Toplam 22,892 Hadis
Konular

Yüzük Kategorisi

İbn ebi Musa rahimullah dedi ki: Ali’den işittim şöyle diyordu:

#845 “نَهَانِي رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنِ القَسِّيِّ، وَالمِيثَرَةِ الحَمْرَاءِ، وَأَنْ أَلْبَسَ خَاتَمِي فِي هَذِهِ وَفِي هَذِهِ، وَأَشَارَ إِلَى السَّبَّابَةِ وَالوُسْطَى”
“Rasulullah (s.a.v.), ipekli kumaştan elbise giymeyi kibir ve böbürlenme vasıtası olan yastık kullanmayı ve yüzüğü orta parmakla şehadet parmağına takmayı yasakladı.”

Tirmizi, Libas: 44 Hn: 1786; Nesai, Ziyne: 80 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. İbn ebî Musa, Ebû Bürde b. Ebû Musa’dır. İsmi ise Âmir b. Abdullah b. Kays’tır.

Büreyde b. Hasib Eslemi r.a. rivayet edildiğine göre dedi ki: Rasûlullah (s.a.v.)’in yanına parmağında demir yüzük olduğu halde bir adam geldi Rasülullah (s.a.v.):

#844 مَا لِي أَرَى عَلَيْكَ حِلْيَةَ أَهْلِ النَّارِ ، ثُمَّ جَاءَهُ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ صُفْرٍ، فَقَالَ: مَا لِي أَجِدُ مِنْكَ رِيحَ الْأَصْنَامِ ، ثُمَّ أَتَاهُ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ ذَهَبٍ، فَقَالَ: مَالِي أَرَى عَلَيْكَ حِلْيَةَ أَهْلِ الْجَنَّةِ ، قَالَ: مِنْ أَيِّ شَيْءٍ أَتَّخِذُهُ، قَالَ: مِنْ وَرِقٍ وَلَا تُتِمَّهُ مِثْقَالًا
“Senin üzerinde Cehennemlik kimselerin süsünü mü görecektim? Buyurdu. Sonraki bir seferinde o kimse elinde bakırdan bir yüzük olduğu halde geldi. Rasülullah (s.a.v.), “Sende putların kokusunu mu bulacaktım” buyurdular. Bir sonraki gelişinde parmağında altın yüzük olduğu halde gelince; Rasulullah (s.a.v.): “Senin üzerinde Cennetliklerin süsünü mü görecektim? Buyurdular. Bunun üzerine adam yüzüğü hangi madenden yaptırmalıyım? Dedi. Rasulullah (s.a.v.)’de: “Gümüşten yaptır ve onu bir miskal ağırlığına çıkarma yani fazla büyük olmasın” buyurdular.

Tirmizi, Libas: 43 Hn: 1785; Ebu Davud Hn: 4223; Nesai, Süneni Suğra Hn: 5195 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis garibtir. Bu konuda Abdullah b. Amr, Abdullah b. Müslim ki Mervez’li olup Ebû Tıybe diye künyelenen kimseden de hadis rivâyet edilmiştir.

Enes r.a.'dan rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir:

#807 كَانَ نَقْشُ خَاتَمِ النَّبِيِّ ثَلَاثَةَ أَسْطُرٍ: مُحَمَّدٌ سَطْرٌ، وَرَسُولُ سَطْرٌ، وَاللَّهِ سَطْرٌ
Peygamber (s.a.v.)’in mührünün üzerindeki yazı üç satırdı “Muhammed” bir satır “Rasül” bir satır “Allah” bir satırdı.

Tirmizi, Libas 17 Hn: 1748; Ebu Davud, Hatem: 1 ve diğerleri.ž Muhammed b. Yahya rivâyetinde “üç satırdı” dememiştir. Bu konuda İbn Ömer’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Enes b. Malik r.a. dedi ki:

#806 كَانَ نَقْشُ خَاتَمِ النَّبِيِّ : مُحَمَّدٌ سَطْرٌ، وَرَسُولُ سَطْرٌ، وَاللَّهِ سَطْرٌ
“Rasülullah (s.a.v.)’in yüzüğünün üzerindeki yazı üç satır idi; “Muhammed” bir satır, “Rasul” bir satır, “Allah” bir satır idi.”

Tirmizi, Libas 17 Hn: 1747; Ebu Davud, Hatem: 1 ve diğerleri.ž Tirmizi: Enes hadisi hasen sahih garibtir.

Enes r.a. dedi ki:

#805 كَانَ رَسُولُ اللَّهِ إِذَا دَخَلَ الْخَلَاءَ نَزَعَ خَاتَمَهُ
“Rasülullah (s.a.v.), abdest bozmak için tuvalete gireceğinde mührü üzerindeki yazıdan dolayı yüzüğünü çıkarırdı.”

Tirmizi, Libas 16 Hn: 1746; Nesai, Ziyne: 54 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir.

Enes b. Malik r.a'den:

#804 أَنّ النَّبِيَّ : صَنَعَ خَاتَمًا مِنْ وَرِقٍ فَنَقَشَ فِيهِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ، ثُمَّ قَالَ: لَا تَنْقُشُوا عَلَيْهِ
“Peygamber (s.a.v.) gümüşten bir yüzük yaptırarak üzerine Muhammed-Rasul-Allah, sözlerini nakşettirmişti ve siz yüzüklerinize bunları nakşettirmeyin demişti.”

