Toplam 23,448 Hadis
Konular

Kuranın Şefaati Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a.'dan: Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,583 يَجِيءُ الْقُرْآنُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَيَقُولُ: يَا رَبِّ حَلِّهِ فَيُلْبَسُ تَاجَ الْكَرَامَةِ، ثُمَّ يَقُولُ: يَا رَبِّ زِدْهُ فَيُلْبَسُ حُلَّةَ الْكَرَامَةِ، ثُمَّ يَقُولُ: يَا رَبِّ ارْضَ عَنْهُ فَيَرْضَى عَنْهُ، فَيُقَالُ لَهُ: اقْرَأْ وَارْقَ وَتُزَادُ بِكُلِّ آيَةٍ حَسَنَةً
“Kıyamet günü Kuran getirilecek ve şöyle diyecek: “Ey Rabbim beni okuyup benimle hayatını yaşayan bu kulunu giydir, o kimseye keramet tac’ı giydirilecek sonra Kuran diyecek: artır ya rabbi. İkram olarak elbise de giydirilecek sonra Kuran diyecek ki Ey Rabbim ondan razı ol. Allah’ta ondan razı olacak. Denilecek ki: Ey kul oku ve yüksel böylece okuduğu her bir ayetle iyilik, sevap ve mükafatları artırılacaktır.”

Tirmizi, Fedailil Kuran: 18 Hn: 2915; Darimî Fedeil-ül Kuran: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Muhammed b. Beşşâr, Muhammed b. Cafer vasıtasıyla Şu’be’den, Âsım b. Behdele’den, Ebû Salih’den, Ebu Hüreyre’den bu hadisin bir benzerini merfu olmaksızın bize aktarmışlardır. Tirmizî: Bu hadis Abdussamed’in, Şu’be’den yaptığı rivâyetinden daha sağlam ve sahihtir. (Kuranın şefaati.)