Toplam 23,594 Hadis
Konular

Öyle Bir Zaman Gelecekki Kategorisi

Cabir b. Abdullah r.a.'dan rivayete göre dedi ki: Resülullah s.a.v.'i işittim şöyle buyuruyordu:

#1,822 يَأْتِي عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ يَسْتَخْفِي الْمُؤْمِنُ فِيهِمْ كَمَا يَسْتَخْفِي الْمُنَافِقُ فِيكُمُ الْيَوْمَ
“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki bugün münafığın sizin aranızdan kaçtığı gibi müminde onların arasından uzaklaşacak kaçacak."

Taberani, Müsnedi Şamiyeyn Hn: 238; Abdulvehhab bin Mende, Kavaid Hn: 10; El Kamil fi Zuafai Rical Hn: 8845.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah şöyle buyurdu:

#1,816 يَأْتِي عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ لا يَسْلَمُ لِذِي دِينٍ دِينُهُ إِلا مَنْ هَرَبَ بِدِينِهِ مِنْ شَاهِقٍ إِلَى شَاهِقٍ، وَمِنْ جُحْرٍ إِلَى جُحْرٍ، فَإِذَا كَانَ ذَلِكَ الزَّمَانُ لَمْ تُنَلِ الْمَعِيشَةُ إِلا بِسَخَطِ اللَّهِ، فَإِذَا كَانَ ذَلِكَ كَذَلِكَ كَانَ هَلاكُ الرَّجُلِ عَلَى يَدَيْ زَوْجَتِهِ وَوَلَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ زَوْجَةٌ وَلا وَلَدٌ كَانَ هَلاكُهُ عَلَى يَدَيْ أَبَوَيْهِ، فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ أَبَوَانِ كَانَ هَلاكُهُ عَلَى يَدَيْ قَرَابَتِهِ أَوِ الْجِيرَانِ، قَالُوا: كَيْفَ ذَلِكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: يُعَيِّرُونَهُ بِضِيقِ الْمَعِيشَةِ فَعِنْدَ ذَلِكَ يُورِدُ نَفْسَهُ الْمَوَارِدَ الَّتِي تَهْلِكُ فِيهَا نَفْسُهُ
-“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, dinini yaşamak için bir dağdan bir başka bir dağa, bir mağaradan başka bir mağaraya kaçanlar hariç, Müslüman dinini koruyamayacak. Bu zaman geldiğinde, elde edilen maişet hep Allah’ın gazabını çeker hale gelecek. Bu zaman geldiğinde insanın helaki eşinin ve çocuklarının elinden olacak. Eşi veya çocuğu olmazsa helaki evebeyn (anne baba)’ın elinden olacak. Eve beyni de olmazsa helaki akrabalarının veya komşularının elinden olacak. Ashabı kiram sordular: -“Bu helak nasıl olacak ey Allah’ın Rasülü!” Hz Peygamber aleyhisselatü vesselam şöyle buyurdu: -“Maişet (geçim) darlığı sebebiyle onu ayıplayacaklar. O da bunların karşısında, nefsini, helak olacağı haram yerlerde dünyalık elde etmeye sürükleyecek”.

Beyhaki, Zühd hadis no: 445; Hatibi Bağdadi, Uzlet hadis no: 9; Rafii, Ettedvin fi Ahbari Kazvin hadis no: 550.

Enes r.a. dedi ki: Nebi bana şöyle dedi:

#1,808 يَأْتِي عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ الصَّابِرُ مِنْهُمْ عَلَى دِينِهِ لَهُ أَجْرُ خَمْسِينَ مِنْكُمْ، قَالُوا: مِنَّا يَا رَسُولَ اللَّهِ، قَالَ: نَعَمْ
“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, o günlerde dini üzerine sabredenlere sizden elli kişinin sevabı var. Dediler ki bizden mi ya Rasülullah? Evet dedi.”

Rafii, et-Tedvin fi Ahbarı Kazvin Hn: 592; İbn Batta, İyanetül Kübra 26;