Tirmizi, Libas 16 Hn: 1745; Ebu Davud, Hatem: 1; Nesai, Ziyne: 52 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis sahih hasendir. Siz bunları nakşettirmeyin” sözünün manası: Hiç kimse kendi yüzüğüne Muhammed Rasûlullah sözünü nakşettirmesin demektir.

Hammad b. Seleme rahimullah İbn ebi Rafi’nin (Bu kimse Ubeydullah b. Ebi Rafi olup Rasülullah (s.a.v.)’in azatlı kölesidir. İsmi Eslemli Ebu Rafi’dir.) sağ eline yüzük taktığını gördüm bunun sebebini kendisine sorduğumda şöyle dedi: “Abdullah b. Cafer’i sağ eline yüzük takarken gördüm. Abdullah b. Cafer de şöyle dedi:

#803 كَانَ النَّبِيُّ يَتَخَتَّمُ فِي يَمِينِهِ
"Rasülullah (s.a.v.), sağ eline yüzük takardı.”

Tirmizi, Libas 16 Hn: 1744; Ebu Davud, Hatem: 5 ve diğerleri.ž Muhammed b. İsmail der ki: Bu konuda rivayet edilen en sağlam hadis budur.

Muhammed Bakır rahimullah dedi ki:

#802 كَانَ الْحَسَنُ وَالْحُسَيْنُ يَتَخَتَّمَانِ فِي يَسَارِهِمَا
"Hasan ve Hüseyin yüzüklerini sol ellerine takarlardı."

Tirmizi, Libas 16 Hn: 1743; İbn Ebi Şeybe, Musannef 25552 ve diğerleri. Bu hadis hasen sahihtir.

Salt b. Abdullah b. Nevfel rahimullah dedi ki: İbn Abbas r.a.’ın sağ eline yüzük taktığını gördüm ve kendisinin şöyle dediğini de iyi hatırlıyorum.

#801 رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ : يَتَخَتَّمُ فِي يَمِينِهِ
“Rasülullah (s.a.v.), yüzüğü sağ eline taktığını gördüm."

Tirmizi, Libas 16 Hn: 1742; Nesai, Hatem: 5 ve diğerleri.ž Tirmizi: Muhammed b. İsmail: Muhammed b. İshak’ın Salt b. Abdullah b. Nevfel’den rivâyet ettiği hadis hasen sahihtir.

İbn Ömer r.a'den: “Peygamber (s.a.v.), altından bir yüzük yaptırarak onu sağ eline takmıştı. Sonra çıkıp minbere oturdu ve şöyle dedi:

#800 إِنِّي كُنْتُ اتَّخَذْتُ هَذَا الْخَاتَمَ فِي يَمِينِي، ثُمَّ نَبَذَهُ وَنَبَذَ النَّاسُ خَوَاتِيمَهُمْ
"Bu yüzüğü sağ elime takmak için yaptırmıştım diyerek yüzüğü attı sahabe de yüzüklerini attılar.”

Tirmizi, Libas 16 Hn: 1741; Nesai, Ziyne: 79 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Ali, Cabir, Abdullah b. Cafer, İbn Abbas, Aişe ve Enes’den de hadis rivayet edilmiştir. Tirmizi: İbn Ömer hadisi hasen sahihtir. Bu hadis Nafi vasıtasıyla İbn Ömer’den değişik yollardan buna benzer şekilde rivâyet edilmiş olup sağ eline takması zikredilmemiştir.

Enes r.a. dedi ki:

#799 كَانَ خَاتَمُ رَسُولِ اللَّهِ مِنْ فِضَّةٍ، فَصُّهُ مِنْهُ
“Rasülullah (s.a.v.)’in yüzüğü gümüşten olup kaşı da gümüştendi.”

Tirmizi, Libas 15 Hn: 1740; Ebu Davud, Hatem:1 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen sahih garibtir.

Enes r.a. dedi ki:

#798 كَانَ خَاتَمُ النَّبِيِّ مِنْ وَرِقٍ، وَكَانَ فَصُّهُ حَبَشِيًّا
“Rasülullah (s.a.v.)’in mühür olarak kullandığı yüzüğü gümüşten olup yüzüğün kaşı Habeş taşından idi.”

Tirmizi, Libas 14 Hn: 1739; Nesai, Ziyne: 79; Ebu Davud, Hatem: 1 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda İbn Ömer ve Büreyde’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen sahih garibtir.

Hafs el Leysi rahimullah dedi ki: İmran b. Husayn’ın bize şu hadisi aktardığına şahidlik ederim:

#797 نَهَى رَسُولُ اللَّهِ عَنْ التَّخَتُّمِ بِالذَّهَبِ
"Rasülullah (s.a.v.), altın yüzük kullanmayı bize yasakladı.”

Tirmizi, Libas 13 Hn: 1738; Nesai, Ziyne: 78 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Ali, İbn Ömer, Ebu Hüreyre ve Muaviye’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: İmran hadisi hasendir. Ebut Teyyah’ın ismi Yezid b. Humeyd’tir.