Toplam 22,984 Hadis
Konular

Yolculuğa Çıkarken ve Dönüşte Dua Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a'dan:

#1,384 أَنَّ رَجُلًا قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُسَافِرَ فَأَوْصِنِي، قَالَ: عَلَيْكَ بِتَقْوَى اللَّهِ وَالتَّكْبِيرِ عَلَى كُلِّ شَرَفٍ "، فَلَمَّا أَنْ وَلَّى الرَّجُلُ قَالَ: اللَّهُمَّ اطْوِ لَهُ الْأَرْضَ وَهَوِّنْ عَلَيْهِ السَّفَر
“Ey Allah’ın Rasülü! Ben yolculuğa çıkmak istiyorum. Bana tavsiyede bulun” dedi. Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Allah’a karşı takvalı olmanı (sorumluluk bilincini elden bırakma) her türlü yüksek yerlere çıkarken tekbir getir.” Adam dönüp gidince Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Allah’ım yeryüzünü dür uzakları yakın eyle ve yolculuğunu kolay kıl.”

Tirmizi, Deavat 46 Hn: 3445; İbn Mace, Cihad: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasendir. Yolcuya nasihat. yolcuyu savuşturduktan sonr ardından dua

Enes r.a. dedi ki:

#1,383 جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، إِنِّي أُرِيدُ سَفَرًا فَزَوِّدْنِي، قَالَ: " زَوَّدَكَ اللَّهُ التَّقْوَى "، قَالَ: زِدْنِي، قَالَ: " وَغَفَرَ ذَنْبَكَ "، قَالَ: زِدْنِي بِأَبِي أَنْتَ وَأُمِّي، قَالَ: " وَيَسَّرَ لَكَ الْخَيْرَ حَيْثُمَا كُنْتَ
Bir adam Rasülullah (s.a.v.)’e geldi ve şöyle dedi: Ey Allah’ın Rasulü! Ben yolculuğa çıkmak istiyorum bana hayır dua et. Rasulullah (s.a.v.)’de: “Allah azığını takva etsin yani her zaman ve yolculuk boyunca yolunu Allah’ın mesajıyla bulmaya çalış.” Adam biraz daha bir şeyler söyle dedi: Rasulullah (s.a.v.): “Allah günahını bağışlasın” buyurdu. Adam: “Anam babam senin uğruna feda olsun biraz daha bir şeyler söyle” deyince Rasulullah (s.a.v.): “Nerede olursan ol. Allah sana hayrı kolay getirsin.”

Tirmizi, Deavat 45 Hn: 3444; Darimî, İstizan: 17 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir.

Enes r.a.'dan:

#1,380 أَنّ النَّبِيَّ : كَانَ إِذَا قَدِمَ مِنْ سَفَرٍ فَنَظَرَ إِلَى جُدْرَاتِ الْمَدِينَةِ أَوْضَعَ رَاحِلَتَهُ، وَإِنْ كَانَ عَلَى دَابَّةٍ حَرَّكَهَا مِنْ حُبِّهَا
“Peygamber (s.a.v), bir yolculuktan döndüğü vakit şehrin binaları gözüne görünmeye başladığı vakit orduyu hızlandırırdı. Eğer bir binit üzerinde ise Medine sevgisinden dolayı binitini hızlandırırdı.”

Tirmizi, Deavat 43 Hn: 3441; Buhari, Hac: 17 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahih garibtir.

Bera b. Azib (r.a.)’den rivâyete göre,

#1,379 أَنّ النَّبِيَّ : كَانَ إِذَا قَدِمَ مِنْ سَفَرٍ قَالَ: آيِبُونَ تَائِبُونَ عَابِدُونَ لِرَبِّنَا حَامِدُونَ
Nebi (s.a.v), bir seferden döndüğünde şöyle derdi: “Dönenler, tevbe edenler, İbadet edenler ve Rabbimize hamdedenleriz.”

