Toplam 22,892 Hadis
Konular

Ahir Zaman Kategorisi

Muaz b. Enes'in bildirdiğine göre Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

#11,738 لَا تَزَالُ هَذِهِ الْأُمَّةُ عَلَى شَرِيعَةٍ مَا لَمْ يَظْهَرْ فِيهِمْ ثَلَاثٌ: مَا لَمْ يُقْبَضِ الْعِلْمُ مِنْهُمْ، وَيَكْثُرْ فِيهِمْ وَلَدُ الْحِنْثِ، وَيَظْهَرْ فِيهِمُ الصَّقَّارُونَ ". قِيلَ: وَمَنِ الصَّقَّارُونَ أَوِ الصَّقَّارُونَ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: " بَشَرٌ يَكُونُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ، تَحِيَّتُهُمْ بَيْنَهُمُ التَّلَاعُنُ»
"Bu ümmet, onlarda şu üç değişiklik olmadıkça şeriat üzere devam ederler:
İlim onlardan kaldırılmadıkça, aralarında zina çocukları artmadıkça ve bir de içlerinde sakkarlar türemedikçe." "Sakkarlar kimlerdir ya Resulallah?" diye sorulduğunda ise: "Ahir zamanda çıkacak yeni yetmelerdir ki, onların aralarında selamlan, lanetleşme şeklinde olur" buyurdu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 1 Hn: 989 *Bunu Ahmed b. Hanbel ve el-Mu'cemu'l-keblr'de Taberani rivayet etmiş olup senedinde yer alan İbn Lehi'a ve Zebban'ın ikisi de zayıftır. Bununla beraber güvenilir de görülmüşlerdir.

Abdullah b. Mesud r.a. dedi ki: Rasülullah şöyle buyurdu:

#1,809 فِي آخِرِ الزَّمَانِ يُصِيبُهُ مِنَ الأَذَى عَلَى إِيمَانِهِ مَا كَانَ يُصِيبُ أَوَائِلَهُمْ
“Ahir zamanda bir takım ezalar cefalar musibetler isabet edecek başına gelerek müminin imanını (yıpratacak) İslam’ın ilk yıllarında olduğu gibi.”

Bahrul Fevaidil Mesa bimeanil Ahbaril Kelabizi Hn: 338.

İbn Ömer r.a. dedi ki: Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

#598 إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى قَالَ: لَقَدْ خَلَقْتُ خَلْقًا أَلْسِنَتُهُمْ أَحْلَى مِنَ الْعَسَلِ وَقُلُوبُهُمْ أَمَرُّ مِنَ الصَّبْرِ، فَبِي حَلَفْتُ لَأُتِيحَنَّهُمْ فِتْنَةً تَدَعُ الْحَلِيمَ مِنْهُمْ حَيْرَانًا، فَبِي يَغْتَرُّونَ أَمْ عَلَيَّ يَجْتَرِئُونَ
“Allah (c.c) şöyle buyurdu: Öyle kimseler yarattım ki dilleri baldan tatlı kalpleri ise sabır ağacından daha acıdır. Kendi adıma yemin ederim ki onları öyle bir fitneye uğratacağım ki içlerinden yumuşak huylu olanları bile şaşkına çevirecektir. Benim affıma mı güveniyor ve rahmetimi umarak mı bana karşı cesaretli davranıyorsunuz?”

Tirmizi, Zühd 59 Hn: 2405. Tirmizi: Bu hadis İbn Ömer rivâyeti olarak hasen garibtir. Bu hadisi sadece bu şekliyle bilmekteyiz. Kudsi hadis.

Ebu Hüreyre r.a'dan rivayet edildiğine göre diyor ki: Rasülullah s.a.v. şöyle buyurdu:

#597 يَخْرُجُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ رِجَالٌ يَخْتِلُونَ الدُّنْيَا بِالدِّينِ، يَلْبَسُونَ لِلنَّاسِ جُلُودَ الضَّأْنِ مِنَ اللِّينِ، أَلْسِنَتُهُمْ أَحْلَى مِنَ السُّكَّرِ، وَقُلُوبُهُمْ قُلُوبُ الذِّئَابِ، يَقُولُ اللَّهُ : أَبِي يَغْتَرُّونَ أَمْ عَلَيَّ يَجْتَرِئُونَ، فَبِي حَلَفْتُ لَأَبْعَثَنَّ عَلَى أُولَئِكَ مِنْهُمْ فِتْنَةً تَدَعُ الْحَلِيمَ مِنْهُمْ حَيْرَانًا
“Ahir zamanda bazı kimseler çıkacak ve dini dünyaya alet edecekler insanlara yumuşak görünmek için kuzu derilerine bürünecekler ve dilleri şekerden tatlı, fakat kalpleri kurt kalbidir. Allah şöyle buyurur: Benim affıma mı güvenip gururlanıyorsunuz, benim rahmetime mi güvenip cesaretli davranıyorsunuz şanıma yemin ederim ki onlara kendimden bir imtihan vesilesi göndereceğim yumuşak huylu olanlar bile şaşkına çevrilecektir.”

Tirmizi, Zühd 59 Hn: 2404; İbn Mübarek, Zühd 50; İbn Siri, Zühd Hn: 860; Şerhus Sünne Hn: 4199. Tirmizi: Bu konuda İbn Ömer’den de hadis rivâyet edilmiştir.