Toplam 23,319 Hadis
Konular

Kıskanmak Kategorisi

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: 

#8,735  وَعَنْ اَبِى هريرة رَضِيَ اللّهُ عَنْه قَالَ: ]قَالَ سَعْدُ بْنُ عُبَادَةَ رَضِيَ اللّهُ عَنْه: يَا رَسُولَ اللّهِ لَوْ وَجَدْتُ مَعَ أهْلِى رَجًُ أُمْهِلَهُ حَتّى آتِىَ بِأرْبَعَةِ شُهَدَاءِ. فقَالَ #: نَعَمْ. فقَالَ: كََّ. والَّذِى بَعَثَكَ بِالْحَقِّ إنْ كُنْتُ ‘عَجِّلُهُ بِالسَّيْفِ قَبْلَ ذلِكَ. فقَالَ #: اسْمَعُوا إلى مَا يَقُولُ سَيِّدُكُمْ. إنَّهُ لَغَيُورٌ، وَأنَا أغْيَرُ مِنْهُ، واللّهُ تَعالى أغَيْرُ مِنِّى[. أخرجه مسلم ومالك وأبو داود.»أُعَجِّلُهُ بِالسَّيْفِ« أىْ أضْرُبُهُ .
"Sa'd İbnu Ubade (radıyallahu anh) dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü, ben zevcemle birlikte bir adam yakalasam, dört şahit getirinceye kadar ona mühlet mi tanıyacağım?" "Evet!" buyurdu Aleyhissalatu vesselam. Sa'd: "Asla dedi, seni hakla gönderen Zat-ı Zülcelal'e yemin olsun, şahid aramazdan önce kılıncımı indiririm." Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Şu efendinizin söylediğine bakın! Evet (biliyoruz ki) o kıskanç bir adamdır. Ama ben ondan da kıskancım, Allah da benden kıskanç."

İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 12/289.  [Müslim, Li'ân 16, (1498); Muvatta, Akdiye 17, (2, 737); Ebû Dâvud, Diyât 12, (4532).]

Hanzale eI Üseydî r.anhu dedi ki: Rasûlullah s.a.v. şöyle buyurdu:

#3,413 لَوْ أَنَّكُمْ تَكُونُونَ كَمَا تَكُونُونَ عِنْدِي لَأَظَلَّتْكُمُ الْمَلَائِكَةُ بِأَجْنِحَتِهَا
“Ey Ashabım sizler her zaman benim yanımda olduğunuz haldeki gibi iman üzere olabilseydiniz melekler sizleri kanatlarıyla gölgelendirirlerdi.”

Tirmizi, Sıfatül Kıyame ver Rekaik vel Vera: 20 Hn: 2452;  İbn Mâce, Zühd: 28; Müslim, Tevbe: 3; Tayalisi, Müsned Hn: 1442; Taberani, Mucemül Kebir Hn: 3493; Ebu Naim, marifetis Sahabe Hn: 2247; Ahmed, Zühd Hn: 1180. Hadis merfu ravi sayısı açısından garip ve hasendir. Tirmizî: Bu hadis, bu şekliyle hasen garibtir. Bu hadis Hanzala el Üseydî tarafından değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir. Bu konuda Ebû Hüreyre’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Zeyd bin Eslem rahimullah dedi ki: Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdular:

#1,931 إِنَّ الْغَيْرَةَ مِنَ الإِيمَانِ ، وَإِنَّ الْمَذَاءَ مِنَ النِّفَاقِ
''(Namusunu) Kıskanmak imandandır, ''(Namusunu) kıskanmamak nifaktandır namusu kıskanmayan deyyustur'' demiştir.

Beyhaki Şuabul İman hadis no 10797. Hadis Mürseldir çünkü Zeyd bin Eslem sahabi değil tabindendir. Hadisin isnadı ise sahihdir.

Ebu Said el-Hudri r.a dan Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdular:

#1,928 الْغَيْرَةَ مِنَ الإِيمَانِ
''(Namusunu) Kıskanmak imandandır."

Beyhaki Şuabul İman hadis no 10076. Hadis Sahihtir.

Amr b. Mürre rahimullah dei ki: Eb Vail’den işittim, şöyle diyordu: Abdullah b. Mesud r.a’tan şöyle dediğini işittim, dedi. Bunun üzerine ben kendisine sen bunu Abdullah’tan işittin mi diye sordum. Ebû Vâil: “Evet” dedi. Abdullah hadisi merfu olarak rivâyet ederek şöyle dedi:

#1,468 لَا أَحَدَ أَغْيَرُ مِنَ اللَّهِ وَلِذَلِكَ حَرَّمَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ، وَلَا أَحَدَ أَحَبُّ إِلَيْهِ الْمَدْحُ مِنَ اللَّهِ، وَلِذَلِكَ مَدَحَ نَفْسَهُ
“Allah’tan daha kıskanç bir kimse yoktur bu yüzden gizli ve açık tüm kötülükleri haram kılmıştır. Övülmeyi Allah’tan daha çok seven bir kimse yoktur. Bu yüzden Allah kendini övmüştür.”

Tirmizi, Deavat 96 Hn: 3530; Buhari, Tefsir-ül Kuran: 27; Müslim, Tevbe: 17 ve diğerleri. ž Tirmizî: Bu hadis bu şekliyle hasen garib sahihtir.