Tirmizi, Deavat 43 Hn: 3440; Ahmed, Müsned Hn: 17746 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Servî bu hadisi Ebû İshâk vasıtasıyla Berâ’dan rivâyet etmekte ve hadisin senedinde Rabi’ b. Berâ’yı zikretmemektedir. Şu’be’nin rivâyeti daha sahihtir. Tirmizî: Bu konuda İbn Ömer, Cabir, Enes ve Abdullah b. Mesud’tan da hadis rivâyet edilmiştir.

Abdullah b. Sercis r.a. dedi ki: Nebi (s.a.v.), bir yolculuğa çıktığında şöyle derdi:

#1,378 اللَّهُمَّ أَنْتَ الصَّاحِبُ فِي السَّفَرِ، وَالْخَلِيفَةُ فِي الْأَهْلِ، اللَّهُمَّ اصْحَبْنَا فِي سَفَرِنَا وَاخْلُفْنَا فِي أَهْلِنَا، اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرَ وَكَآبَةِ الْمُنْقَلَبِ، وَمِنَ الْحَوْرِ بَعْدَ الْكَوْنِ وَمِنْ دَعْوَةِ الْمَظْلُومِ وَمِنْ سُوءِ الْمَنْظَرِ فِي الْأَهْلِ وَالْمَالِ
“Allah’ım yolculukta arkadaş sensin çoluk çocuğumuza da sen vekilsin. Allah’ım yolcuğun sıkıntılarından sana sığınırım. Dönüşün zorluklarından ve kötülüklerinden de sana sığınırım. Allah’ım yolculuğumuzda bizim arkadaşımız ol çoluk çocuğumuza da vekil ol, bolluktan sonraki darlıktan, mazlumun bedduasından, mal ve çoluk çocukta kötü görüntü ve kötü neticelerden sana sığınırım.”

Tirmizi, Deavat 42 Hn: 3439; Müslim, Hac: 27; ibn Mace, Dua: 17 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Tirmizî: “Varlıktan sonra yokluktan” diye de rivâyet edilmektedir. “Varlıktan veya bolluktan sonra yoksulluk” sözlerinin manasıda her ikisinin de ayrı bir tefsiri vardır. İmandan küfre dönüş veya itaatten günaha dönüş olduğu da söylenmektedir. Yani iyi bir şeyden kötü bir şeye dönüş kastedilmektedir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) sefere çıktığı ve binitine bindiği zaman parmağıyla işaret eder Şube parmağıyla işaret etti ve şöyle derdi:

#1,377 اللَّهُمَّ أَنْتَ الصَّاحِبُ فِي السَّفَرِ وَالْخَلِيفَةُ فِي الْأَهْلِ، اللَّهُمَّ اصْحَبْنَا بِنُصْحِكَ وَاقْلِبْنَا بِذِمَّةٍ، اللَّهُمَّ ازْوِ لَنَا الْأَرْضَ وَهَوِّنْ عَلَيْنَا السَّفَرَ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ وَكَآبَةِ الْمُنْقَلَبِ
“Allah’ım yolculuk boyunca arkadaşımız sensin. Çoluk çocuğumuzu da sana emanet ederiz. Allah’ım bizi nasihatlerinle birlikte kıl. Bizi emniyet içersinde memleketimize geri çevir. Allah’ım bize mesafeleri kısalt, yolculuğumuzu kolay kıl. Allah’ım yolculuğun sıkıntılarından sana sığınırım ve dönüşün zorluklarından ve kötülüklerinden de sana sığınırım.”

Tirmizi, Deavat 42 Hn: 3438; Nesai, İstiaze 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadisi sadece İbn ebî Adiyy’in, Süveyd’den nakletmesi ile bilmekteyiz. Süveyd b. Nasr Abdullah b. Mübarek vasıtasıyla Şu’be’den aynı senedle mana olarak bu hadisin bir benzerini rivâyet etmiştir. Tirmizî: Ebû Hüreyre rivâyeti olarak bu hadisi hasen garibtir. Bu hadisi sadece İbn ebî Adiyy’in, Şu’be’den rivâyetiyle bilmekteyiz.