Toplam 22,984 Hadis
Konular

Sahur Kategorisi

Yine Rasûlullah (s.a.v.)’den şu şekilde de bir hadis rivâyet edilmiştir:

#940 فَصْلُ مَا بَيْنَ صِيَامِنَا وَصِيَامِ أَهْلِ الْكِتَابِ أَكْلَةُ السَّحَرِ
“Bizim orucumuzla ehli kitap denilen insanların orucunun farkı sahur yemeği yemektir.”

Tirmizi, Savm 17 Hn: 709- Aynı şekilde bir hadisi Kuteybe (r.a.), Leys, Musa b. Ali, babasından, Amr b. As’ın azatlı kölesi ve Amr b. As’dan bir hadis daha rivâyet edilmiştir.

Enes r.a'den: Nebi Rasülullah (s.a.v.) buyurdu:

#939 تَسَحَّرُوا فَإِنَّ فِي السَّحُورِ بَرَكَةً
“Sahur yemeği yeyiniz, sahur yemeğinde bereket vardır.”

Müslim, Sıyam: 9; Tirmizi, Savm 17 Hn: 708; Ebu Davud, Sıyam: 15 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Ebu Hüreyre, Abdullah b. Mesud, Cabir b. Abdillah, İbn Abbas, Amr b. As, İrbad b. Sariye, Utbe b. Abdillah ve Ebud Derda’dan da hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Enes hadisi hasen sahihtir.

Semure b. Cündüp r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#937 لَا يَمْنَعَنَّكُمْ مِنْ سُحُورِكُمْ أَذَانُ بِلَالٍ وَلَا الْفَجْرُ الْمُسْتَطِيلُ، وَلَكِنْ الْفَجْرُ الْمُسْتَطِيرُ فِي الْأُفُقِ
“Ne Bilal’in okuduğu ezan nede yukarı doğru yükselerek parlayan yalancı fecr sizin sahur yemeği yemenize engel olmasın. Fakat gerçek fecr denilen ortalığın kırmızılıkla kaplanması yeme ve içmenize engel olabilir.”

Müslim, Sıyam: 8; Tirmizi, Savm 15 Hn: 706; Ebu Davud, Savm: 17 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasendir.

Talk b. Ali r.a'den: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#936
“Yeyiniz içiniz, yukarıya doğru yükselerek parlayan yalancı fecr sizi rahatsız etmesin yiyip içmenize engel olmasın. Kırmızılık ortalığı kaplayıncaya kadar yani gerçek fecr çıkıncaya kadar yiyip içiniz.” Tirmizi der ki: İlim adamları bu hadisle amel ederler. Fecri sadık kadar (Gerçek fecr) denilen kırmızılık ortalığı kaplayıncaya kadar yemek içmek serbesttir. Tüm ilim adamları bu şekilde amel etmişlerdir.

Müslim, Sıyam: 8; Tirmizi, Savm 15 Hn: 705; Ebu Davud, Sıyam: 17 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Adiyy b. Hatim, Ebu Zerr, ve Semure’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Talk b. Ali hadisi bu şekliyle hasen garibtir.

Hennad Veki’ ve Hişam’dan ve:

#935 بِنَحْوِهِ، إِلَّا أَنَّهُ قَالَ: قَدْرُ قِرَاءَةِ خَمْسِينَ آيَةً
“(703 nolu hadisin) benzerini rivayet ederek: Elli ayet okuyacak kadar” demiştir.

ž Tirmizi, Savm 14 Hn: 704; Tirmizi: Bu konuda Huzeyfe’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Zeyd b. Sabit hadisi hasen sahihtir. Şafii, Ahmed ve İshak bu hadise uyarlar ve sahuru geciktirmek gerekir derler.

Zeyd b. Sabit r.a dedi ki:

#934 تَسَحَّرْنَا مَعَ النَّبِيِّ ثُمَّ قُمْنَا إِلَى الصَّلَاةِ ، قَالَ: قُلْتُ: كَمْ كَانَ قَدْرُ ذَلِكَ؟ قَالَ: قَدْرُ خَمْسِينَ آيَةً
“Rasülullah (s.a.v.) ile beraber sahur yemeğini yedik ve sabah namazını kılmaya kalktık, Enes diyor ki: Bu süre yani sahurla sabah namazı arası ne kadardır dedim. Zeyd elli ayet kadardır dedi.”

Müslim, Sıyam: 9; Tirmizi, Savm 14 Hn: 703; İbn Mace, Sıyam: 23 ve diğerleri.