Toplam 23,611 Hadis
Konular

Zümer Suresi Tefsiri Kategorisi

Hz.  Peygamberin  azadlısı  Sevbân'ın  şöyle dediği rivayet edildi: . Resûlullah sallallahü  aleyhi ve sellemden duydum  şöyle  buyurdu:  

#10,338
«Dünya her şeyiyle benim olsa, yine şu ayet kadar sevinmem: «De  ki: Ey nefislerine  uyup hadden aşın  hareket eden  kullarım, Al­lah'ın  rahmetinden  ümit  kesmeyin;  şüphe  yok ki Allah  bütün  suçları' ör ter.» [8] Hz. Peygamber-a. o zaman biri sordu: «— Allah'a ortak koşan da mı?» Resulullah (S.A.V) buna cevap vermedi. Adam: «— Allah'a   ortak koşanda mı?!..»  diye  tekrar sordu. Yine bir müd­det sükut edip: «__ Evet, bilin ki Allah'a  ortak koşan da (ümidini kesmesin).» ceva­bını verdiler.

Haskefi, Müsnedi Ebu Hanife Tefsir Hn: 507/10 [8] Zümer Süresi 39 53 296

Ebu Said ve Ebu Hüreyre r.anhüma’dan: Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,961 يُنَادِي مُنَادٍ: إِنَّ لَكُمْ أَنْ تَحْيَوْا فَلَا تَمُوتُوا أَبَدًا، وَإِنَّ لَكُمْ أَنْ تَصِحُّوا فَلَا تَسْقَمُوا أَبَدًا، وَإِنَّ لَكُمْ أَنْ تَشِبُّوا فَلَا تَهْرَمُوا أَبَدًا، وَإِنَّ لَكُمْ أَنْ تَنْعَمُوا فَلَا تَبْأَسُوا أَبَدًا، فَذَلِكَ قَوْلُهُ تَعَالَى:ف وَتِلْكَ الْجَنَّةُ الَّتِي أُورِثْتُمُوهَا بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ
"Kıyamet günü bir tellal şöyle seslenecektir: “Size ölmemek üzere bir hayat aile hastalanmamak üzere bir sağlık, asla ihtiyarlığı olmayan bir gençlik ve darlığı olmayan bir bolluk vardır.” Allah’ın, Araf suresi 43. ayetindeki mana budur: “Oraya girmeden önce, onların içinde takılıp kalmış olabilecek düşünce ya da duygu türünden uygunsuz ne varsa hepsini silip atacağız; orada önlerinde dereler, ırmaklar çağıldayacak ve onlar: “Eksiksiz bütün övgüler bizi bu bahtiyarlığa eriştiren Allah’a yakışır. Çünkü O bize yol göstermeseydi, biz asla doğru yolu bulamazdık! Ve Rabbimizin elçileri bize gerçekten doğruları söylemişler” diyecekler. Ve bir ses: “İşte geçmişte edip eyledikleriniz sayesinde, kazandığınız Cennet bu” diye seslenecek.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3246; Müslim, Cennet: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: İbn’ül Mübarek ve başkaları bu hadisi Sevrî’den merfu olmaksızın rivâyet etmişlerdi.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#1,960 قَالَ يَهُودِيٌّ بِسُوقِ الْمَدِينَةِ: لَا وَالَّذِي اصْطَفَى مُوسَى عَلَى الْبَشَرِ، قَالَ: فَرَفَعَ رَجُلٌ مِنَ الْأَنْصَارِ يَدَهُ فَصَكَّ بِهَا وَجْهَهُ، قَالَ: تَقُولُ هَذَا وَفِينَا نَبِيُّ اللَّهِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ : "ف وَنُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِي السَّمَوَاتِ وَمَنْ فِي الأَرْضِ إِلا مَنْ شَاءَ اللَّهُ ثُمَّ نُفِخَ فِيهِ أُخْرَى فَإِذَا هُمْ قِيَامٌ يَنْظُرُونَق فَأَكُونُ أَوَّلَ مَنْ رَفَعَ رَأْسَهُ فَإِذَا مُوسَى آخِذٌ بِقَائِمَةٍ مِنْ قَوَائِمِ الْعَرْشِ، فَلَا أَدْرِي أَرَفَعَ رَأْسَهُ قَبْلِي أَمْ كَانَ مِمَّنْ اسْتَثْنَى اللَّهُ، وَمَنْ قَالَ: أَنَا خَيْرٌ مِنْ يُونُسَ بْنِ مَتَّى فَقَدْ كَذَبَ
Yahudinin biri Medine çarşısında alışveriş ederken: “Musa’yı bütün insanlardan üstün kılan, Allah hakkı için hayır…” demişti. Bunun üzerine Ensar’dan bir adam elini kaldırıp Yahudinin suratına bir şamar indirerek şöyle dedi: “İçimizde Allah’ın peygamberi olduğu halde sen bunu ne hakla söylüyorsun?” Sonra Rasulullah (s.a.v.), Zümer suresi 68. ayetini okuyarak şöyle buyurdu: “Başını kaldıranların ilki ben olacağım. Tam bu sırada Musa’yı arşın direklerinden birine yapışmış olarak göreceğim. Başını benden önce mi kaldırmıştır, yoksa Allah’ın istisna ettiği kimselerden midir? bilemiyorum. Kim benim Yunus b. Metta’dan hayırlı olduğunu söylerse yalan söylemiş olur.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3245; Buhari, Ehadis-ül Enbiya: 27; Müslim, Fedail: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Abdullah b. Amr r.a. dedi ki:

