Toplam 22,892 Hadis
Konular

Ayetel Kürsi ve Onu Okumanın Fazileti Kategorisi

Muhammed b. İsmail (Buhari) rahimullah dedi ki: Humeydî’den naklen Sûfyân b. Uyeyne’nin Abdullah b. Mesud’un rivâyet ettiği “Allah, Ayet-el Kürsi’den daha büyük yer ve gök yaratmamıştır.” Hadis hakkında şöyle dedi:

#1,553 مَا خَلَقَ اللَّهُ مِنْ سَمَاءٍ، وَلَا أَرْضٍ أَعْظَمَ مِنْ آيَةِ الْكُرْسِيِّ "، قَالَ سُفْيَانُ: لِأَنَّ آيَةَ الْكُرْسِيِّ هُوَ كَلَامُ اللَّهِ، وَكَلَامُ اللَّهِ أَعْظَمُ مِنْ خَلْقِ اللَّهِ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ
Çünkü Ayet-el Kürsi Allah kelamıdır. Ve Allah’ın kelamı da yarattığı yer ve gökten daha büyüktür.

Tirmizi, Fedailil Kuran: 5 Hn: 2884. İbn Uyeynenin sözü. Maktudur.

Ebu Eyyub el Ensari r.a.'dan:

#1,549 أَنَّهُ كَانَتْ لَهُ سَهْوَةٌ فِيهَا تَمْرٌ فَكَانَتْ تَجِيءُ الْغُولُ فَتَأْخُذُ مِنْهُ، قَالَ: فَشَكَا ذَلِكَ إِلَى النَّبِيِّ قَالَ: فَاذْهَبْ فَإِذَا رَأَيْتَهَا، فَقُلْ: بِسْمِ اللَّهِ أَجِيبِي رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: فَأَخَذَهَا، فَحَلَفَتْ أَنْ لَا تَعُودَ فَأَرْسَلَهَا، فَجَاءَ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ فَقَالَ: مَا فَعَلَ أَسِيرُكَ، قَالَ: حَلَفَتْ أَنْ لَا تَعُودَ، فَقَالَ: كَذَبَتْ وَهِيَ مُعَاوِدَةٌ لِلْكَذِبِ، قَالَ: فَأَخَذَهَا مَرَّةً أُخْرَى فَحَلَفَتْ أَنْ لَا تَعُودَ فَأَرْسَلَهَا، فَجَاءَ إِلَى النَّبِيِّ فَقَالَ: مَا فَعَلَ أَسِيرُكَ؟ قَالَ: حَلَفَتْ أَنْ لَا تَعُودَ، فَقَالَ: كَذَبَتْ وَهِيَ مُعَاوِدَةٌ لِلْكَذِبِ، فَأَخَذَهَا فَقَالَ: مَا أَنَا بِتَارِكِكِ حَتَّى أَذْهَبَ بِكِ إِلَى النَّبِيِّ فَقَالَتْ: إِنِّي ذَاكِرَةٌ لَكَ شَيْئًا، آيَةَ الْكُرْسِيِّ اقْرَأْهَا فِي بَيْتِكَ فَلَا يَقْرَبُكَ شَيْطَانٌ وَلَا غَيْرُهُ، قَالَ: فَجَاءَ إِلَى النَّبِيِّ فَقَالَ: مَا فَعَلَ أَسِيرُكَ؟ قَالَ: فَأَخْبَرَهُ بِمَا قَالَتْ: قَالَ: صَدَقَتْ، وَهِيَ كَذُوبٌ
“Ebu Eyyub’un bir hurma deposu vardı. Cin veya şeytan türü birileri gelir ve o depodan hurma alırdı. Ebu Eyyub durumu Peygamber (s.a.v.)’e şikayet etti. Rasülullah (s.a.v.)’de şöyle buyurdu: “Git onu tekrar gördüğünde: “Bismillah peygambere icabet et” de buyurdu. Sonra Ebu Eyyub onu yakaladı bir daha gelmeyeceğine söz verince bıraktı. Sonra Peygamber (s.a.v.)’e geldi. Rasulullah (s.a.v.): “Esirin ne yaptı” diye sordu. Ebu Eyyub: Bir daha dönmeyeceğine yemin etti dedi. Rasulullah (s.a.v.): “Yalan söyledi, O yalan söylemeye alışıktır” dedi. Ebu Eyyub o kişiyi bir daha yakaladı tekrar gelmeyeceğine yemin edince onu tekrar serbest bıraktı. Rasulullah (s.a.v.)’e gelince; “Esirin ne yaptı” diye sordu. Ebu Eyyub: Bir daha dönmemeye ikinci defa yemin etti, dedi. Rasulullah (s.a.v.): “Yalan söyledi O yalan söylemeye alışıktır” buyurdu. Üçüncü sefer yakalayınca; bu sefer seni Rasulullah (s.a.v.)’e götürmeden bırakmayacağım dedi. Bunun üzerine o kimse dedi ki: Sana bir şey öğreteceğim “Ayetel Kürsi”yi evinde bunu oku ne şeytan ne de bir başkası sana yaklaşamaz. Ebu Eyyub Peygamber (s.a.v.)’e geldi. Rasulullah (s.a.v.): “Esirin ne yaptı” diye sordu. Ebu Eyyub olup biteni haber verdi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.): “O doğru söylemiş, fakat aslında kendisi yalancıdır” buyurdu.

Tirmizi, Fedailil Kuran: 3 Hn: 2880; Ahmed, Müsned Hn: 22488 ve diğerleri.ž Bu hadis hasen garibtir. Bu konuda Übey b. Kab’tan da hadis rivâyet edilmiştir.