Toplam 23,612 Hadis
Konular

İşçi, Hizmetçi ve Köleye İyi Davranmalı Kategorisi

Ebu Hüreyre r.a'dan rivayet edildiğine göre Nebi s.a.v. şöyle buyurdu:

#696 إِذَا ضَرَبَ أَحَدُكُمْ خَادِمَهُ فَلْيَجْتَنِبِ الْوَجْهَ
"Sizden biriniz, hizmetçisini dövdüğü zaman, yüze vurmaktan kaçın­sın."

Buhari, Edebül Müfred 92 Hn: 174.

Ebu Said el Hudri r.a'dan rivayet edildiğine göre dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

#695 إِذَا ضَرَبَ أَحَدُكُمْ خَادِمَهُ فَذَكَرَ اللَّهَ فَارْفَعُوا أَيْدِيَكُمْ
“Sizden biriniz hizmetçi ve kölesini döverken hemen Allah’ı hatırlasın da elini dövmekten çeksin.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 32 Hn: 1950; Ebu Yala, Müsned Hn: 1070; Abd bin Humeyd, Müsned Hn: 948 ve 953; Beyhaki, Şuabul İman Hn: 8583; Beğavi, Şerhus Sünne Hn: 2413 ve diğerleri.ž Tirmizi: Ebu Harun el Abdi’nin ismi İmare b. Cüveyn’dir. Tirmizi: Ebu Bekir el Attar, Ali b. Medini, Yahya b. Said’in bize bilirdiklerinde göre Şube, Ebu Harun el Abdî’yi zayıf olarak görmüştür. Yahya şöyle diyor: İbn Avn ölünceye kadar devamlı Ebu Hüreyre’den hadis rivâyet etmiştir. (Garib Osman) Derim ki: Buharinin Edebül Müfredde Ebu Hüreyre r.a'dan yaptığı bu manaya yakın rivayetinin İsnadı leyyindir.

Abdullah b. Ömer dedi ki:

#694 جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، كَمْ أَعْفُو عَنِ الْخَادِمِ؟ فَصَمَتَ رَسُولُ اللَّهِ ثُمَّ قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، كَمْ أَعْفُو عَنِ الْخَادِمِ؟ فَقَالَ: كُلَّ يَوْمٍ سَبْعِينَ مَرَّةً
"Bir adam Rasülullah (s.a.v.)’e gelerek hizmetçiyi işlediği suçtan dolayı kaç sefer affedeyim? Rasülullah (s.a.v.) sustu cevap vermedi. Adam tekrar işlediği suçtan dolayı kaç sefer affedeyim? Bunun üzerine Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Her gün yetmiş kere.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 31 Hn: 1949; Ebu Davud, Edeb: 72; Haraiti, Mekarimul Ahlak Hn: 376 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir. Abdullah b. Vehb, Ebu Hani el Havlani’den aynı sened ile bu hadisin bir benzerini rivâyet etmiştir. Abbâs = İbn Huleyd el Haceriyyül Mısrî’dir. Kuteybe, Abdullah b. Vehb vasıtasıyla Ebû Hanîel havlanî’den aynı senedle bu hadisin bir benzerini rivâyet etmiştir. Bazıları bu hadisi Abdullah b. Vehb’den aynı senedle rivâyet ederek Abdullah b. Ömer yerine Abdullah b. Amr diyerek aktarmışlardır.

Ebu Mesud el Ensari r.a. dedi ki:

#693 كُنْتُ أَضْرِبُ مَمْلُوكًا لِي، فَسَمِعْتُ قَائِلًا مِنْ خَلْفِي، يَقُولُ: اعْلَمْ أَبَا مَسْعُودٍ، اعْلَمْ أَبَا مَسْعُودٍ، فَالْتَفَتُّ: فَإِذَا أَنَا بِرَسُولِ اللَّهِ فَقَالَ: " لَلَّهُ أَقْدَرُ عَلَيْكَ مِنْكَ عَلَيْهِ
"Bir kölemi dövüyordum arkamdan şöyle söyleyen birini işittim Ebu Mesud yumuşak huylu ol bil ki Allah senden daha güçlüdür, dönüp bakınca Rasülullah (s.a.v.) ile karşılaştım şöyle buyurdular: “Senin bu köleye karşı güçlü kuvvetli olmandan Allah daha güçlü ve kuvvetlidir.” Ebu Mesud diyor ki: "Bu olaydan sonra hiçbir kölemi dövmedim."

Müslim, İman: 35; Tirmizi, Birr ve Sıla 30 Hn: 1948; Ebu Davud, Edeb: 92 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. İbrahim et Teymi, İbrahim b. Yezid b. Şerik’tir.

Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Tevbe, Peygamberi Ebul Kasım (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#692 مَنْ قَذَفَ مَمْلُوكَهُ بَرِيئًا مِمَّا قَالَ لَهُ أَقَامَ عَلَيْهِ الْحَدَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلَّا أَنْ يَكُونَ كَمَا قَالَ
“Kim köle veya hizmetçisine hiçbir suçu olmadığı halde zina yaptığını söylerse kıyamet gününde Allah o kimseye kazf cezası uygular, eğer o köle ve hizmetçi böyle bir iş yapmışsa bir şey gerekmez.”

Buhari, İman: 29; Tirmizi, Birr ve Sıla 30 Hn: 1947; İbn Mace: Edeb: 80 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. İbn ebi Num, Abdurrahman b. ebi Num el Beceli’dir. Ebül Hakem diye künyelenir. Bu konuda Süveyd b. Mukarrin ve Abdullah b. Ömer’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Ebu Bekir r.a'dan rivayet edildiğine göre: Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#691 لَا يَدْخُلُ الْجَنَّةَ سَيِّئُ الْمَلَكَةِ
“Kötü huylu ahlaksız kimse Cennete girmeyecektir.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 29 Hn: 1946; İbn Mâce, Edeb: 17 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis garibtir. Eyyub es Sahtiyani ve pek çok hadis imamı Ferkad es Sebehi ‘yi hafızası yönünden tenkid etmişlerdir.

Ebu Zerr r.a dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#690 إِخْوَانُكُمْ جَعَلَهُمُ اللَّهُ فِتْيَةً تَحْتَ أَيْدِيكُمْ، فَمَنْ كَانَ أَخُوهُ تَحْتَ يَدِهِ فَلْيُطْعِمْهُ مِنْ طَعَامِهِ، وَلْيُلْبِسْهُ مِنْ لِبَاسِهِ، وَلَا يُكَلِّفْهُ مَا يَغْلِبُهُ، فَإِنْ كَلَّفَهُ مَا يَغْلِبُهُ فَلْيُعِنْهُ
“Bunlar sizin kardeşlerinizdir. Allah onları sizin emrinizde hizmetçi kılmıştır. Kimin böyle bir hizmetçisi ve personeli varsa ona yediğinden yedirsin giydiğinden giydirsin başaramayacağı bir işi ona yüklemesin şayet böyle işi ona yüklerse o işte ona yardım etsin.”

Buhari, İman: 29; Tirmizi, Birr ve Sıla 29 Hn: 1945; Ebu Davud, Edeb: 17 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Ali, Ümmü Seleme, İbn Ömer ve Ebu Hüreyre’den de hadis rivayet edilmiştir. Tirmiz: Bu hadis hasen sahihtir.