Toplam 18,637 Hadis
Konular

Evden Çıkarken ve Girerken Dua Kategorisi

Ümmü Seleme r.a.'dan: (r.a.)’den rivâyete göre: Nebi (s.a.v), evinden çıkarken şöyle dua ederdi:

#1,366 بِسْمِ اللَّهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ، اللَّهُمَّ إِنَّا نَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ نَزِلَّ أَوْ نَضِلَّ أَوْ نَظْلِمَ أَوْ نُظْلَمَ أَوْ نَجْهَلَ أَوْ يُجْهَلَ عَلَيْنَا
“Allah’ın adıyla… Allah’a güvenip Allah’a dayandım. Ey Allah’ım hak yolundan ayağımın kaymasından sapıklığa düşmekten zulmetmekten ve zulme uğramaktan, cahillik etmekten ve bize karşı cahillik edilmesinden sana sığınırım.”

Ebu Davud Tayalisi, Müsned Hn: 1712; İbn Ebi Şeybe, Musannef Hn: 29688; Tirmizi, Deavat 35 Hn: 3427; Nesai, İstiaze: 29 Hn: 5391-5444 ve Sünenil Kübra Hn: 9834; Ahmed, Müsned Hn: 26075; Beyhaki, Davetül Kebir Hn: 378 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Enes b. Malik r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#1,365 مَنْ قَالَ يَعْنِي إِذَا خَرَجَ مِنْ بَيْتِهِ: بِسْمِ اللَّهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، يُقَالُ لَهُ كُفِيتَ وَوُقِيتَ وَتَنَحَّى عَنْهُ الشَّيْطَانُ
“Her kim evinden çıktığında: “Allah’ın adıyla Allah’a güvendim, Allah’a dayandım çaba ve güç gösterebilmemiz ancak Allah’ın izni iledir” derse kendisine: “İhtiyaçlarının karşılandı koruma altına alındın” denilir ve şeytan o kimseden uzaklaşır.

Tirmizi, Deavat 34 Hn: 3426; Ebu Davud, Edeb: 27 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahih garibtir. Ancak bu şekliyle bilmekteyiz.