Toplam 24,894 Hadis
Konular

İnsanları Durumuna Göre İdare Etmek Kategorisi

Aişe r.a. dedi ki:

#741 اسْتَأْذَنَ رَجُلٌ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَأَنَا عِنْدَهُ، فَقَالَ: بِئْسَ ابْنُ الْعَشِيرَةِ أَوْ أَخُو الْعَشِيرَةِ، ثُمَّ أَذِنَ لَهُ فَأَلَانَ لَهُ الْقَوْلَ، فَلَمَّا خَرَجَ، قُلْتُ لَهُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، قُلْتَ لَهُ مَا قُلْتَ ثُمَّ أَلَنْتَ لَهُ الْقَوْلَ، فَقَالَ: يَا عَائِشَةُ، " إِنَّ مِنْ شَرِّ النَّاسِ مَنْ تَرَكَهُ النَّاسُ أَوْ وَدَعَهُ النَّاسُ اتِّقَاءَ فُحْشِهِ
"Ben Rasülullah (s.a.v.)’in yanında iken bir kimse Rasülullah (s.a.v.) ile görüşmek için izin istedi, Rasülullah (s.a.v.):“Aşiretin/Toplumun hayırsız adamı” veya “Toplumun hayırsız evladı” dedi. Sonra ona izin verdi ve onunla yumuşak şekilde konuştu. Adam çıkıp gidince Ey Allah’ın Rasülü! Dedim. O adam hakkında söylediğini söyledin sonra da ona yumuşak davrandın. Bunun üzerine: “İnsanların en şerlisi zararından korunmak için insanların bırakıp terk ettiği kimsedir.” (Bu yüzden insanlarla ilgilenmek gerekir) buyurdular.

Ebu Davud'un diğer rivayetinde ise hadisin sonu şöyle
يَا عَائِشَةُ، إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْفَاحِشَ الْمُتَفَحِّشَ
"Ey Aişe Allah kötüyü ve kötülüğü ortaya çıkarmaya çalışan kimseyi sevmez" buyurdu. Ebu Davud, Edeb: 6 Hn: 4792. Yine Ebu Davud'un diğer rivayetinin sonu şöyle:
يَا عَائِشَةُ، إِنَّ مِنْ شِرَارِ النَّاسِ الَّذِينَ يُكْرَمُونَ اتِّقَاءَ أَلْسِنَتِهِمْ
" Ey Âişe! Dilin (in şerrin) den korunmak için kendilerine ikram edilen kimseler, şüphesiz insanların en şerlilerindendir." Ebu Davud, Edeb: 6 Hn: 4793.

Buhar, Edeb: 52 Hn: 6032, 6054, 6131; Müslim: Birr: 93; Tirmizi, Birr ve Sıla: 59 Hn: 1996 ve Şemaili Muhammediye Hn: 351; Ebu Davud, Edeb: 6 Hn: 4791; Ahmed, Müsned Hn: 23585; Tayalisi, Müsned Hn: 1558; Raheveyh, Müsned Hn: 832; Humeydi, Müsned Hn: 251Taberani, Mucemül Evsat Hn: 7618 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.