Toplam 23,714 Hadis
Konular

Kuranı Menfeate Alet Etme Kategorisi

İmran b. Husayn r.a.'dan:

#1,585 أَنَّهُ مَرَّ عَلَى قَاصٍّ يَقْرَأُ، ثُمَّ سَأَلَ فَاسْتَرْجَعَ، ثُمَّ قَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَقُولُ: " مَنْ قَرَأَ الْقُرْآنَ فَلْيَسْأَلِ اللَّهَ بِهِ فَإِنَّهُ سَيَجِيءُ أَقْوَامٌ يَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ يَسْأَلُونَ بِهِ النَّاسَ
Kendisi Kuran okuyan ve sonra bir bela ve sıkıntı anında okunması gereken; Bakara suresi 156. ayetini okuyan birine rastladı ve şöyle dedi: Rasülullah (s.a.v.)’in şöyle dediğini işittim: “Her kim Kuran okursa ihtiyacı olan şeyi Allah’tan istesin, çünkü ileride öyle insanlar gelecek ki: Kuran okuyacak ve Kuran’ı (dünyalık çıkar ve menfeaate dünyalık kazanmaya) alet ederek insanlardan isteyeceklerdir.”

Tirmizi, Fedailil Kuran: 20 Hn: 2917; Ahmed, Müsned Hn: 19029 ve diğerleri. ž Mahmûd diyor ki: Bu kimse Câbir el Cufî’nin kendisinden hadis rivâyet ettiği Basralı Hayseme’dir. Abdurrahman’ın oğlu Hayseme değildir. Bu Hayseme Basralı bir ihtiyardır. Ebû’n Nasr künyesiyle anılır. Kendisinden Enes birkaç hadis rivâyet etmiştir. Câbir el Cufî’de, Hayseme’den hadis rivâyet etmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasendir. Senedi bu şekilde değildir.