Toplam 25,104 Hadis
Konular

Safa ve Merve Arasında Say Kategorisi

Kesir b. Cümhan rahimullah dedi ki:

#1,203 رَأَيْتُ ابْنَ عُمَرَ يَمْشِي فِي السَّعْيِ، فَقُلْتُ لَهُ: " أَتَمْشِي فِي السَّعْيِ بَيْنَ الصَّفَا، وَالْمَرْوَةِ، قَالَ: لَئِنْ سَعَيْتُ لَقَدْ رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَسْعَى، وَلَئِنْ مَشَيْتُ لَقَدْ رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَمْشِي وَأَنَا شَيْخٌ كَبِيرٌ
İbn Ömer’i Safa ile Merve arasında normal şekilde yürürken gördüm ve kendisine Safa ile Merve arasında koşmuyor da yürüyor musun? Dedim. Bunun üzerine dedi ki: “Eğer koşarsam Rasülullah (s.a.v.)’i koşarken görmüşümdür, eğer yürürsem şunu iyi bil ki Rasulullah (s.a.v.)’i yürürken görmüşümdür ve ben yaşlı bir kimseyim.”

Buhari, Hac: 80; Tirmizi, Hac 39 Hn: 864; Ebu Davud, Menasik: 55 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Saîd b. Cübeyr’de, İbn Ömer’den buna benzer bir hadis rivâyet edilmiştir.

İbn Abbas r.a. dedi ki:

#1,202 إِنَّمَا سَعَى رَسُولُ اللَّهِ بِالْبَيْتِ وَبَيْنَ الصَّفَا، وَالْمَرْوَةِ لِيُرِيَ الْمُشْرِكِينَ قُوَّتَهُ
“Rasülullah (s.a.v.)’in Kabe’de tavaf etmesi ve Safa ile Merve arasında koşması müşriklere gövde gösterisi yapmak içindi.”

Buhari, Hac: 80; Tirmizi, Hac 39 Hn: 863; Ebu Davud, Menasik: 50 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Aişe, İbn Ömer ve Cabir’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmîzî: İbn Abbas hadisi hasen sahihtir. İlim adamları Safa ile Merve arasında yapılan sa’yı müstehab görürler. Kişi orada koşamaz ise normal olarak yürümesini bile caiz kabul etmişlerdir.

Cabir r.a'dan:

#1,201 النَّبِيَّ " حِينَ قَدِمَ مَكَّةَ طَافَ بِالْبَيْتِ سَبْعًا وَأَتَى الْمَقَامَ فَقَرَأَ: "ف وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّىق " فَصَلَّى خَلْفَ الْمَقَامِ، ثُمَّ أَتَى الْحَجَرَ فَاسْتَلَمَهُ، ثُمَّ قَالَ: " نَبْدَأُ بِمَا بَدَأَ اللَّهُ بِهِ "، فَبَدَأَ بِالصَّفَا وَقَرَأَ: "ف إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِق
"Rasülullah (s.a.v.), Mekke’ye geldiğinde Kabe’yi yedi kere tavaf etti ve Bakara suresi 125. ayetini okudu; “… İbrahim (a.s)’in ibadet ettiği yeri sizde kendinize ibadet yeri edinin…” sonra İbrahim makamının arkasında namaz kıldı. Sonra Hacerül Esved’in bulunduğu köşeyi istilam ederek şöyle buyurdu: “Allah’ın başladığı yerden başlayalım.” Say yapmaya safa tepesinden başladı ve bakara suresi 158. ayetini okudu: “Allah’ın insanlığa sunduğu sembollerden biri de Safa ile Merve’dir…”

Müslim, Hac: 19; Tirmizi, Hac 38 Hn: 862; Ebu Davud, Menasik: 56) ž Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir. İlim adamları uygulamalarını bu hadise göre yaparlar. Sa’y yapmaya önce safa tepesinden başlanır. Safa’dan önce Merve’den başlanırsa caiz değildir. Sa’fa’dan başlamak gerekir. Tavaf yapıp ta sa’y yapmayan kimse hakkında alimler değişik görüşler ortaya koymuşlardır. Bir kısmı: Sa’fa ile Merve arasında sa’y yapmadan Mekke’den çıkan kimse Mekke’ye yakın iken hatırlarsa dönüp Safâ ile Merve arasında sa’y yapmalıdır. Memleketine dönünceye kadar hatırlamazsa haccı caiz olup Kurban kesmesi gerekir. Sûfyân es Sevrî, aynı görüştedir. Kimi alimler ise şöyle derler: Safa ile Merve arasındaki Sa’yı terk eder ve ülkesine dönerse haccı geçerli değildir. Şâfii bu görüşte olup şöyle der: Safa ile Merve arasında say yapmak vaciptir, “Hac” ancak onunla geçerlidir.