Toplam 26,814 Hadis
Konular

Şaka Mizah Kategorisi

Enes b. Malik r.a'dan: Nebi s.a.v kendisine şöyle derdi:

#737 يَا ذَا الْأُذُنَيْنِ
“Ey iki kulaklı.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 57 Hn: 1992; Ebu Davud, Edeb: 84 ve diğerleri. Tirmizi:ž Mahmud b. Gaylân; Ebû Umâme’den naklen şöyle diyor: “Yani onunla şakalaşmak için böyle derdi.” Bu hadis sahih garibtir.

Enes r.a'dan:

#736 أَنَّ رَجُلًا اسْتَحْمَل رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ: إِنِّي حَامِلُكَ عَلَى وَلَدِ النَّاقَةِ، فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَا أَصْنَعُ بِوَلَدِ النَّاقَةِ؟ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ : وَهَلْ تَلِدُ الْإِبِلَ إِلَّا النُّوقُ
"Bir adam Rasulullah (s.a.v.)’den binmek için bir binek hayvan istemişti de Rasulullah (s.a.v.): “Seni dişi devenin yavrusuna bindireceğim” demişti. Adam: Ey Allah’ın Rasulü! Dişi devenin yavrusunu ben ne yapayım? Deyince Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Tüm develeri dişi develer doğurmuş değil midir?

Tirmizi, Birr ve Sıla 57 Hn: 1991; Ebu Davud, Edeb: 84 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahih garibtir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki:

#735 قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، إِنَّكَ تُدَاعِبُنَا، قَالَ: إِنِّي لَا أَقُولُ إِلَّا حَقًّا
“Ey Allah’ın Rasülü sen bizimle şakalaşıyorsun olacak şey mi bu! Dediler. Bunun üzerine buyurdular ki: Ben şakalaşırken bile ancak gerçekleri ve doğruları söylerim.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 57 Hn: 1990; Ebu Davud, Edeb: 64 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

Enes r.a. dedi ki:

#734 أَنْ كَانَ رَسُولَ اللَّهِ لَيُخَالِطُنَا حَتَّى إِنْ كَانَ لَيَقُولُ لِأَخٍ لِي صَغِيرٍ: " يَا أَبَا عُمَيْرٍ، مَا فَعَلَ النُّغَيْرُ
"Rasülullah (s.a.v.) biz çocuklarla beraber olur aramıza karışırdı. Hatta benim küçük kardeşime şöyle; “Ey Ömercik kuşun ne haldedir” diyerek şakalaşırdı.

Tirmizi, Birr ve Sıla 57 Hn: 1989; Ebu Davud, Edeb: 64 ve diğerleri.ž Hennad, Vekî’ vasıtasıyla Şu’be’den, Ebut Teyyah’tan, Enes’den bu hadisin bir benzerini bize aktarmıştır. Ebut Teyyah’ın ismi Yezid b. Humeyd ed Dubeyi’dır. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.