Toplam 23,448 Hadis
Konular

Yusuf Suresi Fazilet ve Tefsiri Kategorisi

 Ebû Seleme bin Sibt'in şöyle dediği rivayet edildi:

#10,330
«El-Dahhak İbn Mezahim'in yanındaydım. Bir adam ona: «!..zira, biz seni  iyilik edenlerden görüyoruz.[1]  (mealindeki) ayette  geçen  (Yusuf  aleyhisselamın)  iyilikleri-    nelerdi?» diye sordu. Cevap verdi:  O, zindanda iken biri rte zaman srkişsa, ümitsiz kalsa onu tesel­li eder, ferahlatırdı. Biri hasta olsa sormaya gider, yardımına koşardı. Bi­ri  bir şeye muhtaç olsa onun [bu  ihtiyacını gidermeye çalışırdı.»

Haskefi, Müsnedi Ebu Hanife Tefsir Hn: 499/2 [1] Yûsuf  (12),  36

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,788 إِنَّ الْكَرِيمَ ابْنَ الْكَرِيمِ ابْنِ الْكَرِيمِ ابْنِ الْكَرِيمِ يُوسُفُ بْنُ يَعْقُوبَ بْنِ إِسْحَاق بْنِ إِبْرَاهِيمَ، قَالَ: وَلَوْ لَبِثْتُ فِي السِّجْنِ مَا لَبِثَ يُوسُفُ ثُمَّ جَاءَنِي الرَّسُولُ أَجَبْتُ ثُمَّ قَرَأَ:ف فَلَمَّا جَاءَهُ الرَّسُولُ قَالَ ارْجِعْ إِلَى رَبِّكَ فَاسْأَلْهُ مَا بَالُ النِّسْوَةِ اللَّاتِي قَطَّعْنَ أَيْدِيَهُنَّق قَالَ: وَرَحْمَةُ اللَّهِ عَلَى لُوطٍ إِنْ كَانَ لَيَأْوِي إِلَى رُكْنٍ شَدِيدٍ إِذْ قَالَ:ف لَوْ أَنَّ لِي بِكُمْ قُوَّةً أَوْ آوِي إِلَى رُكْنٍ شَدِيدٍق فَمَا بَعَثَ اللَّهُ مِنْ بَعْدِهِ نَبِيًّا إِلَّا فِي ذِرْوَةٍ مِنْ قَوْمِهِ
“İbrahim oğlu, İshak oğlu, Yakup oğlu, Yusuf ki ikram sahibi kimselerin oğludur… Ben hapishanede Yusuf’un kaldığı kadar kalsam ve beni hapishaneden çıkarma için görevli gelse derhal kabul eder ve çıkardım. Ama Yusuf’a elçi gelince Yusuf, elçiye “Efendine dön ve ona sor: Ellerini kesen kadınların maksadı neydi?” Yusuf suresi 50. ayetini okudu: “Ve Yusuf’un yorumu kendisine ulaşır ulaşmaz hükümdar: “O’nu bana getirin” dedi. Ama elçiler kendilerine geldiğinde, Yusuf dedi ki: “Efendinize gidin ve ona sorun, ellerini kesen o kadınların maksadı neydi? Bunu araştırıp ortaya çıkarsın. Çünkü Rabbim, şüphesiz o kadınların tuzaklarını bütün gerçeğiyle bilmektedir.” Allah, Lut’a rahmet etsin. Sağlam bir dayanağa dayanmış idi. Yani Allah’a güvenip dayanıyordu. Başka insanlardan güveneceği bir kimsesi yoktu. Sonra Allah diğer peygamberleri toplumun içinden en üst noktadaki kişilerden gönderdi.

Tirmizi, Tefsiril Kuran: 13 Hn: 3116; Ahmed, Müsned Hn: 8041 ve diğerleri.ž Ebû Küreyb b. Abde ve Abdurrahîm vasıtasıyla Muhammed b. Amr’dan, Fadl b. Musa’nın geçen hadisin bir benzerini bize rivâyet etti. Bu rivâyette şu fazlalık vardır: “Allah, Lut’dan sonra her peygamberi kavminden servetli kişiler arasından gönderdi.” Muhammed b. Amr servet: “Çokluk ve kuvvettir” dedi. Tirmizî: Bu rivâyet Fadl b. Musa’nın rivâyetinden daha sağlamdır. Bu hadis hasendir.