Toplam 23,157 Hadis
Konular

Mekke'de İhram ve Umre Yerleri Kategorisi

Muharriş el Kabi r.a.'dan:

#1,279 أَنّ رَسُولَ اللَّهِ خَرَجَ مِنْ الْجِعِرَّانَةِ لَيْلًا مُعْتَمِرًا، فَدَخَلَ مَكَّةَ لَيْلًا فَقَضَى عُمْرَتَهُ، ثُمَّ خَرَجَ مِنْ لَيْلَتِهِ فَأَصْبَحَ بِالْجِعِرَّانَةِ كَبَائِتٍ، فَلَمَّا زَالَتِ الشَّمْسُ مِنَ الْغَدِ خَرَجَ مِنْ بَطْنِ سَرِفَ حَتَّى جَاءَ مَعَ الطَّرِيقِ، طَرِيقِ جَمْعٍ بِبَطْنِ سَرِفَ، فَمِنْ أَجْلِ ذَلِكَ خَفِيَتْ عُمْرَتُهُ عَلَى النَّاسِ
“Rasülullah (s.a.v.), Cirane’den umreye niyet ederek geceleyin çıktı. Mekke’ye geceleyin girdi umresini yaptı aynı gece Mekke’den çıkarak Cirane’de sabahladı sanki geceyi orada geçirmiş gibi ertesi gün güneş batıya kayınca, Batnı Serif bölgesinden çıktı. Yolu; Batnı Serif’den, Müzdelife yolunu takip ederek gitti bundan dolayı yaptığı umre insanlara gizli kaldı.”

Tirmizi, Hac 92 Hn: 935; Ebu Davud, Menasik: 79; Nesai, Menasik: 104 ve diğerleri. Tirmîzî: Bu hadis garibtir. Muharriş el Ka'bî’nin bu hadisten başka bir rivâyetini bilmiyoruz. Bu rivâyette mevsul yolla gelmiş olabilir denilmektedir.

Abdurrahman b. ebi Bekir r.a.'dan:

#1,278 أَنّ النَّبِيَّ أَمَرَ عَبْدَ الرَّحْمَنِ بْنَ أَبِي بَكْرٍ أَنْ يُعْمِرَ عَائِشَةَ مِنَ التَّنْعِيمِ
“Rasülullah (s.a.v.), Abdurrahman b. ebi Bekir’e emrederek Sişe (r.anha)’yı Ten'im’de ihrama girdirip umre yaptırmasını emretti.”

Buhari, Umre: 6; Müslim, Hac: 17; Tirmizi, Hac 91 Hn: 934 ve diğerleri. (Bu tür umre yapmak adet hali gören kadınlar için geçerlidir herkesin fazladan umre yapması için bir model değildir. Bu gün hacca ve umreye gidenlerin üç beş sekiz umre yapıverdim demelerinin Peygamber (s.a.v.) sünnetinde bir yeri yoktur.) ž Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.