Toplam 23,319 Hadis
Konular

Allah İçin Sevmek Kategorisi

Hz. Bera bin Azip r.a. dedi ki: Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

#11,208 فَإِنَّ أَوْثَقَ عُرَى الإِيمَانِ الْحُبُّ فِي اللَّهِ وَالْبُغْضُ فِي اللَّهِ تَعَالَى
“Muhakkak ki En sağlam iman bağı Allah için sevmek ve Allah için buğzetmektir buyurdu.”

Ahmed, Müsned Hn: 18053; Ebu Davud Tayalisi Müsnes Hn: 783.

Ebu Hüreyre veya Ebu Said r.a'dan: Rasülullah s.a.v. şöyle buyurdu:

#580 سَبْعَةٌ يُظِلُّهُمُ اللَّهُ فِي ظِلِّهِ يَوْمَ لَا ظِلَّ إِلَّا ظِلُّهُ، إِمَامٌ عَادِلٌ، وَشَابٌّ نَشَأَ بِعِبَادَةِ اللَّهِ، وَرَجُلٌ كَانَ قَلْبُهُ مُعَلَّقًا بِالْمَسْجِدِ إِذَا خَرَجَ مِنْهُ حَتَّى يَعُودَ إِلَيْهِ، وَرَجُلَانِ تَحَابَّا فِي اللَّهِ فَاجْتَمَعَا عَلَى ذَلِكَ وَتَفَرَّقَا، وَرَجُلٌ ذَكَرَ اللَّهَ خَالِيًا فَفَاضَتْ عَيْنَاهُ، وَرَجُلٌ دَعَتْهُ امْرَأَةٌ ذَاتُ حَسَبٍ وَجَمَالٍ، فَقَالَ: إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ، وَرَجُلٌ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ فَأَخْفَاهَا حَتَّى لَا تَعْلَمَ شِمَالُهُ مَا تُنْفِقُ يَمِينُهُ
“Allah kendi gölgesinden başka gölge bulunmadığı bir günde yedi kişiyi kendi gölgesinde gölgelendirecektir; Adaletli devlet başkanı, Allah’a ibadetle yetişip büyüyen genç, Mescidden çıktığında tekrar döneceği saate kadar kalbi mescide bağlı olan kişi, Allah için birbirini seven bu sevgiyle bir araya gelip bu sevgiyle ayrılan iki kişi, kendi başına olduğu halde Allah’ı zikrederek gözünden yaşlar akıtan kimse, Güzel ve soylu bir kadının kendisini çağırması üzerine; ben, Allah’tan korkarım diyerek o kadına yaklaşmayan kişi, Sadaka veren verdiği sadakada sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar gizli davranan kişi.”

Müslim, Zekat: 30; Tirmizi, Zühd 53 Hn: 2391; Nesai, Kudat: 1 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Bu hadis başka şekillerde Malik b. Enes’den de rivâyet edilmiştir. Malik, hadisin senedinde şüphe ederek, Ebu Hüreyre veya Ebu Said’den demektedir. Ubeydullah b. Ömer ise bu hadisi Habib b. Abdurrahman’dan rivâyet etmiş ve senedinde şüphe etmeksizin “Ebu Hüreyre’den” dememiştir. Sevvar b. Abdullah el Anberî ve Muhammed b. Müsennâ şöyle demişlerdir: Yahya b. Saîd vasıtasıyla Ubeydullah b. Ömer’den, Habîb’den, Hafs b. Âsım’dan ve Ebu Hüreyre’den, manaca Mâlik b. Enes’in hadisi gibi hadis rivâyet etmişler olup bu rivâyette: “Gönlü mescidlere asılı kişi” ve “Mevkî sahibi güzel bir kadın” demektedir. Mikdam hadisi hasen sahih garibtir. Mikdam Ebû Küreyme diye künyelenir.

Muaz b. Cebel r.a. dedi ki: Rasülullah s.a.v'i işittim şöyle buyuruyordu:

#579 قَالَ اللَّهُ : الْمُتَحَابُّونَ فِي جَلَالِي لَهُمْ مَنَابِرُ مِنْ نُورٍ يَغْبِطُهُمُ النَّبِيُّونَ وَالشُّهَدَاءُ
Allah azze ve celle buyurdu ki: “Benim büyüklüğüm için birbirini sevenlere nurdan minberler vardır. Peygamberler ve şehidler onlara imreneceklerdir.”

Tirmizi, Zühd 53 Hn: 2390; Ahmed, Müsned Hn: 2121 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Ebud Derda’dan, İbn Mesud’dan, Ubade b. Samit’den, Ebu Hüreyre’den ve Ebu Malik el Eşari’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Ebû Müslüm el Havlanî’nin ismi, Abdullah b. Seveb’tır.