Toplam 25,104 Hadis
Konular

Kişi Sevdikleriyle Beraberdir Kategorisi

Safvan b. Assal r.a. dedi ki: Tok sesli bir bedevi geldi ve:

#576 يَا مُحَمَّدُ الرَّجُلُ يُحِبُّ الْقَوْمَ وَلَمَّا يَلْحَقْ بِهِمْ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ : " الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
“Ya Muhammed! Bir kimse bir toplumu seviyor fakat her yönden onlar gibi olamamıştır, bu kişi ne olacak?” dedi. Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiğiyle beraberdir.”

Müslim, Birr: 50; Tirmizi, Zühd 50 Hn: 2387; Ebu Davud, Edeb: 113 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Ahmed b. Abde ed Dabbî, Hammad b. Zeyd vasıtasıyla Âsım’dan, Zir’den, Safvan b. Assal’dan, Mahmûd’un hadisinin bir benzerini bize aktarmıştır.

Enes b. Malik r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

#575 الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ وَلَهُ مَا اكْتَسَبَ
“Kişi sevdiği kimseyle beraberdir. Hayır ve şer kazandığı her şey kişinin kendisinindir.”

Müslim, Birr: 50; Tirmizi, Zühd 50 Hn: 2386; Ebu Davud, Edeb: 113 ve diğerleri.ž Bu konuda Ali, Abdullah b. Mesud, Safvan b. Assal, Ebu Hüreyre ve Ebu Musa’dan da hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis, Hasan-ı Basrî’nin, Enes’den rivâyeti olarak hasen garibtir. Bu hadis değişik şekillerde de Peygamber (s.a.v.)’den rivâyet edilmiştir.

Enes r.a. dedi ki:

#574 جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَتَى قِيَامُ السَّاعَةِ، فَقَامَ النَّبِيُّ إِلَى الصَّلَاةِ، فَلَمَّا قَضَى صَلَاتَهُ، قَالَ: أَيْنَ السَّائِلُ عَنْ قِيَامِ السَّاعَةِ؟ " فَقَالَ الرَّجُلُ: أَنَا يَا رَسُولَ اللَّهِ، قَالَ: مَا أَعْدَدْتَ لَهَا؟ " قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ مَا أَعْدَدْتُ لَهَا كَبِيرَ صَلَاةٍ، وَلَا صَوْمٍ إِلَّا أَنِّي أُحِبُّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ : الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ وَأَنْتَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ "، فَمَا رَأَيْتُ فَرِحَ الْمُسْلِمُونَ بَعْدَ الْإِسْلَامِ فَرَحَهُمْ بِهَذَا
"Bir adam Rasülullah (s.a.v.)’e gelerek: Ey Allah’ın Rasülü kıyamet ne zaman kopacaktır? Diye sordu. Rasülullah (s.a.v.), namaza kalktı ve namazını bitirince; “Kıyametin kopmasını soran kimse nerededir? Buyurdu. Adam: Benim Ey Allah’ın Rasulü dedi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.): “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. Adam: “Kıyamet için fazla namaz ve oruç hazırlayamadım fakat ben Allah’ı ve Rasülünü seviyorum” dedi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sende sevdiğinle beraber olacaksın buyurdu. Müslümanların Müslüman olmaları dışında bu söze sevindikleri kadar başka bir şeye sevindiklerini görmedim.”

Müslim, Birr: 50; Tirmizi, Zühd 50 Hn: 2385; Ebu Davud, Edeb: 113 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis sahihtir.