Toplam 24,894 Hadis
Konular

Dua'ya Ne ile Başlanır? Kategorisi

Fedale b. Ubeyd r.a. diyor ki:

#1,415 سَمِعَ النَّبِيُّ رَجُلًا يَدْعُو فِي صَلَاتِهِ فَلَمْ يُصَلِّ عَلَى النَّبِيِّ فَقَالَ النَّبِيُّ : عَجِلَ هَذَا ، ثُمَّ دَعَاهُ، فَقَالَ لَهُ أَوْ لِغَيْرِهِ: إِذَا صَلَّى أَحَدُكُمْ فَلْيَبْدَأْ بِتَحْمِيدِ اللَّهِ وَالثَّنَاءِ عَلَيْهِ، ثُمَّ لَيُصَلِّ عَلَى النَّبِيِّ ثُمَّ لَيَدْعُ بَعْدُ بِمَا شَاءَ
"Peygamber (s.a.v), bir adamın namazında teşehhütte dua ettiğini. Fakat Peygamber (s.a.v)’e salat ve selam getirmediğini işitti ve şöyle buyurdu: “Bu adam acele etti.” Sonra onu çağırarak ona ve başkalarına şöyle buyurdu: “Sizden biriniz namaz kıldığında Allah’a hamd ve sena ile başlayıp Peygamber (s.a.v)’e salat ve selam getirip sonra dilediği şekilde duasını yapsın.”

Tirmizi, Deavat 65 Hn: 3477; Nesai, Sehv: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Fedale b. Ubeyd r.a. dedi ki:

#1,414 بَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ قَاعِدًا إِذْ دَخَلَ رَجُلٌ فَصَلَّى، فَقَالَ: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ : " عَجِلْتَ أَيُّهَا الْمُصَلِّي، إِذَا صَلَّيْتَ فَقَعَدْتَ فَاحْمَدِ اللَّهَ بِمَا هُوَ أَهْلُهُ، وَصَلِّ عَلَيَّ ثُمَّ ادْعُهُ "، قَالَ: ثُمَّ صَلَّى رَجُلٌ آخَرُ بَعْدَ ذَلِكَ، فَحَمِدَ اللَّهَ وَصَلَّى عَلَى النَّبِيِّ فَقَالَ النَّبِيُّ : " أَيُّهَا الْمُصَلِّي ادْعُ تُجَبْ
"Rasülullah (s.a.v.), mescidde oturmakta iken bir adam geldi namaz kıldı sonra şöyle dua etti: “Allah’ım beni bağışla bana acı.” Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.): “Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah’a layık olduğu şekilde hamdet sonra bana salat ve selam et sonra da yapacağın duayı yap.” Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra Allah’a hamdetti ve Peygambere salat ve selam getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.), o kimseye şöyle buyurdu: “Ey namaz kılan kimse! Dua et duan kabul edilsin.”

Tirmizi, Deavat 65 Hn: 3476; Nesai, Sehv: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasendir. Hayve b. Şüreyh bu hadisi Ebu Hani’den rivâyet etmiştir. Ebû Hani’nin ismi Humeyd b. Hâni’dir. Ebû Ali el Cenbî’nin ismi ise Amr b. Mâlik’tir.