#1,959 قَالَ أَعْرَابِيٌّ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَا الصُّورُ؟ قَالَ: قَرْنٌ يُنْفَخُ فِيهِ
"Bir bedevi, Ey Allah’ın Rasülü! “Sur” nasıl bir şeydir? Diye sordu. Rasulullah (s.a.v.)’de: “Boynuza benzeyen üflenecek ses çıkaran bir alettir” buyurdu.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3244; Ebu Davud, Sünnet: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen olup, bu hadisi sadece Süleyman et Teymî’nin rivâyetiyle bilmekteyiz.

Ebu Said el Hudri r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,958 كَيْفَ أَنْعَمُ وَقَدِ الْتَقَمَ صَاحِبُ الْقَرْنِ الْقَرْنَ وَحَنَى جَبْهَتَهُ وَأَصْغَى سَمْعَهُ يَنْتَظِرُ أَنْ يُؤْمَرَ أَنْ يَنْفُخَ فَيَنْفُخَ ، قَالَ الْمُسْلِمُونَ: فَكَيْفَ نَقُولُ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: قُولُوا: حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ، تَوَكَّلْنَا عَلَى اللَّهِ رَبِّنَا، "، وَرُبَّمَا قَالَ سُفْيَانُ: " عَلَى اللَّهِ تَوَكَّلْنَا
Sur’a üfleyerek görevli melek surunu ağzına almış alnını eğmiş üfleme emrini beklemekte iken ben nasıl dünya zevkine dalabilirim? Bunun üzerine Müslümanlar: Böyle bir durum olursa ne diyelim. Rasulullah (s.a.v.), şöyle buyurdu: “Allah bize yeter ne güzel vekildir. O sadece Rabbimiz olan Allah’a tevekkül edip güvenip dayanmışız” deyiniz. Sufyan: “Sadece Allah’a güvenip dayanırız” demiştir.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3243; Ahmed, Müsned Hn: 10614 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasendir. A’meş aynı şekilde Atıyye’den ve Ebû Saîd’den bu hadisi bize aktarmıştır.

