاءِ الَّذِينَ ذَكَرَ اللَّهُ إِنْ تَوَلَّيْنَا اسْتُبْدِلُوا بِنَا ثُمَّ لَمْ يَكُونُوا أَمْثَالَنَا؟ قَالَ: وَكَانَ سَلْمَانُ بِجَنْبِ رَسُولِ اللَّهِ قَالَ: فَضَرَبَ رَسُولُ اللَّهِ فَخِذَ سَلْمَانَ، وَقَالَ: هَذَا وَأَصْحَابُهُ، وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَوْ كَانَ الْإِيمَانُ مَنُوطًا بِالثُّرَيَّا لَتَنَاوَلَهُ رِجَالٌ مِنْ فَارِسَ
Peygamber (s.a.v)’in ashabından bazı kişiler Ey Allah’ın Rasulü! “Allah’a itaatten yüz çevirdiğimiz takdirde yerimize getirilecek olan ve bizim gibi olmayacak olanlar kimlerdir.” (Muhammed suresi 38) Selman, Rasulullah (s.a.v.)’in yanında idi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.), Selman’ın dizine vurdu ve şöyle buyurdu: “İşte bu ve bunun adamları canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki iman Süreyya yıldızında olsa bile İranlılardan bazı kişiler onu elde ederler.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 48 Hn: 3261; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 17; Müslim, Fedail-üs Sahabe: 27 ve diğerleri. Tirmizî: Abdullah b. Cafer b. Necîh, Ali İbn’ül Medîni’nin babasıdır. Ali b. Hucr, Abdullah b. Cafer’den pek çok hadisler rivâyet etmiştir. Ali bu hadisi bize İsmail b. Cafer’den, Abdullah b. Cafer’den aktarmıştır. Bişr b. Muâz, Abdullah b. Cafer vasıtasıyla Alâ’dan bu hadisin bir benzerini rivâyet etmiş olup şöyle demiştir: “iman Süreyya yıldızına asılı olsa bile…”

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#1,975 تَلَا رَسُولُ اللَّهِ يَوْمًا هَذِهِ الْآيَةَ: "ف وَإِنْ تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ، قَالُوا: وَمَنْ يُسْتَبْدَلُ بِنَا؟ قَالَ: فَضَرَبَ رَسُولُ اللَّهِ عَلَى مَنْكِبِ سَلْمَانَ، ثُمَّ قَالَ: هَذَا وَقَوْمُهُ، هَذَا وَقَوْمُهُ
Rasulullah (s.a.v.), bir gün Muhammed suresi 38. ayetinin sonunu okudu. Ashab, bizim yerimize kimler getirilecek diye sordular. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.), Selman’ın omzuna vurdu ve sonra: “Bu ve bunun toplumu” buyurdu.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 48 Hn: 3260; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 17; Müslim, Fedail-üs Sahabe: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis garibtir. Senedinde söylenti vardır. Abdullah b. Cafer aynı şekilde bu hadisi Alâ b. Abdurrahman’dan rivâyet etmiştir.

Ebû Hüreyre r.a.’dan:

#1,974 وَاسْتَغْفِرْ لِذَنْبِكَ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ، فَقَالَ النَّبِيُّ : " إِنِّي لَأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فِي الْيَوْمِ سَبْعِينَ مَرَّةً
Muhammed suresi 19. ayeti nazil olması üzerine: “Bil ki, Allah’tan başka ilah yoktur gerçek İlah olarak ancak Allah vardır. Hem kendi kusurlarından, hem mümin erkek ve kadınların kusur ve günahlarından dolayı bağışlanma dile. Çünkü Allah, sizin dönüp dolaşacağınız yeri de bilir, varıp duracağınız yeri de bilir.” Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Ben hergün Allah’a yetmiş kere istiğfar eder bağışlanmamı isterim. Ebu Hüreyre’den, Rasulullah (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu da rivayet edilmiştir: إِنِّي لَأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فِي الْيَوْمِ مِائَةَ مَرَّةٍ Ben, her gün Allah’a yüz kere istiğfar eder bağışlanmamı isterim. Yine Rasulullah (s.a.v.)’den değişik bir şekilde: إِنِّي لَأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فِي الْيَوْمِ مِائَةَ مَرَّةٍ “Ben günde yüz kere Allah’a istiğfar eder bağışlanmamı dilerim.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 48 Hn: 3259; Buhari, Deavat: 27; İbn Mace, Edeb: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Muhammed b. Amr, Ebû Seleme’den ve Ebû Hüreyre’den aynı hadisi rivâyet etmiştir.