Toplam 23,448 Hadis
Konular

Birr ve Sıla Kategorisi

Cündeb (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

#7,195 أَنَّ رَجُلًا، قَالَ: وَاللَّهِ لَا يَغْفِرُ اللَّهُ لِفُلَانٍ، وَإِنَّ اللَّهَ تَعَالَى، قَالَ: مَنْ ذَا الَّذِي يَتَأَلَّى عَلَيَّ أَنْ لَا أَغْفِرَ لِفُلَانٍ، فَإِنِّي قَدْ غَفَرْتُ لِفُلَانٍ، وَأَحْبَطْتُ عَمَلَكَ
"Bir adam: "Vallahi Allah falancayı mağfiret etmiyecek!" diye kesip attı. Allah Teala Hazretleri de: "Falancaya mağfiret etmiyeceğim hususunda yemin eden de kim? Ben ona mağfiret ettim, senin amelini de iptal ettim!" buyurdu."

Müslim, Bir:r 137 Hn: 2624; Ebu Davud, Edeb: 51 Hn: 4901; İbn Hibban, Sahih Hn: 5828; Ebu Yala, Müsned Hn: 1529; Müsnedi Rüveyti Hn: 967; Müsnedi Şaşi Hn: 929; Taberani, Mucemül Kebir Hn: 1679-8795; Beyhaki, Şuabul İman Hn: 6312;-6313; Beğavi, Şerhus Sünne Hn: 4188; Ebu Naim, Hilyetül Evliya Hn: 2635; Ahmed, Zühd Hn: 1126; İbn Ebi Dünya, Hüsnü Zannı Billah Hn: 46-47; Beyhaki, Edeb Hn: 384.

Ebu Bekre r.anh dedi ki: Rasûlullah s.a.v. şöyle buyurdu:

#3,494 مَا مِنْ ذَنْبٍ أَجْدَرُ أَنْ يُعَجِّلَ اللَّهُ لِصَاحِبِهِ الْعُقُوبَةَ فِي الدُّنْيَا مَعَ مَا يَدَّخِرُ لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْبَغْيِ وَقَطِيعَةِ الرَّحِمِ
“Allah’ın ahirette ayırdığı azabla beraber dünyada sahibini acele olarak cezalandıracağı iki günah vardır: “Azgınlık ve akraba ile ilgiyi kesmek.” 

Tirmizi, Sıfatül Kıyame ver Rekaik vel Vera: 57 Hn: 2511; Ebu Davud, Edeb: 43 Hn: 4902; İbn Mace, Zühd: 23 Hn: 4211; İbn Hibban, Sahih Hn: 455; İbn Mübarek, Müsned Hn: 15; Veki b. Cerrah, Zühd Hn: 243; Henned b. Siri, Zühd Hn: 1398; Haraiti, Mesaviul Ahlak Hn: 280; Beyhaki, Edeb Hn: 10. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Huzeyfe r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#753 لَا تَكُونُوا إِمَّعَةً، تَقُولُونَ: إِنْ أَحْسَنَ النَّاسُ أَحْسَنَّا وَإِنْ ظَلَمُوا ظَلَمْنَا، وَلَكِنْ وَطِّنُوا أَنْفُسَكُمْ، إِنْ أَحْسَنَ النَّاسُ أَنْ تُحْسِنُوا وَإِنْ أَسَاءُوا فَلَا تَظْلِمُوا
“Herkes iyilik yaparsa biz de yaparız herkes haksızlık yaparsa bizde haksızlık ederiz diyen kimseler gibi olmayın, fakat kendinizi iyilik yapanlara karşı iyilik yapmaya kötülük yapanlara karşı da haksızlık yapmamaya hazırlayınız.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 63 Hn: 2007; Bahrul Zahhar Müsnedi Bezzar Hn: 2802. Tirmizi: Bu hadis hasen garib olup bu şekliyle bilmekteyiz.

Ebul Ahvas (Malik b. Nadala) r.a. dedi ki:

#752 قُلْتُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، الرَّجُلُ أَمُرُّ بِهِ فَلَا يَقْرِينِي وَلَا يُضَيِّفُنِي، فَيَمُرُّ بِي أَفَأُجْزِيهِ، قَالَ: لَا، اقْرِهِ ، قَالَ: وَرَآَّنِي رَثَّ الثِّيَابِ، فَقَالَ: هَلْ لَكَ مِنْ مَالٍ؟ قُلْتُ: مِنْ كُلِّ الْمَالِ قَدْ أَعْطَانِيَ اللَّهُ مِنَ الْإِبِلِ وَالْغَنَمِ، قَالَ: فَلْيُرَ عَلَيْكَ
"Ey Allah’ın Rasülü! Dedim; Bir kimseye uğrarım fakat beni misafir edip ağırlamaz O’da bana uğradığında ben de ona onun yaptığının aynısını yapayım mı? Rasülullah (s.a.v.): “Hayır sen onu misafir et ve ağırla” buyurdular. Beni eskimiş elbiseler içerisinde gördü ve senin malın var mıdır* buyurdular. Ben de her türlü maldan; deve ve koyundan Allah bana bolca vermiştir dedim. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.): “Öyleyse bu nimetin izi üzerinde görünsün” buyurdular. Tirmizi der ki: “Akrihi” kelimesinin anlamı onu misafir et anlamındadır. “Kıra” ziyafet anlamındadır.

Tirmizi, Birr ve Sıla 63 Hn: 2006; Ahmed, Müsned Hn: 15323 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Aişe, Cabir, Ebu Hüreyre’den de hadis rivyet edilmiştir. Bu hadis hasen sahihtir. EbUl Ahvas’ın ismi; Avf b. Malik b. Nadle el Cüşemi’dir.