Toplam 23,594 Hadis
Konular

Namazın Sonunda Dua Kategorisi

Musab b. Sad ve Amr b. Meymun rahimullah dediler ki: Okulda öğretmenlerin küçük çocuklara okuma yazma öğrettikleri gibi Sad ta çocuklarına Rasulullah (s.a.v.)’in farz namazdan sonra yaptığı şu duayı öğretirdi:

#1,505 اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْبُخْلِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ أَرْذَلِ الْعُمُرِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ الْقَبْرِ
“Allah’ım korkaklıktan, cimrilikten ihtiyarlığın bunaklığından, dünyanın belalarından ve kabir azabından sana sığınırım.”

Tirmizi, Deavat 114 Hn: 3567; Buhari, Cihad: 27; Nesai, İstiaze: 4-17 Hn: 5350 ve diğerleri.ž Tirmizî’nin hocası Abdullah b. Abdurrahman dedi ki: Ebû İshâk el Hemedanî bu hadiste karmaşıklığa düşmüştür. Bazen Amr b. Meymun vasıtasıyla Ömer’den diyor bazen de başka râvîleri zikrederek karmaşıklığa düşmüş oluyor. Tirmizî: Bu hadis bu şekliyle hasen sahihtir.

Ali b. ebi Talib r.a.'dan: Nebi (s.a.v.) vitr namazında şöyle dua ederdi:

#1,504 اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ، وَأَعُوذُ بِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ لَا أُحْصِي ثَنَاءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ
“Allah’ım gazabından rızana sığınırım cezalandırmandan bağışına sığınırım. Senden sana sığınırım. Seni övebilecek kelimeleri bulamam. Sen kendini övdüğün gibisin.”

Tirmizi, Deavat 113 Hn: 3566; Nesai, Kıyam-ül Leyl: 27; Ebu Davud, Salat: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis Ali rivâyeti olarak hasen garibtir. Ancak bu şekliyle ve Hammad b. Seleme rivâyetiyle bilmekteyiz.