Aişe r.a. dedi ki:

#1,957 يَا رَسُولَ اللَّهِ:ف وَالأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّمَوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ. فَأَيْنَ الْمُؤْمِنُونَ يَوْمَئِذٍ؟ قَالَ: عَلَى الصِّرَاطِ يَا عَائِشَةُ
Ey Allah’ın Rasülü: “Yeryüzü bunca genişliğine ve büyüklüğüne rağmen, kıyamet günü o allah’ın eli altında olacaktır. Gökler de O’nun sağ elinde toplanıp dürülecektir.” 39 Zümer suresi: 67. ayetinde de Rabbimiz böyle buyurur. O günde müminler nerede bulunacaklardır? Dedim. “Cehennem üzerindeki sırat üzerindedir ey Aişe” buyurdular.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3242; Müslim, Sıfat-il Kıyame: 27; İbn Mace, Zühd: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Mücahid rahimullah der ki: İbn Abbas r.a. dedi ki:

#1,956 قَالَ ابْنُ عَبَّاسٍ: أَتَدْرِي مَا سَعَةُ جَهَنَّمَ؟ قُلْتُ: لَا، قَالَ: أَجَلْ وَاللَّهِ مَا تَدْرِي، حَدَّثَتْنِي عَائِشَةُ، أَنَّهَا سَأَلَتْ رَسُولَ اللَّهِ عَنْ قَوْلِهِ:ف وَالأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّمَوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِق، قَالَتْ: قُلْتُ: فَأَيْنَ النَّاسُ يَوْمَئِذٍ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: " عَلَى جِسْرِ جَهَنَّمَ
“Cehennemin genişliği ne kadardır. Biliyor musun?" Ben de: “Hayır” dedim. İbn Abbas dedi ki: “Evet vallahi bilemezsin” Bana, Aişe anlattı kendisi Rasulullah (s.a.v.)’e Zümer suresi 67. ayetinin manasını sormuştu. Aişe diyor ki: “Ey Allah’ın Rasulü! O gün insanlar nerede olacaklar?” Şöyle buyurdu: “Cehennem köprüsü üzerinde…”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3241; Müslim, Sıfat-il Kıyame: 27; İbn Mace, Zühd: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

İbn Abbas r.a. dedi ki:

#1,955 مَرَّ يَهُودِيٌّ بِالنَّبِيِّ فَقَالَ لَهُ النَّبِيُّ : " يَا يَهُودِيُّ، حَدِّثْنَا "، فَقَالَ: كَيْفَ تَقُولُ يَا أَبَا الْقَاسِمِ إِذَا وَضَعَ اللَّهُ السَّمَوَاتِ عَلَى ذِهْ، وَالْأَرْضَ عَلَى ذِهْ، وَالْمَاءَ عَلَى ذِهْ، وَالْجِبَالَ عَلَى ذِهْ، وَسَائِرَ الْخَلْقِ عَلَى ذِهْ وَأَشَارَ أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ الصَّلْتِ بِخِنْصَرِهِ أَوَّلًا، ثُمَّ تَابَعَ حَتَّى بَلَغَ الْإِبْهَامَ، فَأَنْزَلَ اللَّهُ:ف وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ
Yahudinin biri Peygamber (s.a.v)’e uğramıştı. Peygamber (s.a.v), ona Ey Yahudi! buyurdu. Bize bazı şeyler anlat. Yahudi Ey Ebul Kasım dedi. Allah’ın gökleri şunun yerleri şunun denizleri şunun dağları şunun ve diğer yaratıkları da şunun üzerine koymasına ne dersin? Muhammed b. Salt, Ebu Cafer bu hadisi rivayet ederken önce küçük parmağını gösterdi. Sonra başparmağına kadar sıraladı. Bunun üzerine Allah Zümer suresi 67. ayetini indirdi: “Allah’tan başkasına kulluk edenler, Allah’ı gerçek bir şekilde tanıyamadılar…”.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3240; Ahmed, Müsned Hn: 26288 ve diğrleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen garib sahihtir. Bu hadisi sadece İbn Abbâs’ın rivâyeti olarak bu şekliyle bilmekteyiz. Ebû Küdeyne’nin ismi Yahya b. Mühelleb’tir. Tirmizî: Muhammed b. İsmail’in bu hadisi Hasen b. Şûca’dan ve Muhammed b. Salt’tan rivâyet ettiğini gördüm.

