Toplam 23,164 Hadis
Konular

Sıkıntılı Anlarda Dua Kategorisi

Enes r.a.'dan rivayete göre: Nebi s.a.v. şöyle buyurdu:

#1,463 أَلِظُّوا بِيَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ
“Ya zelcelali vel ikram” duasına devam ediniz.”

Tirmizi, Deavat 92 Hn: 3525 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis garib olup mahfuz değildir. Gerçek şu ki bu hadis Hammad b. Seleme’den, Humeyd’den ve Hasan-ı Basrî’den rivâyet edilmiştir ki bu rivâyet daha sağlamdır. Müemmil hadisin senedinde yanılarak Humeyd’den ve Enes’den demiştir ki bu konuda kendisine uyan olmamıştır.

Enes b. Malik r.a.'dan rivayet edildiğine göre dedi ki:

#1,462 كَانَ النَّبِيُّ إِذَا كَرَبَهُ أَمْرٌ قَالَ: يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ
Herhangi bir iş Rasülullah (s.a.v.)’e sıkıntı verdiği zaman şöyle dua ederdi: “Ey devamlı din olan ölümsüz bütün varlıkların tek yöneteni ve gözeteni senin rahmetinle yardım isterim.” Aynı senedle Enes dedi ki: Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: أَلِظُّوا بِيَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ “Ya zelcelali velikram” duasına devam ediniz.”

Tirmizi, Deavat 92 Hn: 3524 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis garibtir. Bu hadis Enes’den değişik bir şekilde de rivâyet edilmiştir.

Ebu Hüreyre r.a.'dan:

#1,375 أَنّ النَّبِيَّ : كَانَ إِذَا أَهَمَّهُ الْأَمْرُ رَفَعَ رَأْسَهُ إِلَى السَّمَاءِ، فَقَالَ: سُبْحَانَ اللَّهِ الْعَظِيمِ، وَإِذَا اجْتَهَدَ فِي الدُّعَاءِ، قَالَ: يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ
Peygamber (s.a.v)’i bir iş üzdüğü zaman başını göğe kaldırır: “Ulu Allah’ım! Seni her türlü eksikliklerden tenzih ederim” derdi. Var gücüyle dua ettiğinde ise: “Ey diri olan ey var kılıp diri tutan Allah’ım” derdi.

ž Tirmizi, Deavat 40 Hn: 3436 ve diğerleri. Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir.

İbn Abbas r.a.'dan:

#1,374 أَنَّ نَبِيَّ اللَّهِ " كَانَ يَدْعُو عِنْدَ الْكَرْبِ: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ الْحَلِيمُ الْحَكِيمُ، لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمُ، لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمُ
"Rasülullah (s.a.v.), sıkıntılı anlarda şöyle dua ederdi: “Allah’tan başka gerçek ilah yoktur o yücedir ve halimdir. Allah’tan başka gerçek ilah yoktur. O büyük arşın sahibidir. Allah’tan başka gerçek ilah yoktur. Göklerin ve yerin Rabbi odur, kerim olan arşın da rabbidir.”

Tirmizi, Deavat 40 Hn: 3435; Buhari, Deavat: 27; Müslim, Zikr: 17 ve diğerleri.ž Muhammed b. Beşşâr, İbn ebî Adiyy vasıtasıyla Hişâm’dan, Katâde’den, Ebû’l Âliye’den, İbn Abbas’tan bu hadisin bir benzerini bize aktarmıştır. Tirmizî: Bu konuda Ali’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.