Toplam 23,220 Hadis
Konular

Kız Çocukları ve Kız Kardeşlere İyilik Kategorisi

Ebu Said el Hudri (r.a.) dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#663 مَنْ كَانَ لَهُ ثَلَاثُ بَنَاتٍ، أَوْ ثَلَاثُ أَخَوَاتٍ، أَوِ ابْنَتَانِ، أَوْ أُخْتَانِ، فَأَحْسَنَ صُحْبَتَهُنَّ، وَاتَّقَى اللَّهَ فِيهِنَّ فَلَهُ الْجَنَّةُ
“Kimin üç kızı veya üç kız kardeşi olur veya iki kızı ve iki kız kardeşi olursa onlarla iyi geçinip onlar hakkında Allah’a karşı sorumluluk bilinci duyarsa o Cennetliktir.”

Müslim, Birr ve Sıla: 46; Tirmizi, Birr ve Sıla 13 Hn: 1916 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis garibtir. Muhammed b. Ubeyd, Muhammed b. Abdulaziz’den bu hadisten başka hadis rivâyet etmemiştir. Aynı senedle İbn ebî Bekir’den, İbn Ubeydullah b. Enes’den de hadis rivâyet edilmiş olup sahih olan Abdullah b. ebi Bekir b. Enes’in rivâyetidir.

Aişe (r.anha) dedi ki: Beraberinde iki kız çocuğu bulunan bir kadın yanıma girerek benden yardım istedi. Bir hurmadan başka bir şey yoktu, o hurmayı kendisine verdim onu iki kızı arasında bölüştürdü kendisi o hurmadan yemedi sonra kalkıp gitti. Rasûlullah (s.a.v.), gelince ona durumu haber verdim bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#662 مَنِ ابْتُلِيَ بِشَيْءٍ مِنْ هَذِهِ الْبَنَاتِ كُنَّ لَهُ سِتْرًا مِنَ النَّارِ
“Her kim kız çocuklarından bir şeyle imtihan olunursa onlar ateşe karşı kendisine perde olurlar.”

Müslim, Birr ve Sıla: 46; Tirmizi, Birr ve Sıla Hn: 13 Hn: 1915 ve diğerleri. Tirmizi:ž Bu hadis sahihtir.

Enes (r.a.) dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#661 مَنْ عَالَ جَارِيَتَيْنِ دَخَلْتُ أَنَا وَهُوَ الْجَنَّةَ كَهَاتَيْنِ " وَأَشَارَ بِأُصْبُعَيْهِ
“Kim iki kız çocuğunu besleyip büyütüp terbiye ederek yetiştirirse ben ve o; şu ikisi gibi Cennete gireceğiz dedi ve iki parmağını gösterdi.”

Müslim, Birr ve Sıla: 46; Tirmizi, Birr ve Sıla 13 Hn: 1914; ž Tirmizi: Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.

Aişe (r.anha) dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#660 مَنِ ابْتُلِيَ بِشَيْءٍ مِنَ الْبَنَاتِ فَصَبَرَ عَلَيْهِنَّ كُنَّ لَهُ حِجَابًا مِنَ النَّارِ
“Kim kız çocuklarından bir şeyle imtihan olunursa ve ona da sabrederse onlar Cehennem ateşine karşı kendisine perde olurlar.”

Müslim, Birr ve Sıla: 46; Tirmizi, Birr ve Sıla 13 Hn: 1913; Ahmed, Müsned Hn: 23534; İbn Hibban, Sahih Hn: 2939 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasendir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’dan: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

#659 لَا يَكُونُ لِأَحَدِكُمْ ثَلَاثُ بَنَاتٍ، أَوْ ثَلَاثُ أَخَوَاتٍ فَيُحْسِنُ إِلَيْهِنَّ إِلَّا دَخَلَ الْجَنَّةَ
“Sizden birinizin üç kızı veya üç kız kardeşi olur da onlara iyilik yapar ve iyi geçinirse bu yüzden Allah onu Cennete koyar.”

Müslim, Fedail: 15; Tirmizi, Birr ve Sıla 13 Hn: 1912;ž Tirmizi: Bu konuda Aişe, Ukbe b. Amir, Enes, Cabir ve İbn Abbas’tan da hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Ebu Said el Hudri’nin ismi Sad b. Malik b. Sinan’dır. Sad b. Ebu Vakkas ise Sad b. Malik b. Vüheyb’tir. Bazı raviler bu hadisin senedinde bir kişi daha ilave etmişlerdir.