Abdullah (b. Mesud) r.a. dedi ki:

#1,954 فَضَحِكَ النَّبِيُّ تَعَجُّبًا وَتَصْدِيقًا
"Yahudinin geçen sözü üzerine Peygamber (s.a.v), hayret ederek ve tasdik ederek gülümsedi."

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3239; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 27; Müslim, Sıfat-il Kıyame: 17ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Abdullah b. Mesud r.a. dedi ki:

#1,953 جَاءَ يَهُودِيٌّ إِلَى النَّبِيِّ فَقَالَ: يَا مُحَمَّدُ إِنَّ اللَّهَ يُمْسِكُ السَّمَاوَاتِ عَلَى إِصْبَعٍ، وَالْأَرَضِينَ عَلَى إِصْبَعٍ، وَالْجِبَالَ عَلَى إِصْبَعٍ، وَالْخَلَائِقَ عَلَى إِصْبَعٍ، ثُمَّ يَقُولُ: أَنَا الْمَلِكُ، قَالَ: فَضَحِكَ النَّبِيُّ حَتَّى بَدَتْ نَوَاجِذُهُ، قَالَ: "ف وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ
Bir Yahudi peygambere gelerek: “Ya Muhammed! Gökleri bir parmağıyla, dağları bir parmağıyla yeryüzünü bir parmağıyla, diğer tüm yaratıkları da bir parmağıyla tutarak mülkün sahibi benim buyurmaktadır. Öyle mi demiştir?” Bunun üzerine Peygamber (s.a.v) azı dişleri görününceye kadar güldü Zümer suresi 67. ayetini okudu: “Allah’tan başkasına kulluk edenler, Allah’ı gerçek bir şekilde tanıyamadılar…”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3238; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 27; Müslim, Sıfat-il Kıyame: 17 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Esma binti Yezid r.a. dedi ki:

#1,952 سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَقْرَأُ: "ف يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا. وَلَا يُبَالِي
Rasulullah (s.a.v.)’den işittim: Zümer suresi 53. ayetini okuyordu: “De ki: Allah şöyle buyuruyor: “Ey nefislerine uyup da sınırlarımı aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin, Allah bütün günahlarınızı bağışlar, şüphe yok ki O, çok bağışlayan ve çok acıyandır.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 41 Hn: 3237; Ahmed, Müsned Hn: 26288 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir. Bu hadisi sadece Sabit’in, Şehr b. Havşeb’den rivâyetiyle bilmekteyiz. Tirmizî: Şehr b. Havşeb, Ümmü Seleme el Ensârîyye rivâyet etmektedir. Ümmü Seleme el Ensârîyye, Esma binti Yezîd’tir.

Zübeyr (b. Avvam) r.a. dedi ki:

#1,951 لَمَّا نَزَلَتْ:ف ثُمَّ إِنَّكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عِنْدَ رَبِّكُمْ تَخْتَصِمُونَ، قَالَ الزُّبَيْرُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَتُكَرَّرُ عَلَيْنَا الْخُصُومَةُ بَعْدَ الَّذِي كَانَ بَيْنَنَا فِي الدُّنْيَا، قَالَ: " نَعَمْ، فَقَالَ: إِنَّ الْأَمْرَ إِذًا لَشَدِيدٌ
Zümer suresi 31. ayet indiği zaman Zübeyr dedi ki: Dünyada aramızda olanlardan sonra birbirimizden davacı olmamız tekrarlanacak mı? Rasulullah (s.a.v.) evet buyurdu. Bunun üzerine Zübeyr: “O halde iş o zaman çok ağırdır” dedi.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 3 Hn: 3236; Ahmed, Müsned Hn: 1321 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.