Toplam 23,448 Hadis
Konular

İbrahim Suresi Fazilet ve Tefsiri Kategorisi

Mesruk rahimullah dedi ki:

#1,793 تَلَتْ عَائِشَةُ هَذِهِ الْآيَةَف يَوْمَ تُبَدَّلُ الأَرْضُ غَيْرَ الأَرْضِق، قَالَتْ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، فَأَيْنَ يَكُونُ النَّاسُ؟ قَالَ: عَلَى الصِّرَاطِ
Aişe (r.anha)’dan, İbrahim suresi 48. ayeti olan; “Yerin başka bir yere, göğün başka bir göğe dönüştürüleceği ve bütün insanların var olan, tek olan ve her şeyin üzerinde hükümran olan Allah’ın huzuruna çıkacakları gün, Allah’ın önceden verdiği sözü yerine gelecektir.” Okudu ve Ey Allah’ın Rasulü! o gün insanlar nerede olacaklardır diye sordu. Rasulullah (s.a.v.)’de: “Sırat üzerinde” buyurdu.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 15 Hn: 3121; Müslim, Sıfat-ül Kıyame: 17; İbn Mace: Zühd: 27 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Aişe’den değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir.

Bera (b. Azib) r.a.’dan:

#1,792 عَنِ النَّبِيِّ فِي قَوْلِ اللَّهِ تَعَالَى:ف يُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الآخِرَةِق قَالَ: فِي الْقَبْرِ إِذَا قِيلَ لَهُ مَنْ رَبُّكَ وَمَا دِينُكَ وَمَنْ نَبِيُّكَ
Peygamber (s.a.v), İbrahim suresi 27. ayeti; “Allah iman edenlerin durumunu dünya hayatında da, ahirette de sapasağlam sarsılmaz ve dosdoğru biçimde tutarlı söz olan, kelimeyi tevhid sözü ile dile getirilen anlayış ve inançla sağlamlaştırır. Varoluş gayesi dışına çıkanları ise, sapıklık içinde bırakır ve Allah dilediğini yapar.” hakkında şöyle buyurdu: “Kabirde kendisine Rabbin kimdir? Hangi dine mensupsun? Peygamberin kimdir? diye sorulduğu vakit.”

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 15 Hn: 3120; Buhari, Cenaiz: 17; Müslim, Cennet: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Enes b. Malik r.a.’dan rivayete göre dedi ki:

#1,791 أُتِيَ رَسُولُ اللَّهِ بِقِنَاعٍ عَلَيْهِ رُطَبٌ، فَقَالَ: " مَثَلُف كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ { 24 } تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَاق، قَالَ: هِيَ النَّخْلَةُ وَمَثَلُف كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الأَرْضِ مَا لَهَا مِنْ قَرَارٍق قَالَ: هِيَ الْحَنْظَلُ
"Rasülullah (s.a.v.)’e içinde taze hurma bulunan bir tabak hurma getirildi. Bunun üzerine şöyle buyurdu: “Görmedin mi? Allah nasıl bir örnek getirmede: Temiz söz, tertemiz bir ağaca benzer, kökü sağlam ve sabit, dalları budakları gökte. Rabbinin izniyle meyvesini her zaman verir ve Allah düşünüp ibret alsınlar diye insanlara böyle örnekler getirir.” İbrahim suresi 24. 25. ayetlerini okudu ve, bu ağaç hurmadır. Sonra kötü sözün misali ise: “Çirkin bir sözün durumu ise, kökü toprağın üstüne çıkarılmış, hiçbir bakımdan dayanıklılığı olmayan çürük bir ağacın durumuna benzer.” İbrahim suresi 26. ayetini okudu ve şöyle buyurdu: “Bu Ebu Cehil karpuzudur.” Bu hadisi aynı şekilde Ebul Aliye’ye aktardım da Rasulullah (s.a.v.) “Ne güzel ve doğru söylemiştir” dedi.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 15 Hn: 3119 ve diğerleri. Tirmizi:ž Kuteybe, Ebû Bekir b. Şuayb b. Habhab vasıtasıyla babasından, Enes b. Mâlik’den mana olarak bu hadisin bir benzerini merfu olmaksızın bize aktarmıştır. Ebû’l Âliye’nin sözünü de zikretmemiştir. Bu rivâyet Hammad b. Seleme’nin rivâyetinden daha sağlamdır. Pek çok râvî böylece mevkuf olarak rivâyet etmişlerdir. Hammad b. Seleme’den başka merfu rivâyet eden kimse bilmiyoruz. Ma’mer, Hammad b. Zeyd ve pek çok kişi bu hadisi merfu olmaksızın rivâyet ediyorlar . Ahmed b. Abde ed Dabbî, Hammad b. Zeyd vasıtasıyla Şuayb b. Habhab’tan, Enes’den, Kuteybe hadisinin bir benzerini merfu olmaksızın rivâyet etmiştir.