Toplam 23,610 Hadis
Konular

Hak Hukuk Kategorisi

Vehb b. Vehb Sevani r.a. dedi ki: Rasülullah, Selman ile Ebud Derda arasında kardeşlik kurdu, Selman Ebud Derda’yı ziyaret etti ve karısı Ümmü’d Derda’yı perişan bir durumda gördü, Selman neden böylesin diye sordu. Kadın: kardeşin Ebud Derda’nın dünyadan hiçbir arzusu kalmamıştır diye cevap verdi. Kadın diyor ki: Ebud Derda gelince misafirine yemek hazırlayıp önüne koydu ve siz yiyiniz ben oruçluyum dedi. Selman: Sen yemedikçe ben de yemem dedi. Bu sefer o da yedi. Gece olunca Ebû’d Derdâ namaz için kalkmak istedi fakat Selman ona yat dedi, o da yattı bir süre sonra yine kalkıp namaz kılmak istedi yine Selman ona yat dedi o da yattı. Sabah namazının vakti girince Selman ona şimdi kalk dedi. İkisi de kalkıp namazlarını kıldılar. Sonra Selman şöyle dedi:

#606 إِنَّ لِنَفْسِكَ عَلَيْكَ حَقًّا، وَلِرَبِّكَ عَلَيْكَ حَقًّا، وَلِضَيْفِكَ عَلَيْكَ حَقًّا، وَإِنَّ لِأَهْلِكَ عَلَيْكَ حَقًّا، فَأَعْطِ كُلَّ ذِي حَقٍّ حَقَّهُ "، فَأَتَيَا النَّبِيَّ فَذَكَرَا ذَلِكَ فَقَالَ لَهُ: صَدَقَ سَلْمَانُ
"Kendinin kendinde hakkı vardır, Rabbinin hakkı vardır, misafirinin hakkı vardır, ailenin hakkı vardır. Her hak sahibine hakkını ver. Sonradan Rasulullah (s.a.v.)’e gelerek durumu ona anlattılar da Rasulullah (s.a.v.) Selman doğru söylemiş ve doğru yapmıştır dedi.”

Buhari, Savm: 50; Tirmizi, Zühd 63 Hn: 2413; İbn Huzeye, Sahih Hn: 2009. Tirmizi: Bu hadis sahihtir. Ebul Umeys’in ismi Utbe b. Abdullah’tır. Abdurrahman b. Abdullah el Mesudi’nin kardeşidir.