Toplam 23,164 Hadis
Konular

Kuran Okumanın ve Amelin Fazileti Kategorisi

Cübeyr b. Nüfeyr r.a. dedi ki: Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,580 إِنَّكُمْ لَنْ تَرْجِعُوا إِلَى اللَّهِ بِأَفْضَلَ مِمَّا خَرَجَ مِنْهُ "، يَعْنِي الْقُرْآنَ
“Siz Allah’a Kuran’ın emirlerini yerine getirerek yaptığınız iyiliklerden daha değerli bir şeyle Allah’ın huzuruna dönemezsiniz.”

Tirmizi, Fedailil Kuran: 17 Hn: 2912; Ahmed, Müsned Hn: 21274 ve diğerleri.

Ebu Umame r.a.’dan rivayete göre dedi ki: Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,579 مَا أَذِنَ اللَّهُ لِعَبْدٍ فِي شَيْءٍ أَفْضَلَ مِنْ رَكْعَتَيْنِ يُصَلِّيهِمَا، وَإِنَّ الْبِرَّ لَيُذَرُّ عَلَى رَأْسِ الْعَبْدِ مَا دَامَ فِي صَلَاتِهِ، وَمَا تَقَرَّبَ الْعِبَادُ إِلَى اللَّهِ بِمِثْلِ مَا خَرَجَ مِنْهُ
“Allah kulunun kıldığı iki rekat namazdan daha üstün olarak hiçbir konuda değer vermemiştir. Kul namaza devam ettiği sürece üzerine iyilik ve sevap saçılır. Kullar Allah’a, Kuranla ilgileri arttıkça yaklaşmış olurlar.” Ebun Nadr: Kuran-ı kastediyor dedi.

Tirmizi, Fedailil Kuran: 17 Hn: 2911; Ahmed, Müsned Hn: 21274 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis garib olup ancak bu şekliyle bilmekteyiz. Bekr b. Humeys hakkında İbn’ül Mübarek söz etmiş ve neticede onun rivâyetlerini terk etmiştir. Bu hadis aynı zamanda Zeyd b. Ertae’den, Cübeyr b. Nüfeyr’den mürsel olarak ta rivâyet edilmiştir.

Ali b. ebi Talib r.a.’dan rivayete göre dedi ki Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,574 مَنْ قَرَأَ الْقُرْآنَ وَاسْتَظْهَرَهُ فَأَحَلَّ حَلَالَهُ وَحَرَّمَ حَرَامَهُ أَدْخَلَهُ اللَّهُ بِهِ الْجَنَّةَ، وَشَفَّعَهُ فِي عَشْرَةٍ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ كُلُّهُمْ قَدْ وَجَبَتْ لَهُ النَّارُ
“Her kim Kuran-ı okur ve ezberler, helal kıldıklarını helal sayar, haram kıldıklarını haram kabul edip uzak durur; Allah O Kuran sebebiyle onu Cennete koyar ve ailesinden Cehennemlik olan on kişiye de şefaatçi kılar.”

Tirmizi, Fedailil Kuran: 13 Hn: 2905; İbn Mace, Mukaddime: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis garibtir. Sadece bu şekliyle bilmekteyiz. Senedi de pek sağlam değildir. Hafs b. Süleyman hadiste zayıf sayılmıştır.

Aişe r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,573 الَّذِي يَقْرَأُ الْقُرْآنَ وَهُوَ مَاهِرٌ بِهِ مَعَ السَّفَرَةِ الْكِرَامِ الْبَرَرَةِ، وَالَّذِي يَقْرَؤُهُ " قَالَ هِشَامٌ: " وَهُوَ شَدِيدٌ عَلَيْهِ "، قَالَ شُعْبَةُ: " وَهُوَ عَلَيْهِ شَاقٌّ، فَلَهُ أَجْرَانِ
“Kuran-ı güzel okuyan ve amel eden kişi şerefli ve saygılı olan katip, meleklerle beraberdir.” Kuran-ı (ravi Hişam zorlanarak dedi-Şube güçlük çekerek dedi) okuyan kişiyle iki sevap vardır. (biri okumasından diğeri de zorlanmasından dolayı)

Tirmizi, Fedailil Kuran: 13 Hn: 2904; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 27; Müslim, Salat-ül Müsafirin: 17 ve diğerleri. ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.