Toplam 23,448 Hadis
Konular

Rasülullah s.a.v'in Güzel Ahlakı Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#775 مَا عَابَ رَسُولُ اللَّهِ طَعَامًا قَطُّ كَانَ إِذَا اشْتَهَاهُ أَكَلَهُ وَإِلَّا تَرَكَهُ
“Rasülullah (s.a.v.), hayatı boyunca hiçbir yemekte kusur bulmamıştır; Arzu ettiği sevdiği bir yemek ise yer değilse bırakırdı.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 84 Hn: 2031; İbn Mace: Etıme: 4 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Ebu Hazim, Eşcai olup Küfelidir. İsmi Selman’dır. Azze el Eşcaiyye’nin azâdlı kölesidir.

Ebu Abdullah el Cedeli’den işittim şöyle diyordu: Aişe’den Rasülullah (s.a.v.)’in ahlakını sordum da şöyle dedi:

#763 لَمْ يَكُنْ فَاحِشًا وَلَا مُتَفَحِّشًا، وَلَا صَخَّابًا فِي الْأَسْوَاقِ، وَلَا يَجْزِي بِالسَّيِّئَةِ السَّيِّئَةَ، وَلَكِنْ يَعْفُو وَيَصْفَحُ
“Kaba saba biri hiç değildi, çarşı ve pazarda insanlarla münakaşa etmez, kötülüğe kötülükle karşılık vermez affeder ve hoş görülü davranırdı.”

Buhari, Edeb: 27; Tirmizi, Birr ve Sıla 69 Hn: 2016 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Ebu Abdullah el Cedeli’nin ismi Abd b. Abd’tır. Abdurrahman b. Abd’de denililr.

Enes r.a. dedi ki:

#762 خَدَمْتُ النَّبِيَّ عَشْرَ سِنِينَ، فَمَا قَالَ لِي أُفٍّ قَطُّ، وَمَا قَالَ لِشَيْءٍ صَنَعْتُهُ لِمَ صَنَعْتَهُ وَلَا لِشَيْءٍ تَرَكْتُهُ لِمَ تَرَكْتَهُ، وَكَانَ رَسُولُ اللَّهِ مِنْ أَحْسَنِ النَّاسِ خُلُقًا، وَلَا مَسَسْتُ خَزًّا قَطُّ وَلَا حَرِيرًا وَلَا شَيْئًا كَانَ أَلْيَنَ مِنْ كَفِّ رَسُولِ اللَّهِ وَلَا شَمَمْتُ مِسْكًا قَطُّ وَلَا عِطْرًا كَانَ أَطْيَبَ مِنْ عَرَقِ رَسُولِ اللَّهِ
“Rasülullah (s.a.v.)’e on yıl hizmet ettim, bana asla üf bile demedi. Yaptığım bir şeyden dolayı bunu niçin yaptın? Demediği gibi yapmadığım bir iş içinde niçin bunu yapmadın? Buyurmadı.” Rasülullah (s.a.v.), İnsanların ahlakça en güzeli idi. Dokunduğum hiçbir kumaş parçası, ipek ve hiçbirşey Rasülullah (s.a.v.)’in elinden yumuşak değildi. Rasülullah (s.a.v.)’in ter kokusu tüm kokulardan ve miskten daha güzeldi.”

Buhari, Vesaya: 61; Müslim, Fezail: 69; Tirmizi, Birr ve Sıla 69 Hn: 2015 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Aişe ve Bera.’dan da hadis rivâyet edilmiştir. Bu hadis hasen sahihtir