Toplam 23,164 Hadis
Konular

Duanın Ençok Kabul Vakti Kategorisi

Enes r.a.'dan rivayet edildiğine göre: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurmuş:

#1,439 إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: " مَنْ قَالَ حِينَ يُصْبِحُ اللَّهُمَّ: أَصْبَحْنَا نُشْهِدُكَ وَنُشْهِدُ حَمَلَةَ عَرْشِكَ وَمَلَائِكَتَكَ وَجَمِيعَ خَلْقِكَ بِأَنَّكَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ اللَّهُ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ، إِلَّا غَفَرَ اللَّهُ لَهُ مَا أَصَابَ فِي يَوْمِهِ ذَلِكَ، وَإِنْ قَالَهَا حِينَ يُمْسِي غَفَرَ اللَّهُ لَهُ مَا أَصَابَ فِي تِلْكَ اللَّيْلَةِ مِنْ ذَنْبٍ
“Her kim sabahladığında: Ey Allah’ım sana iman ettiğimize şahid olarak arşını taşıyan meleklerin varlığına iman edip tüm meleklerin de varlığını kabul ederek tüm yaratıkları da senin yarattığını kabul ederek şahidlik yaparım ki senden başka gerçek ilah yoktur. Ancak sen varsın sen ikincisi olmayan teksin senin ortağın da yoktur. Muhammed de senin kulun ve Rasülündür.” Derse o günde işlediği günahı Allah bağışlar. Eğer bu duayı akşamleyin yaparsa o gece işlediği günahını Allah bağışlar.

Tirmizi, Deavat 79 Hn: 3501; Ebu Davud, Edeb: 17 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis garibtir.

Ebu Hüreyre r.a.'dan rivayet edildiğine göre:

#1,438 أَنَّ رَجُلًا، قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، سَمِعْتُ دُعَاءَكَ اللَّيْلَةَ فَكَانَ الَّذِي وَصَلَ إِلَيَّ مِنْهُ أَنَّكَ تَقُولُ: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي، وَوَسِّعْ لِي فِي رِزْقِي، وَبَارِكْ لِي فِيمَا رَزَقْتَنِي، قَالَ: فَهَلْ تَرَاهُنَّ تَرَكْنَ شَيْئًا
Bir adam: Ey Allah’ın Rasülü! Bu gece dua yaptığınızı işittim. Duanızdan bana ulaşan şey şu sözleriniz oldu: “Allah’ım günahlarımı bağışla rızkımı genişlet bana verdiğin rızıkları bereketli kıl.” Rasulullah (s.a.v.): “Bu duayı yaparsan istemedik bir şey bıraktığını zanneder misin? Yani her şeyi istemiş oluyorsun.”

Tirmizi, Deavat 79 Hn: 3500 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis garibtir. Ebû’s Selil’in ismi Dureyb b. Nüfeyr’dir. İbn Nüfeyr’de denilir.

Ebu Umame r.a. dedi ki:

#1,437 قِيلَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَيُّ الدُّعَاءِ أَسْمَعُ؟ قَالَ: " جَوْفَ اللَّيْلِ الْآخِرِ، وَدُبُرَ الصَّلَوَاتِ الْمَكْتُوبَاتِ
Rasülullah (s.a.v.)’e şöyle denildi: “Ey Allah’ın Rasulü! Duaların hangisi daha makbuldür?” Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Gecenin son yarısında ve farz namazlardan sonra yapılan dualar.” Ebu Zerr ve İbn Ömer’den Rasülullah (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: جَوْفُ اللَّيْلِ الْآخِرُ الدُّعَاءُ فِيهِ أَفْضَلُ أَوْ أَرْجَى أَوْ نَحْوَ هَذَا “Gecenin son yarısı ki onda yapılan dua daha değerli ve daha ümid vericidir veya benzeri bir ifade kullandı.”

Tirmizi, Deavat 79 Hn: 3499 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasendir.

Ebu Hüreyre r.a.'dan: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,436 يَنْزِلُ رَبُّنَا كُلَّ لَيْلَةٍ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْيَا حِينَ يَبْقَى ثُلُثُ اللَّيْلِ الْآخِرُ، فَيَقُولُ: مَنْ يَدْعُونِي فَأَسْتَجِيبَ لَهُ، وَمَنْ يَسْأَلُنِي فَأُعْطِيَهُ، وَمَنْ يَسْتَغْفِرُنِي فَأَغْفِرَ لَهُ
“Gecenin son üçte biri kalınca Rabbimiz dünya semasına iner ve şöyle der: Bana dua eden var mı duasını kabul edeyim. Benden isteyen var mı? Kendisini bağışlayayım.”

Tirmizi, Deavat 79 Hn: 3498; Buhari, Cuma: 27; Müslim, Salat-ül Müsafirin: 17 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ebû Ubeydullah el Eğar’ın ismi Selman’dır. Tirmizî: Bu konuda Ali, Abdullah b. Mes’ûd, Ebû Saîd, Cübeyr b. Mut’ım, Rıfaa el Cühenî, Ebû’d Derdâ ve Osman b. Ebî’l As’tan da hadis rivâyet edilmiştir.