Toplam 18,888 Hadis
Konular

Allah'ın Rahmeti Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a.'dan: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,481 إِنَّ اللَّهَ حِينَ خَلَقَ الْخَلْقَ كَتَبَ بِيَدِهِ عَلَى نَفْسِهِ إِنَّ رَحْمَتِي تَغْلِبُ غَضَبِي
“Allah tüm yarattıklarını yarattığı zaman kendi üzerine şöyle yazmıştır: “Benim rahmetim gazabımı geçmiştir.”

Tirmizi, Deavat 100 Hn: 3543; İbn Mace, Zühd: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahih garibtir.

Ebu Hüreyre r.a.'dan: Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#1,480 لَوْ يَعْلَمُ الْمُؤْمِنُ مَا عِنْدَ اللَّهِ مِنَ الْعُقُوبَةِ مَا طَمِعَ فِي الْجَنَّةِ أَحَدٌ، وَلَوْ يَعْلَمُ الْكَافِرُ مَا عِنْدَ اللَّهِ مِنَ الرَّحْمَةِ، مَا قَنَطَ مِنَ الْجَنَّةِ أَحَدٌ
“Mümin, Allah katında olan azabı bilmiş olsa hiç kimse Cennete göz dikmez, Kafir de Allah katında olan rahmeti bilmiş olsa hiç kimse Cennet’ten ümidini kesmezdi.”

Tirmizi, Deavat 100 Hn: 3542; Müslim, Tevbe: Hn: 2757; Ahmed, Müsned Hn: 8210 ve diğerleri. ž Tirmizî: Bu hadis hasendir. Alâ’nın babasından ve Ebu Hüreyre’den rivâyet etmesiyle bilmekteyiz.

Ebu Hüreyre r.a.'dan: Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#1,479 خَلَقَ اللَّهُ مِائَةَ رَحْمَةٍ، فَوَضَعَ رَحْمَةً وَاحِدَةً بَيْنَ خَلْقِهِ يَتَرَاحَمُونَ بِهَا، وَعِنْدَ اللَّهِ تِسْعَةٌ وَتِسْعُونَ رَحْمَةً
“Allah, yüz rahmet yarattı ve yarattıkları arasına bir merhamet koydu ki bu yüzden insanlar ve hayvanlar birbirlerine merhamet ederler. Doksan dokuz rahmet ise Allah’ın katındadır.”

Tirmizi, Deavat 100 Hn: 3541; Buhari, Edeb: 27; Müslim, Tevbe: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu konuda İbn Selman, Cündüp b. Abdullah b. Safyan el Beceli’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.