Toplam 22,892 Hadis
Konular

Komşu Hakları Kategorisi

Abdullah b. Amr r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#689 خَيْرُ الْأَصْحَابِ عِنْدَ اللَّهِ خَيْرُهُمْ لِصَاحِبِهِ، وَخَيْرُ الْجِيرَانِ عِنْدَ اللَّهِ خَيْرُهُمْ لِجَارِهِ
“Allah katında arkadaşın en iyisi arkadaşına iyi olandır. Allah katında komşunun en iyisi ise komşusuna karşı iyi olandır.”

Buhari, Edeb: 32; Tirmizi, Birr ve Sıla 28 Hn: 1944; Ebu Davud, Akdiyye: 122 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir. Ebu Abdurrahman el Hubli’nin ismi Abdullah b. Yezid’tir.

Mücahid rahimullah'den: Abdullah b. Amr’ın ev halkı için bir koyun kesilmişti. Eve geldiğinde şöyle dedi. Yahudi komşumuza bunun etinden hediye verdiniz mi? Yahudi komşumuza bunun etinden hediye verdiniz mi? Rasülullah (s.a.v.)’den işittim şöyle diyordu:

#688 مَا زَالَ جِبْرِيلُ يُوصِينِي بِالْجَارِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ سَيُوَرِّثُهُ
"Cebrail bana devamlı komşuluk hakkını tavsiye etti ki ben komşuyu komşuya varis kılacağını sandım.”

Buhari, Edeb: 32; Tirmizi, Birr ve Sıla 28 Hn: 1943; Ebu Davud, Akdiyye: 122 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Aişe, İbn Abbas, Ebu Hüreyre, Enes, Mikdad b. Esved, Ukbe b. Amir, Ebu Şüreyh ve Ebu Umame’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir. Bu hadis aynı zamanda Mûcahid’den, Aişe’den ve Ebu Hüreyre’den aynı şekilde rivâyet edilmiştir.

Aişe r.a'den: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#687 مَا زَالَ جِبْرِيلُ يُوصِينِي بِالْجَارِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ سَيُوَرِّثُهُ
“Cebrail komşuluk haklarını o kadar çok tavsiye etti ki ben komşuyu komşuya varis kılacağını sandım.”

Buhari, Edeb: 32; Tirmizi, Birr ve Sıla 28 Hn: 1942; Ebu Davud, Akdiyye: 122 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.